SINAV HAYATTA BAŞARININ ÖLÇÜSÜ MÜDÜR?

Temmuz 21, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

SINAV HAYATTA BAŞARININ ÖLÇÜSÜ MÜDÜR?

      Kıssa bu ya; “Çocuk anne ve babasına sorar. Ben nasıl dünyaya geldim. Anne hemen der ki, biz bir kesme şeker aldık. Gece yatarken yastığın altına koyduk. Sabah bir de baktık ki sen olmuşsun. Çocuk hemen bir kesme şeker alır. Uyumadan önce yastığının altına koyar. Sabah uyanır uyanmaz bir bakar ki her taraf karınca olmuş. Karıncalara şöyle bir bakar. Ve der ki şimdi ben hepinizi öldürürdüm, ama annelik içgüdüsü işte der.”

      Bende emekli bir öğretmen olarak içimdeki öğretmenlik duygusunu atamamamdan dolayı ÖSS ve SBS sınav sonuçlarını basından merakla takip ettim. ÖSS de 30 bin kişinin sıfır (0) puan çekmesi, SBS’de yetersiz alınan puanlar, ÖSS’de 250 bin kişinin matematik sorusu, 750 bin kişinin fen sorusu yapmaması ve eğitim adına yazılan tüm olumsuzluklar. “Eğitim Türkiye’de alarm veriyor” diyen yetkili ağızların köşe yazılarını okudum. Sınavın yapıldığı her toplumda mutlaka başarılı ve başarısız olanlar vardır. Bu zaten sınavın doğası gereğidir. Sınav bilenle bilmeyeni, çalışanla çalışmayanı ayırt etmek için yapılır. Ancak ÖSS ve SBS sınavları bir sıralamayı belirtmek ve bu sıralamaya göre ortaöğretim kurumlarının ve üniversitelerin öğrenci alması amacıyla yapılır. Burada öğrencilerin başarısızlığının nedenleri arasında gösterilen öğretmenlerin yetersizliği ise devletin ve öğretmen yetiştiren yüksek öğrenim kurumlarının sorunu olup, bunun halledilmesi de bunlara düşmektedir. Öğretmen eğitim ve öğretimi beraber götürmek zorundadır. Öğretmen, öncelikle öğrencilerine önce toplu yaşamayı, toplumsal barışı, ülkesini ve bayrağını sevmeyi, Atatürk ilkelerini, ülke bütünlüğünü savunmayı öğretmelidir. Öğretimde ise kendi branşına göre o dersin konularını sıfırdan alıp hiç konuyu bilmeyen öğrencilerine dersi sevdirerek öğretmelidir. Okul ile dershane arsındaki farkta zaten budur. Okullardaki dersi başarmanın sınavdaki alt limiti 100 üzerinden 45’ tir.45 not ortalaması tutturulurken sözlü notları ve öğretmenin öğrenci üzerindeki kanaati de not ortalaması alınırken etkilidir. Oysa ÖSS sınavlarında sorular yapılırken önemli olan soruların altındaki 5 seçenekten doğru olanı işaretlemektir. Okuldaki sınavlarda zamanla yarışmazsınız yani geleceğiniz 3 saat 15 dakikaya bağlı değildir. Kötü giden bir sınavınızı ikinci sınavda düzeltme şansınız vardır. Başarısız olduğunuz zaman hiç kimse sizi eğitim ve öğretim adına yargılamaz aksine çocuklara çalıştıkları zaman, diğer sınavlarda başarılı olacaklarına ilişkin öğretmenlerince moral verilir. Çalıştığım liselerde teftişe gelen bakanlık müfettişleri okullardaki disiplin cezalarına bakarlardı. Disiplin cezalarının az olması, bu okullarda eğitim ve öğretimin daha barışçıl ve sevgiye dayalı yapıldığının ölçüsü olarak kabul edilir.

      30 Bin gencimizin adli siciline bakıldığında bu gençlerin sicilleri pırıl pırıldır. Belki de adli hiçbir suç unsuruna rastlanmaz. Zannediyorum ki bu gençlerin büyük bir çoğunluğu evlerine bir lokma ekmek götürmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla çok zor şartlar altında çalışıyorlardır. Fen sorusu matematik sorusu yapmadı, yapamadı diye hiçbir yetkilinin bu gençleri, okullarını öğretmenlerini günah keçisi yapmaya hakkı yoktur. Üniversite mezunlarının girdiği KPSS sınavında da 70 barajını tutturamayan bir yığın öğrenci vardır. Bu gençler ve öğretmenleri ellerinden geleni yapmışlardır.
     Öğretmenler eğitim ve öğretimde kendileri sistem yaratmazlar, eldeki mevcut sistemin uygulayıcısıdırlar. Devleti yönetenler okullarda gerekli donanımları yapıp sınıflardaki öğrenci sayılarını Avrupa standartlarına düşürüp, öğretmenlerine gerekli maddi katkıları sağlayıp, öğretmenliği daha saygın meslek haline getirdiklerinde görecekler ki Atatürk’ün öğretmenleri bu nesilden öyle bir eser oluşturacaklar ki bu esere tüm dünya hayran kalacak. Eğitim fakirin sermayesi zenginin faizi olmaktan biran önce kurtarılmalıdır.

Buda bizi yöneten hükümetlere ve siyasilere düşmektedir. Çünkü eğitime yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır.

İlhan DENİZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Eğitim Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari