SINIRI SİVİL MUHAFIZ GÜCÜ KORUYACAK

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

SINIRI SİVİL MUHAFIZ GÜCÜ KORUYACAK

Türkiye 5 yıl önce gündeme gelen AB’nin emirlerini yerine getiriyor. Sınır güvenliği asker kontrolünden çıkıyor. 390 sınır karakolu kapanacak.Sınır güvenliği İçişleri Bakanlığı’na bağlı sivil personelden oluşan yeni bir teşkilata devredilecek. Meclis’te bekleyen Silah Yasası ile bu yeni sivil birlik, asker gibi ağır silahla donatılacak…

TSK’yı lağvedelim yerine yeni bir ordu kuralım’ hezeyanları birbirini izlerken AKP hükümeti AB’nin bir emrini daha yerine getiriyor. Sınır güvenliği asker kontrolünden çıkıyor. AB destekli 4 milyar euroluk proje 2012 yılından itibaren devreye girecek. Türkiye’nin gündemine ilk olarak 5 yıl önce gelen ‘Entegre Sınır Güvenlik Sistemi Projesi’ uygulamaya konuyor

AB reformları kapsamında projenin 2012’de faaliyete geçmesi için düğmeye basıldı. Projeyle Türkiye’nin sınırlarını asker değil, tamamı profesyonel 70 bin sınır polisi koruyacak.

Başında vali ya da müsteşarın bulunacağı sınır polisi, son teknolojiye sahip silah ve ekipmanla görev yapacak. Yurt genelindeki tüm hava, kara ve deniz gümrük kapıları sınır polisinin sorumluluğunda toplanacak. 3 milyar 700 bin euroya mal olacak projenin yüzde 60’ı AB, geri kalanı da ise Türkiye tarafından karşılanacak.


390 KARAKOL KAPANACAK

Proje sayesinde 2 bin 949 kilometrelik kara sınırları boyunca konuşlanan ve yüzde 90’ı zorunlu askerlik hizmetini yapan Mehmetçik’ten oluşan 34 bin asker boşa çıkacak. 390 sınır karakolu da kapanacak veya sınır polisine yönetime devredilecek.

Proje aşamalı olarak hayata geçeceğinden başlangıçta oluşacak yetişmiş personel açığının giderilmesi için jandarma, gümrük muhafaza memuru ve sahil güvenlik personelinden yararlanılacak. İhtiyaç duyulması durumunda TSK’nın bazı unsurları sınır polisinin yetki alanında konuşlanabilecek. Proje ilk olarak Türkiye’nin batı sınırlarında uygulanmaya başlayacak.

GÖZETLEMEYİ TALOS YAPACAK

Türkiye’nin kara sınırının yüzde 65’i dağlık bölgelerden oluşuyor. Böylesine dağlık bir bölgede fiziki engel sisteminin kurulması mümkün olmadığından, bu bölgelerin uydu sistemleri ile izlenmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor.

AB ile ortak geliştirilen Taşınabilir Otonom Sınır ve Geniş Alanlar İleri Gözetleme Sistemi (TALOS) adıyla bir elektronik gözetleme sistemi kurulacak. TALOS’a bağlı insansız kara ve hava araçlarıyla en ufak hareketler bile merkezden takip edilebilecek.

AĞIR SİLAHLAR ALABİLECEK
Askerin ‘sınır güvenliği’ görevinden çekilmesi kademeli olarak gerçekleşecek. Yeni teşkilat ilk etapta 50 bin personelden oluşacak. Yeni sivil kolluk gücü, askerin kullandığı ağır harp silahları ile donatılacak. Silah Kanunu’ndan değişiklik öngören ve TBMM İçişleri Komisyonu’ndan, Alt Komisyon’a havale edilen tasarıda yer alan düzenlemede, sınır güvenliği için kurulacak yeni sivil kolluk gücünün ağır silahlar alabilmesine imkan tanıyacak açık kapı bırakıldı.

Silah Kanunu’nun, roket atar, makineli tüfek ve top gibi ağır silahların ithalini düzenleyen 5. maddesinde önemli bir detay bulunuyor.

Mevcut yasal düzenlemede, ağır silahların Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet ve OHAL Valiliği tarafından ithal edilebileceği açıkça yazarken, yeni düzenlemede bu kuruluşlardan yalnızca MSB, TSK ve MİT’in ismi yer aldı.

Bu tanımlama, yeni kurulması planlanan sivil sınır güvenliği teşkilatının, harp silahı alımında kanundan kaynaklanan bir sıkıntı ile karşılaşmaması için yapıldı.

Yeni düzenlemede, harp silahı ithal edebilecek MSB, TSK ve MİT’in dışındaki diğer kuruluşlar ‘Genel Kolluk’ ifadesiyle tanımlandı. Bu ifadenin yeni sınır güvenliği teşkilatını kapsadığı da iddia ediliyor.

ORTA DOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari