SİMİT VE GÜL EKONOMİSİ (ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN SİMİDİ; SİMİT)

Eylül 3, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

SİMİT VE GÜL EKONOMİSİ  (ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN SİMİDİ; SİMİT)

       Televizyonlarda yeni bir reklam; simit alın ki, ekonomiye can verin. Yani, ülke ekonomisinin can simidi, simit oldu. Elbette reklam, ekonominin yani tüketimin olmazsa olmazlarındandır.

İnsanlar ürettiklerini satmak için önce tanıtmak zorundadırlar. Bunun da en iyi yöntemi reklamdır. Eğer simit yemekle ekonomi düzelseydi; bizim ülke ekonomimizin dünya standartlarının üzerinde olması gerekirdi.

Çünkü bu ülkede çalışan memur, işçi ve emekli yıllardır simit yiyor. Elbette bunlar iyi niyetle yapılmış reklamlardır. Bizler-sizler tüketeceksiniz ki tüketilen malları üretenler, kazanacaklar. Kazananlar borçlarını ödeyecekler ve ekonomi çarkı da böylece dönecek.

Ama bu reklamlarda seçilen simit ve gül geçim sıkıntısı içinde çırpınıp duran borçlarından dolayı farklı farklı eylem yapan, intihar eden insanlara hiç de sağlıklı bir mesaj vermemektedir.

    İnsanlara tüketin derken, herkes güvenle tüketmelidir. Tüketici mutlaka aldığı, tükettiği malda güven ister garanti ister. Zaten tüketicinin aldığı mala güvenmesi demek ülkesini sevmesi devletine güvenmesi demektir.

Demek ki ekonomiyi canlandırmak için simit yiyin, siz yerseniz uncu kazanır, susamcı kazanır demekle olmuyor. Önce hükümetin ekonomik programı halka topyekun güven verecek. İnsanlar müsrif olmaktan korkacak. Ancak bilinçli tüketmekten korkmayacaklar.

Alacaklar-verecekler ve bunları yaparken de yarına güvenle bakacaklar. İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü, kredi kart borçlarının dibe vurduğu bir ortamlarda insanlara tüketin demekte ne kadar doğru onu da bilemiyorum.

Zaten kazanan insanlar mutlaka tüketirler. Tüketmek için önce kazanmak gerekir. Kazanamadan tüketmek bizim haklımızda çokta doğru bulunan bir yöntem değildir. Bizim kuşağımız “ayağını yorganına göre uzat” atasözleriyle büyütüldü. Gelirimizden çok harcamayı göze alamıyoruz.

   Zaten simit de şuanda ekmekten pahalı. Bence bir simit yerine yakında “bir ekmek alın sizde yiyin evdekilerde yesin” diye bir reklam daha çıkarsa şaşırmayın.

“Bir simit alın onu yiyin ve iş arayın, iş bulamazsanız da akşam eve giderken çiçek satan çiçekçi kadından eşinize bir çiçek alın.” Siz kazanamıyorsanız hiç olmazsa onlar kazansın.

      Bu tür yaklaşımlar, ya sorunu çok basite aldıklarının yani sorunu analiz edemediklerinin ya da çözüm üretmekten uzak olduklarının göstergesidir. Biz halkımız adına sorumlulardan gerçekçi çözümler bulmalarını,

“Simit ve Gül Ekonomisi” yerine “toplumun gerçeklerini gören, ayakları yere basan, halkçı yaklaşımları olan Ekonomi” istiyoruz.   

Kazanarak, tüketmek dileğiyle…

İlhan DENİZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Eğitim Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“SİMİT VE GÜL EKONOMİSİ (ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN SİMİDİ; SİMİT)” adlı makaleye bir yorum yapilmis
 1. admin dedi ki:

  “Eğer simit yemekle ekonomi düzelseydi; bizim ülke ekonomimizin dünya standartlarının üzerinde olması gerekirdi”
  Çok güzel bir tespit, çok yerinde bir cümle.
  ekemer olarak tebrik ederiz üstadım.
  Sevgi ve saygılarımla…
  Hüseyin SOYDABAŞ

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari