SORUNLARA DUYARLI OLMAKTIR; SEVMEK

Ocak 13, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

SORUNLARA DUYARLI OLMAKTIR; SEVMEK

Yazdığım yazılardan bazı okuyucularımın rahatsız olmalarını anlayışla karşılıyorum. Ben yazarlık veya gazetecilik iddiasında değilim zaten. Yazdıklarım yaşadıklarımdır. Bizzat veya gözlemleyerek yaşadıklarımı, duygu ve düşüncelerimi satırlara döküyor, gerek mensubu ve hasbelkader başkanı olduğum topluluğu gerekse kamuoyunu bilgilendiriyorum.

Aslında yazdığımdan daha çok bana geri dönüşlerle yani yorumlarla ve tepkilerle ilgileniyorum. Benim de yanlış bildiğim veya herhangi bir sebeple yanlış yazdığım, yanıldığım olabilir. En hoş sohbetlerimi yazılarımı okuyarak bana “çok güzeldi ama…” diye yazımı anlatan kişi ve dostlarımla yapıyorum. Onlarla bütünleşiyorum.

Susan, içine atan değil, düşüncelerini medeni ölçüler içinde özgürce ifade eden, bilgiyi paylaşan insanlar daha çok tercih ettiğim kişilerdir.

Duygu ve düşüncelerini bastıranlar hem kendileri hem de bulundukları toplum için  çok tehlikelidirler. Zira  susan ve biriktiren insanlar patladıklarında, radikal unsurlara, odaklara daha çok meyilli  olurlar.Tekeri patlamış araba gibi artık kimse onları frenleyemez, düşünürler ama muhasebe ve muhakeme edemezler. Konuşan insanlarsa akıl yoluyla sorunlarını çözerler.

Bundan yola çıkarak duyarlı ve hakkını arayan toplum yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyor ve özellikle velilere  sesleniyorum. Çocuklarınıza “sus konuşma, sen ne bilirsin, ne anlarsın“ gibi kelimeler sarf etmeyin. Onların duygularını bastırmayın.

Bu anlamda yazılarımdan ötürü beni medenice eleştirenlere, fikrini beyan edenlere teşekkür ederim. Eleştirilerini ve kendilerini önemsiyorum. Mutlu oluyorum.

Ben sivil toplumumuzu meydana getiren halkımızın da teveccühünle bazı kurum ve kuruluşların yöneticisi olmanın dışında, hayatı boyunca sosyal olayları her zaman önemsemiş birisiyim. Bunların dışında da gazetemize de yazı yazmayı çok seviyor ve sizlere ulaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Ülkemde olan olaylara duyarsız kalmamı kimse beklememeli. Sadece işine gücüne bakan onun dışında “ülkesi batıyor mu?, insanlar acı çekiyor mu?, Aç veya susuz mu?, Analar neden ağlıyor? diye kendine sorular sormayan, günü birlik yaşayanlardan hiç olmadım olmayacağım da.

Vatanıma bağlı ve yurdunu seven biriyim. İşte bu sebeplerden ötürü eksiklikleri de dile getirmek benim yurduma olan bir yurttaşlık görevimdir, hatta borcumdur.Ülkesini sevmek, sadece seviyorum demek değil, sorunu söylemek ve çözüm hakkında da fikir beyan etmek ve onu koruma içgüdüsüne sahip olmaktır.

Sorunlara duyarlı olmaktır; sevmek.

Elbette ben bir siyasetçi değilim. Analizlerimde olabildiğince siyasetten arınmış olmaya dikkat ederim, ama sonuçta hepiniz gibi bende bir sosyal varlığım, ilkeleri olmayan birisi asla olamam.Yazılarımda daha çok “İnsani” referans almaya çalışır, ülkemin insanına bugününe ve yarınlarına fayda sağlayacağına inandığım her şeyi yazarım ve sadece buna, insanlıktan yana “Tarafım”

Yurdumun bölünmez bütünlüğünü savunmakla birlikte ülkemin olabildiğince özgürlükçü, karşılıklı olarak farklılıkları hor görmeyen insanlar yetiştirmiş demokratik batı tarzı bir sosyal hukuk devleti olmasını istiyorum.

Bu benim en büyük hayalimdir,çünkü çocuklarımıza bırakacak en büyük miras budur. Hurafelerden arınmış, çağdaş normlara sahip, liderlere endeksli olmayan, sistemini oturtmuş sözde değil özde tam demokratik bir sosyal hukuk devletidir hayalim ve hayatım.

İnsanların hassasiyetlerini kullanarak savaş çığırtkanlığı yapan savaş baronlarından arınmış, ondan nemalanan çıkar guruplarını aforoz etmiş bir memleket istemek, yetimin hakkını savunmak, özgürlükçü hukuk devleti istemek, sözde değil özde herkesin eşit ve birinci sınıf vatandaş,yurttaş olmasını istemek suç mudur?

Eğer bunu istemek suç ise bu benim “onur vesikamdır” Eksiklikleri dile getirmek benim yurduma borcumdur. Analizlerimi yaparken de olabildiğince “İnsanın huzuru ve mutluluğu”nu düşünerek yazmaya gayret ediyorum.

Bu benim için birincildir…

Saygılarımla

Binali Efe

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür

Vakfı Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari