SINIR MAYINLARINI SİVİL İNİSİYATİF MASAYA YATIRIYOR

Mart 13, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

SINIR MAYINLARINI SİVİL İNİSİYATİF MASAYA YATIRIYOR

Türkiye Petrol Jeologları Derneği ile Güneydoğum Derneği’nin birlikte organize ettiği “Güneydoğu Sınır Mayınları” konulu panel 25 Mart 2010 günü Ankara’da yapılacaktır.

İlk defa sivil inisiyatif tarafından, kapsamlı bir biçimde konuşulacak olan mayın konusu Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden birisidir. Devlet kademelerinde, siyasi cephelerde  hararetli tartışmalara, kamuoyunun ise çokca merakına neden olan sınır mayınlarının temizliği zaman zaman gündeme geliyor, zaman zaman ise beklemeye geçiyor.

Çokça  tartışılan, çıkarılan Kanun Danıştay tarafından bozulan mayın temizliği ilk defa sivil ortamda, siyaset anlayışından uzak biçimde, bilimsel çerçevede incelenecek, irdelenecek, konuşulucaktır. Tüm üyeleri eğitimli çevrelerden olan ve bir fikir kulübü gibi çalışan Güneydoğum Derneği ile Türkiye’nin jeolojik yapısı, yeraltı ve yerüstü katmanlarının bilimsel değerlendirilmesinde söz sahibi olan Türkiye Petrol Jeologları Derneği bir araya gelerek çok önemli bir çalışmaya imza koydular.

Güneydoğu’da çok önemli çalışmalar yapan Güneydoğum Derneğinin girişimleriyle, Güneydoğu’daki dört üniversite panel programına dahil oldu. Türkiye Petrol Jeologları Derneği ise çalışmaya önemli oranda destek sağlayarak, kamuoyunda çokça merak konusu olan Güneydoğu Sınırındaki petrol potansiyelini bilimsel ortamda tartışmaya taşıdı. Panelin en çok merak ve ilgi duyulan noktası tartışmasız bu konu olacaktır.

Türkiye, 2003 yılında imzaladığı Ottowa Sözleşmesi ile kara mayınlarını temizleyecek, AB uyum yasaları doğrultusunda ise sınırlarını yeniden yapılandıracaktır. Bu işler için tanınan süre ise 2014 yılına kadardır. Ancak sürecin üçte ikisi (2/3) bitmiş olmakla birlikte, ortada, tartışmalardan ve tamamlanamayan mayın kanunundan başka bir şey yoktur.

Sınırlar, temizleme karşılığında 49 yıllığına kiraya mı veriliyor? Temizleyecek olan  ülke İsrail midir? Temizleme işini neden Türkiye ya da askerler yapmıyor? gibi soru ve endişeler kamuoyu rahatsızlığını artırmış ancak halka doğru ve yeterli bilgilendirme yapılmamıştır. Mayından temizlenecek araziler nasıl kullanılacak, nasıl tarım yapılacak, sınır boyunca zengin petrol yataklarımız var mı, buralardaki zengin tarihi eserler nasıl korunacak? türünden merak konusu olan detaylar cevabını bulamadan hep konuşulagelmiştir.

Bu panelde halkın merakını cezbeden konular, siyasi ortamlarda kavgaya dönüştürülmenin ötesinde, bilimsel ortamda tartışmaya açılarak soruların cevapları aranacaktır. Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı dahil birçok kurum-kuruluş-üniversite bu panelde bilgi paylaşımı için davet edilmiş, ancak Dicle, Harran, Adıyaman, Gaziantep Üniversiteleri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörlüğü ve konuyu yakından bilen siyasetçi Nihat Eri bu daveti kabul etmiştir.

Gaziantep Üniversitesi arkeolojik boyutta, Dicle ve Harran Üniversiteleri tarım boyutunda, TPAO sınır petrolleri konusunda bilimsel ve gerçek verilerini kamuoyuna aktaracaklardır. Türkiye’de mayın konusunu en iyi bilen kişilerden birisi olarak kabul edilen Muteber Öğreten sivil toplum adına konuşacak, mayın konusunu yakından takip eden parlamenterlerden 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri ise ilgili kanunun süreçlerini, sınırların yeniden yapılandırılmasını ve sınır güvenliğini anlatacaktır.

Eski ve yeni Cumhurbaşkanlarından Başbakanlara, ilgili Bakanlardan Bölge Milletvekillerine, önde gelen Parti Liderlerinden Tarım, Ziraat, Çevre, Yerbilimci gibi meslek gruplarına, Bölge Valilerinden sınır boyu ilçe Kaymakamlarına, köşe yazarlarından petrol sektöründeki tüm firmalara  kadar birçok kişinin davet edildiği ve tüm Ulusal Basının davet edileceği Sınır Mayınları konulu panel, izleyeci olmak isteyen herkese açıktır.

Siyasi tartışmaların ve polemiklerin yaşanmasından uzak tutulması hedeflenen Panel programı şu şekildedir:

PANEL PROGRAMI

14.00     Açış Konuşmaları

Duygu SUCUKA

Güneydoğum Derneği Başkanı

İsmail BAHTİYAR

Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı

14.15      Oturum: Güneydoğu Sınır Mayınları

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ

Adıyaman Üniversitesi Rektörü

Nihat ERİ – 22. Dönem Mardin Milletvekili

Mayın temizleme süreci ve ilgili kanun

Muteber ÖĞRETEN- Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü

Ottowa Sözleşmesi, Türkiye’de mayın sorunu

Yurdal ÖZTAŞ–TPAO Yön. Kurulu Üyesı, Genel Müdür Yardımcısı

Mayından arındırılmış alanların petrol potansiyeli

Yrd. Doç. Dr. Rifat ERGEÇ- Gaziantep Ü. Arkeoloji Bölümü

Kara mayınları ve Arkeolojik alanlar

Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza ÖZTÜRKMEN–Harran Ü. Ziraat Fakültesi

Mayınlı alanların tarımsal kullanılabilirliği, Ceylanpınar potansiyeli

Yrd. Doç. Dr. Muzaffer DENLİ  – Dicle Ü. Ziraat Fakültesi

Mayından arındırılmış alanlarda organik tarım

16.00     Değerlendirme ve Kapanış

16.30     Kokteyl

Tarih   : 25 Mart 2010

Yer      : Milli Kütüphane Konferans Salonu – Bahçelievler/ANKARA

Bilgi için

www.tpjd.org.tr

www.guneydogum.org.tr

İletişim için

dsucuka@hotmail.com

bahtiyar@tpao.gov.tr

0505 605 17 43

0312 419 86 42

****

Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

11.03.2010

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari