SOĞAN FİYATLARI VE KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİ

Nisan 7, 2010 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

SOĞAN FİYATLARI VE KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİ

Canlıların gıda almadan yaşamaları mümkün olmadığına göre; böylesine hayati önem taşıyan besinleri alın teri akıtıp yetiştiren köylüye Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘’Köylü Milletin Efendisidir’’ diyerek onurlandırmıştır. Bu söylemi birçok devlet büyükleri çiftçi toplantılarında, seçim meydanlarında ve muhtelif tarım ürünleri festivallerinde dile getirerek çiftçilere hatırlatmış, köylülerden aldıkları alkışın kendilerine kazandırdıkları gurur ve de coşkuyu da sanırım içlerine sindirebilmişlerdir.

Gerçekten köylü milletin efendisi midir, yoksa  ‘’E‘’ ile başlayan  başka bir tanımlama mıdır. İrdelemeye çalışalım.

Soğan zengin fakir tüm mutfakların vazgeçilmezi olup köylü emeği ile yetiştirilir. Benim de yıllarca ziraatçı olarak görev yaptığım Bursa’da, bilhassa Karacabey,

M.Kemalpaşa ve Yenişehir ovaları en çok soğan yetiştiren bölgelerdir. Sabah; Belirttiğim ilçelerin Ziraat Odası yetkilileri ile görüştüm. Sezonda tüccarların çiftçilerden yani milletin efendisi olan köylülerden kilosunu 60-70 kuruş arasında alıp stokladıkları soğanları domuz gribinin de ilacı olarak millete lanse ettirerek kilosunu 3-4 TL arasında satıyorlar. Yani köylüden aldıkları soğanı, yine köyün bir köşesinde yaptıkları depolarda bekletip çok zaman köylünün parasını da soğanları şehirlerde köylüden aldıkları fiyatın 5-6 kat fiyatına sattıktan sonra ödüyorlar. Bu duruma başta köylüye efendi diyen devlet büyükleri olmak üzere tüm yetkililer seyirci kalıyor.

Yine aynı bölgeler salçalık domates yetiştiriciliği için de oldukça cazip ve verimli olduğundan salça fabrikalarının da çoğu o bölgededir. Çiftçi temsilcileri ile görüştüm Salçalık domatesin kilosunu köylüden 10 kuruşa aldılar, salçanın kilosunu 3-4 TL ye satıyorlar. 5-6 kilo salçalık domatesten 1 kg salça elde edilir. Dolayısı ile 1 kg salçanın domates maliyeti 50-60 kuruş arasındadır.

En temel besinlerimizden olan süt de köylü emeği ile üretilir. Süt fabrikaları üreticiden litresini 70-80 kuruştan alıp paketleyerek tüketiciye litresini 2-3 TL arasında satmaktadır.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz milletin efendisi sıfatı yakıştırılan köylünün, tüccarlar tarafından nasıl sömürüldüğünü sadece üç örnekle izah etmeye çalıştım.

Maliyetlere gelince hiçbir tüccarın maliyeti köylüden daha fazla değildir. Yukarıda örneklerini verdiğim soğanı, domatesi ve sütü çiftçinin ailece çalışıp kaç liraya mal ettiğini, aşırı yağış veya aşırı kuraklıktan dolayı hiç ürün alamama riskinin bulunduğunu, yetiştirdiği süt sığırlarının her an hasta olup telef olma riskinin tüccarların üstlendiği riskten daha fazla olduğunu bilhassa vurgulamak istiyorum.

Tüketiciler Birliği Tarım Komisyonu olarak, tüm tüketiciler adına bu olumsuzluklara göz yuman yetkilileri göreve çağırıyor ve diyoruz ki; eğer köylüye efendi söyleminizde samimi iseniz lütfen bu efendilerin tüccarlar tarafından sömürülmesine mani olup,  tüketicilere de en temel ihtiyaçları olan tarım ürünlerinin makul fiyatlardan satılmalarını sağlayınız.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari