SIKTI, BIKTIRDI ARTIK

Ağustos 30, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

SIKTI, BIKTIRDI ARTIK

‘Yetti gayrı’Celalettin Cerrah’ı suçlayanlar ellerini vicdanına koyup düşünsünler.

Aykut IŞIKLAR yazdı…

Münevver ve Zeynep’im!..

Sıktı, bıktırdı artık. Toplumsal önemi, mesajı ne kadar büyük olsa da… Köylüler ‘yetti gayrı’ derler ya, işte aynen öyle… Bu ülkede başka konuşulacak konu yok mu?

Her Allah’ın günü her gazetede ‘kesik kafa cinayeti…’ Yok Cem Garipoğlu şurada görüldü, yok şunu yaptı. Öldürüldükten sonra parça parça gitar kutusuna konulan Münevver Karabulut’un gülen yüzünü görünce mutlu mu oluyoruz?

Hele babasını Seda Sayan’ın TV programında görünce… ‘Ne iyi baba’ mı diyoruz yoksa ‘Beyefendi kızın artık yok. O kadar güzel kız, kurtlar sofrasında yem olurken siz nerede idiniz? O mutlu pozlar verilirken, siz ne yapıyordunuz’ mu diyoruz?

İstanbul Emniyet eski Müdürü Celalettin Cerrah ‘Analar-babalar kızlarının nereye, kimlerle gittiğine daha çok dikkat etsin’ dediği için geri kafalı olmakla suçlanmıştı. Yalan ki ne yalan. Cerrah’ı suçlayanlar ellerini vicdanına koyup düşünsünler.

Önce kendi kızlarına kim bilir nasıl davranıyor? Böyle bir olay başlarına gelsin, ‘asıl suç benim’ diye kafalarını duvara vururlar. Garipoğlu ailesinden de kimseyi gazete ve TV’lerde görmek istemiyoruz.

‘Zeynep Mutlu Koleji’nin yıkımı da politika malzemesi oldu. Düşünmeden konuşan-yazan gazeteciler işi saptırdılar. Mahkemesi on yıl devam etmiş. Hukuk mücadelesi sonuna kadar yapılmış.

Yasalara karşı boynumuz kıldan ince değil mi? Gazeteciler ‘Hukuk devleti’ diye bağırmaz mı? Millete fazilet-erdem dersi veren biz gazeteciler, ne yaparsak yapalım yasalara daha çok dikkat etmek zorundayız.

Türkiye’de her gün yüzlerce gecekondu belediye ekipleri tarafından yıkılıyor. Binlerce insan sokak ortasında kalıyor. Gazete sahibi Zafer Mutlu ile Prof. kardeşi Serdar Mutlu’nun yasalara uymayan okulu yıkılmışsa bize ne, halka ne?

Bence mesajı olan çarpıcı bir örnek… Ama bir kez… ‘Gazeteciler de böyle yaparsa’ başlığı yeter… Trafik polislerinin en sevdiği cümle gibi… Alkollü araba kullanan gazeteci yakalayınca hemen ‘Siz de bunu yaparsanız, vatandaş ne yapmaz’ derler.

Zafer Mutlu, Sabah Gazetesi’nin genel yayın müdürlüğü yaptığı yıllarda Sarıyer tepelerinde yüzlerce villa yıkıldı, Dalan, Haliç’i temizlerken on binlerce gecekondu yıkıldı, garibanlar aylarca parklarda yaşadı.

Yasalara uymadan yapılan her inşaatın yıkılmasını vatandaşın büyük bölümü alkışladı. Çünkü işgal edilen Hazine toprağı hepimizin. Tabii yüzlerce mahkeme kararına rağmen oteller de var. Ama arkalarında kimlerin olduğunu da biliyoruz. Hangi gazeteciler, neye karşılık…

‘Zeynep Mutlu Koleji’nin yıkılması da bunlardan sadece biri. Köy okulu değil ya… Çok zengin beylerin çocukları gidiyor. Yılda on binlerce lira ödüyorlar. Devlet okulunda veliler aralarında para toplayıp tebeşir alırlar. Bu kolejlerde ise veliler çay içerken aralarında para toplayıp olimpik yüzme havuzu yaparlar. Zaten okul sıfırlanmış bile…

 Ben, çocukluğunu bildiğim, Antalya’da fotoğraflarını çektiğim rahmetlinin adı böyle bir olayda anıldığı için üzülüyorum. Keşke okulun arsası başka yerde olsaydı da, Zeynep’im hep güzel anılsaydı.

Arkadaş kıyağı olur, göbek bağına eyvallah da bu kadar da olmaz. Sanki fakir fukara çocukları eğitimden mahrum ediliyormuş havalarında yorumlar yazmak ancak bizim medyamıza özgü. Korkak ve çıkarcı veya patron tetikçisi… O zaman Dinç Bilgin, Cem Uzan, Erol Aksoy ve Mehmet Emin Karamehmet’e karşı neden bu kadar vatansever oluyoruz?

 
BUGÜN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari