SÜT VE SÜTTOZU TÜKETİMİ

Mart 6, 2010 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

SÜT VE SÜTTOZU TÜKETİMİ

Süt ve süt ürünlerinin insanlar tarafından kullanılmaya başlanması; insanların ve memeli hayvanların oluşumu kadar eskidir.

Dolayısı ile süt ilk insanlardan günümüze kadar insan yaşantısındaki önemini korumakla birlikte her geçen gün süt ve süt ürünleri sanayi dalında faaliyet gösteren firma sayısı ve çeşitlilik artmaktadır. Yine diğer birçok iş kollarında olduğu gibi süt mamulleri üreten firmalar da maalesef daha fazla para kazanma uğruna halkın yaşantısını hiçe sayan uygulamalarla sağlıklı yaşantımızı tehdit etmektedirler.

Tabi her konuda olduğu gibi süt ve süttozu hususunda da bilenlerle bilmeyenler birbirine karışmakta ve bilhassa bilmeyenlerin ahkâm kesmelerinden dolayı haklı olarak tüketiciler de tereddüde düşmektedirler. Tüketicilerimiz sütle ilgili bilgiye yeterince sahip olduklarından detaya girmeyi gerekli görmüyorum. Süt alınırken üretimden tüketime kadarki aşamaların soğuk zinciri takibine, güvendikleri firma ve marketlerden almalarını ve etiket bilgilerini okuyup; üretim izni, yağ oranı ve son kullanma tarihlerine dikkat etmelerini gerekmektedir.

Süttozu; sütün uzun süre dayanıklı hale getirilme yöntemlerinden biridir. Sütün yağı alındıktan sonra bileşiminde bulunan suyun tamamına yakın kısmının uzaklaştırılması ile elde edilir. Bu bir teknoloji olup sıcak veya püskürtme yöntemi ile elde edilir.

Sıcak yöntem; sıcaklığı 100-130 derece olan bir silindir aracılığı ile yapılır. Süt buharla ısıtılan ve sürekli dönen bu silindir yüzeyine ince bir film şeklinde yayılır ve kurudukça kazınarak süttozları alınır.

Püskürtme yönteminde ise süt çok ince zerrecikler halinde sıcak bir odaya püskürtülüp kurutulması ile süttozu elde edilir. Bu yöntemle daha kaliteli süttozu üretilir ve oldukça detaylı bir teknik uygulanır.

Süttozunun içerisine herhangi bir katkı maddesi katılması yasak olup buna riayet etmeyenlere cezai müeyyideler uygulanır. Ülkemizde zaman zaman farklı amaçlarda kullanılmak üzere içerisinde muhtelif katkı maddeleri bulunan süttozunun ithalatının yapıldığını ve bunun ithalat amacı dışına süt ve süt mamullerinde kullanıldığını duyuyoruz. Bu kişilerin caydırıcı cezalara çarptırılarak sektörden uzaklaştırıldıklarına inanmak istiyoruz.

Süttozu sütle elde edilip içerisine de herhangi bir katkı maddesi konulmadığından sütle aynı proteinleri içermektedir. Yetkililerin bu bilinci kitlelere yayması ve halkımızın süttozu konusunda yeterince bilgilendirilmeleri gerekir. Süt veriminin çok yüksek olduğu dönemlerde elde edilen sütün israf edilmeden muhafazasını teminen yerli firmalarca süttozu üretilmesinin teşvik edilmesi ve bu işletmelerin devlet tarafından desteklenmeleri gerekir.

Süttozunun dış yardım adı altında veya başka amaçlarla da olsa ithalatına kesinlikle izin verilmemelidir. Zira art niyetli firmalar tarafından ithal edilen ve katkı maddesi içeren süt tozları, yine art niyetli işletmelerce süt ürünlerinde kullanılabilir.

Neticede tüketiciler birliği olarak yetkililerden ricamız ülkemizde süttozu üretiminin yasal prosedürler çerçevesinde yerli işletmeler tarafından üretilmesi, bu işletmelerin periyodik denetimlerinin yapılarak tüketicilerin tereddütsüz kullanımlarının sağlanması ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi halkımızın da gönül rahatlığı ile süt tozu tüketmeleridir.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar

“SÜT VE SÜTTOZU TÜKETİMİ” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Suat Taşer dedi ki:

    geçtiğimiz gün ucuz olduğu için tercih sebebi yaparak büyük bir yerel zincir marketten tanınmış bir süt aldım. tüm Halk içsin diye üretilen bu süt çok iğrençti. tam bir rezillik. birileri sağlığımızla oynuyor

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari