ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN? SEN DEĞİLSEN KİM?

Eylül 20, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN? SEN DEĞİLSEN KİM?

Bu başlığı bir dergideki yazıdan aldım. Tam Kemer’in bu gününe uygun diye düşündüğüm için. İki dönem belediye başkanlığı yapmış bir belediye başkanının seçimde kaybettiği ve buna karşılık belediye başkanı iken seçim kaybederek bu defa yeniden umut olarak görülen ve halkın ezici bir çoğunluğunun oyunu alan bir belediye başkanına uygun gördüğüm için.

Evet, benimde içinde bulunduğum Kemer Hâkimiyet Gazetesi yerel seçimlerde “Kemer’in iktidar partisinin belediye başkanına ihtiyacı var” düşüncesi içerisinde bugün seçimi kaybetmiş olan belediye başkanını desteklemiş, kaybetmiş olmanın moral bozukluğu içerisinde “Kemer Kazansın” diyerek bir hayırlı olsun sayısı yapmış ve yayınını kesmişti.

Bu defa gazetenin İmtiyaz Sahibi Tosun Ülge beni arayarak “bayram sayısı ile tekrar başlayacağım” deyince tekrar Kemer Hakimiyet ile huzurlarınıza döndüm. Malumunuz bu geçen süre içerisinde www.ekemer.com sitesini faaliyete geçirmiştim ve hala da bu heyecanımı sürdürüyorum.

Şimdi gelelim önce başlığını bulup sonra konusunu yazacağım yazıyı şekillendirmeye.  Bu yazı yine Kemer üzerine olacaktır. Malümunuz “ayının kırk tane hikayesi var, Hepsi de armut üzerine”

Seçimden sonra büyük bir umut ile belediye başkanlığı koltuğuna oturan Mustafa Gül Bey ve ekibinin başarılı olmaktan başka şansı yoktur. Kimilerine göre Kemer’e fayda, kimilerine göre zarar sağlayan on yılın ardından seçilerek, seçmenin beklentilerine cevap verebilmek, esnafın gelecek kaygılarını silebilmek, halkın refah seviyesini artırabilmek kolay değildir. Ama mecburiyettir.

Verilen vaatleri düşündüğümüzde neredeyse Kemer’in yeniden yaratılması söz konusu. Seçimlerin turizm sezonu başladıktan sonra yapılması kendilerine bu sezon için yüzde yüz başarı mecburiyeti yüklemese de yine de herkesin gözü o koltuğun üzerinde ve herkes başkanlık denilen o sihirli değneğin ışıltısını bekliyor.

Evet, geçen yıllar içerisinde ağabey, kardeş, akraba, hemşeri zihniyeti ile yönetilen ve kurumsallaşamayan belediyemizde geçmiş yıllardan gelen eksikler bir hayli fazla. Ama başkan seçilenin mazeret üretme lüksü yok.

Bakın yine bir dergide okuduğum Başkanımızın Amcası Kazım Gül Bey’in Kızı, Sevgili Yeliz Gül Ege Hanımefendi kurumsallaşma konusunda şöyle demiş;

“Aile işletmeleri kurumsallaşmazlarsa iki üç kuşak sonra yok oluyor”

Burada bu sözü alıp belediyemize uyarlamalıyız. Yok olmakta olan bu şehirden ailelerle anılma şeklini unutturup, Kemer’i kurumsallaştırmaya çalışmalıyız. Bu tarihi görevde yine Kemer’in kalabalık ve saygın ailelerinin birinin ferdi olan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gül’e düşmektedir.

Evet, dışarıdan bakınca Kemer’imiz yok olma tehlikesi ile karşıyadır, hatta bu içeriden bakınca daha çok hissediliyor. Çünkü herkesin hali perişan…

Eskiden sadece Kemer vardı. Geçen yıllar yeni turizm alanlarının yaratılması ile Kemer’e hep darbe vurdu. Kemer yerinde saydı ama diğer turizm bölgeleri gelişti. Turizm alanında yaratamadığımız çeşitliliği konaklama alanında yarattık. Her yeri otellerle doldurduk.

Şimdi son düzlüğe girdik, bu dönemi başarısız geçirirsek birkaç yıla kadar İlçe’mizin kapısına “Satılık Köy Kemer” yazmamız işten bile değil.

Onun için yazımızın başlığı “Şimdi değilse ne zaman? Sen değilsen kim?” olarak seçilmiştir.

Bu zamandan başka içinde bulunduğumuz durumdan kurtulacak zamanımız olmayacaktır.

Ve bu kadar insana umut olan ve herkesin oyuyla bağladığı sen Mustafa Gül, sen değilsen kim kurtarabilir Kemer’i.

Bize düşen sadece seyretmek değildir elbette. Fikirlerimizi yazacağız, söyleyeceğiz ve yardımcı olacağız. Ya da olmaya çalışacağız. Dinleyip dinlememek, faydalanıp faydalanamamak, uygulayıp uygulayamamak sana kalmış bir şey.

Yazdıklarım unutulabilir ama yaptıkların unutulmayacaktır. Nasıl hareket edersen et, lider sensin, seçilmiş sensin.

Liderin görevi “ekibini bulunduğu yerden bulunmadığı yere götürmektir”

Seçilmiş ve umut bağlanan bir lider olarak senin görevinde, ne olursa olsun, neye mal olursa olsun, turizmi batmış, umutları bitmiş bu Kemer’i eski yıllarına döndürmektir.

Bunun için izleyeceğin her yol mubahtır.

Seçildiğin partiden başka partiye geçebilirsin. “Kemer’in menfaatleri gerektiriyorsa”

Geçmişte karşı çıktığın bazı şeyleri satabilirsin. “Kemer’in menfaatleri gerektiriyorsa”

İstediğin, en olmaz denebilecek şeyleri yapabilirsin. “Kemer’in menfaatleri gerektiriyorsa”

Bunun için gerekli konsensüs ve Kemer Mutabakatı sağlanmış durumda, Halk böylesine teveccüh gösterdiğine göre, seçmen hiç kimseye vermediği güvenoyunu sana verdiğine göre, Belediye Meclisi kararlarını oy birliğinle alabildiğine göre…

İşlerine gelmediği için muhalif olanları görmezden, duymazdan geleceksin. Ama onları da haklı çıkaracak icraatlar yapmayacaksın. Dediğim gibi yeni turizm sezonunun sonuna kadar mikrofon sende, her şeyi yapabilirsin. “Kemer’in menfaatleri gerektiriyorsa”

Sadece şunu yapamazsın.

Mazeret üretemezsin. Başarısız olamazsın. Olmadı diyemezsin.

Onun için,

Kemer’in kurtuluşu için;

“Şimdi değilse ne zaman? Sen değilsen kim?”

“O zaman bu zaman, kurtarıcı da sensin Mustafa Gül”

Ve vaktin çok kısa, kum saati kumları alt hazneye yığmaya başladı bile…

Başarın, Kemer’in başarısı olacaktır, bunu biliyorum ve kolaylıklar diliyorum.

 

Bu vesileyle tüm Kemer Halkı’nın Mübarek Ramazan Bayramını kutlar, sağlık, sıhhat, mutluluk ve esenlik dolu günlerde bol ve hayırlı kazançlar dilerim…

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

  • Netinial Internet

Yorumlar

“ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN? SEN DEĞİLSEN KİM?” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
  1. S.KARSLI dedi ki:

    Sayın başkanım seviyon mu, dövüyon mu belli değil. Söylediğin bir tek şeye katılıyorum. Bu dönem hatta bu önümüzdeki sezonun planlanacağı bu sene düzgün yönetilmezse Kemer bir daha kalkmamak üzere yere düşer. Ancak yerel yöneticilerin yapabileceği pek bir şey yok aslında.

  2. ankara nakliyat dedi ki:

    Ancak yerel yöneticilerin yapabileceği pek bir şey yok aslında.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari