SOKAK ÇOCUKLARINA KUCAK AÇAN BİR EMNİYET MÜDÜRÜ

Kasım 13, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

SOKAK ÇOCUKLARINA KUCAK AÇAN BİR EMNİYET MÜDÜRÜ

(Antalya Emniyeti’nin Sokak Çocukları Projesi)

Dr. Ali Yılmaz; şu an Antalya Emniyet Müdürüdür.

Ali Bey Gaziantep Emniyet Müdürü iken tanımıştım kendisini. 2007 Ekim ayında, Gaziantep’te yaptığımız sokak çocukları paneli için Güneydoğum Derneği olarak, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışma yapmıştık. Çalışma Şahinbey Belediyesi tarafından desteklenmişti.

Hangi süslü cümleleri kurarsanız kurun kendisini kanıtlamış kişilere daha fazla bir şey katamazsınız. O nedenle, burada Ali Yılmaz’ı süslü cümlelerle anlatmak değil amacım. Ali Bey’in her gittiği yerde sokak çocukları konusunu önemsediğini ve bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını, dolayısıyla psikolojik ve sosyolojik alanlarla destekli toplum polisliğini başarıyla sürdürmeye çalıştığını söylemektir maksadım. Ve o çalışmaları, beni takip eden okuyucu ile paylaşmak, kamuoyuna aktarmaktır hedefim.

2009 yazında Gaziantep’ten Antalya’ya atandı Ali Yılmaz. Bu atanmadan önce İZDER ve Güneydoğum Derneğinin ayrı ayrı başarı ve teşekkür ödüllerine layık görüldü.

İki yıl önce Gaziantep’te Sokak Çocukları panelini yaptığımız zaman, salonda, sokak çocuklarının dramını anlatan ve izleyen herkesi ağlatan bir kısa gösterim sunmuştuk. O kısa film Antalya Valiliği tarafından Antalya’da çekilmişti. O zaman bilemezdik tabi ki Müdür Bey’in bir dahaki görev yerinin Antalya olacağını. Bu bağlantıyı, bir rastlantı olarak daha önceki bir yazımda da işlemiştim. Ve demiştim ki “Sayın Müdürüm sokak çocuklarıyla ilgili projelerinizi Antalya’da da devam ettirmenizi bekliyoruz”.

Bir süre sonra Sayın Müdürün, o çalışmalarını Antalya’da da devam ettirmek için uğraştığını öğrendim. Biraz konuştuk kendisiyle, biraz da incelemeye çalıştım projelerini. Birisi sokak çocuklarına, diğeri de okulların ve okul çevrelerinin güvenli hale getirilmesine dönük iki önemli projeleri var gündemde. Özellikle sokak çocuklarına dönük projeleri üzerinde durmak istedim.

Antalya’nın, ağırlıklı olarak Doğu-Güneydoğu’dan aldığı göçlerle oluşan yerleşim birimi Kepez İlçesinde uygulamaya konmuş pilot bir projeden bahsetmek istiyorum şimdi.

Projenin adı: Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın.

Önce pilot bölgeyi seçmiş, projeyi hazırlamış sonra da birlikte çalışacağı kurumları belirlemiş Antalya Emniyeti. Bunlar; Kepez Kaymakamlığı ve Belediyesi, Milli Eğitim-Sağlık-Sosyal Hizmetler-İşkur-Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı-Sivil Toplu Kuruluşları (Türk Kızılayı, ATSO, AESOB). Bu kurumlarla, hangi çerçevede nasıl bir işbirliği yapılacağının protokolleri imzalanmış bir bir.

Projeye göre, 18 yaşın altında sokakta çalışan ve sokakta yaşayan çocuklar eğitime ve sosyal yaşama yönlendirilecek, böylece ailelerine ve topluma kazandırılacaklar. Sokakta yaşayan tespitli çocuk olmamakla beraber sokakta çalışan çocuk sayısı Antalya geneli 192 olmak üzere, bunların 113’ü Kepez ilçesindedir.

Bu çocukların sokaktan alınarak okula gönderilmeleri sonucunda ailelerinin maddi anlamda mağdur olmamaları için, aile bireylerine iş olanağı sağlanacak veya maddi destek verilecek. Çocuklar eğitimlerine devam ederken, spor aktiviteleri, sinema-tiyatro gibi kültürel etkinliklerle sosyal faaliyetlere yönlendirilecekler. Ailelerine, çeşitli seminerlerle sokaktaki tehlikeler anlatılacak. Gerektiğinde çocuklara koruyucu aile veya koruyucu kurum bulunacak.

Projenin maliyeti bir yıl için yaklaşık 88 bin lira olarak belirlenmiş. 113 çocuğu sokaktan kurtarıp topluma kazandırmanın maliyeti bu kadar küçük bir miktar yani. Bir yıl süreli olan bu projenin 10 yıllık toplam maliyetini düşünürsek büyük şehirlerdeki lüks bir dairenin fiyatı bile değil. Önemli olan bu tür projeleri ortaya koymak, yaptıklarınızla ve yapacaklarınızla etrafınızı ikna edebilmektir.

Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, bu çalışmaları ilk olarak İzmir’de görev yapıyorken başlatmış, Gaziantep Emniyet Müdürü iken yaptığı ve uyguladığı sokak çocukları projeleriyle başarılı olmuş; aynı projelerini, sokak çocukları yönünden önemli şehir Antalya’da da uygulamaya koymuştur. Ali Müdürün Antalya’daki projelerinde de başarılı olacağına inanıyoruz.

Ve diyorum ki, Güneydoğum Derneği olarak, Güneydoğu’nun değişik şehirlerinde paneller yaparak tartışmaya açtığımız sokak çocukları konusunu, destek verilmesi durumunda, Antalya’da da bir panelle irdelemek; Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün pilot proje uygulamasını yerinde görmek, kamuoyu ile paylaşmak fikrine sıcak bakabiliriz.

Başka şehirlerimizde de bu tür çalışmaların olduğunu biliyorum. Ve özellikle Mersin’i merak ediyorum, incelemek için fırsat yaratmaya çalışıyorum.

11.11.2009

Duygu Sucuka

Güneydoğum Derneği Başkanı

 • Netinial Internet

Yorumlar

“SOKAK ÇOCUKLARINA KUCAK AÇAN BİR EMNİYET MÜDÜRÜ” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Ahmet Bıçakçı dedi ki:

  Saygıdeğer Duygu Hanım.
  Bulunduğunuz yerde yaşadıklarınız ve gözlemlerinizle yazdığınız yazılarınızı keyifle okuyoruz.
  Tabi bunda yerel internet gazeteci arkadaşlarında rolü var. Ama sizlerin tecrübelerinizi okumak çok güzel. Bizlerin daha uygar olmamıza hatta dünyadan haberdar olmamıza vesile oluyorsunuz.
  Bu arada Emniyet Müdürümüzün nezdinde tüm Polis Lerimize hayırlı işler ve sağlıklı kazasız günler dileriz.
  Allah razi olsun.

 2. S.Güneri dedi ki:

  Emniyet Müdürümüz devraldığı bayrağı daha üst seviyelere çıkarmaya başladı. Antalya da başlayan bu hizmet yarışı ilçelerede yansıyor. Mesela Kemer bu konuda çok şanslı. Alanya ve Elmalı da ki arkadaşlarımızda verilen hizmet ve polisiye tedbirleri takdirle karşılıyorlar.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari