TALAT’IN AKP DESTEKLİ RUM POLİTİKALARI – DOÇ. HASAN ÜNAL

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

TALAT'IN AKP DESTEKLİ RUM POLİTİKALARI - DOÇ. HASAN ÜNAL

TERCÜMAN’IN evvelki gün manşet yaptığı ‘Lokmacı Barikatı’ tartışmaları Mehmet Ali Talat’ın nasıl AKP destekli Rum politikalarını uygulamakta olduğunu gösteriyordu. Annan Planı sürecinde başlayan ve kesintisiz devam eden bu politikaların amacı, Rum Kesimi’nin adım adım kuzeyde yani KKTC topraklarında egemen olmasını sağlamaktır.

Şu anda KKTC vatandaşı insanların büyükçe bir bölümü Rum Kesimi’nden ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ pasaportları almışlardır. ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adıyla hareket eden Rum Kesimi KKTC’yi tanımadığına ve üstelik de KKTC topraklarını kendisine ait işgal bölgeleri olarak adlandırdığına göre, KKTC vatandaşlarının Rumlardan pasaport almaları sıradan bir olay değildir. KKTC’nin egemenlik iddialarının eritilmesidir.

Annan Planı’nı Türk tarafının büyük çoğunlukla kabul etmesi; buna karşılık Rum tarafının ezici bir ekseriyetle reddetmesi Türk tarafının egemenlik iddialarına zarar vermiştir. Referandumdan bir ay sonra 26 Mayıs günü yayımlanan raporunda BM Genel Sekreter’i Kofi Annan, artık Türk tarafınınn egemenlik iddiasında olmayacağını referandumda ‘evet’ diyerek ortaya koyduğunu söylemiştir.

O günden itibaren yapılanlar da KKTC’nin egemenlik iddiasını ortadan kaldırmak ve KKTC topraklarını sıradan bir işgal bölgesi haline dönüştürmeye yöneliktir. Bu politikalara da KKTC’de Talat burada da AKP hükümeti destek olmaktadır.

Ne AKP hükümeti ne de Talat-Soyer hükümetleri Rum baskısına karşı tavır alabilmekte; tam tersine her ikisi de Papadopoulos’un ısrarları karşısında sürekli olarak geriye adım atmaktadırlar.

AKP hükümeti Türkiye’nmin Kıbrıs’taki çıkarlarını yeterince korumayan bir politika gereği, Ek Protokol’ü KKTC’ye uygulanan ambargolar kaldırıldığı takdirde devreye sokacağını açıkladı. Ancak iki yıllık bir sürenin sonunda bu politikasının salam taktikleriyle devre dışı bırakılmasına razı oldu.

Aralık ayının ortalarında her hangi bir karşılık beklemeksizin Türkiye’nin bir liman ve havaalanını Rumlara açmayı taahhüt etti.

Zaten becerebilseydi, Finlandiya önerisi olarak anılan ve Maraş’ın iskana kapalı bölgelerinin BM yoluyla Rumlara devredilmesi; Gazi Mağusa Limanı’nın AB yönetimine verilmesi ve Türk liman ve havaalanlarının Rumlar’a açılması işini KKTC’de post-modern bir darbeyle iktidara getirdiği hükümete yaptıracaktı. Ancak kamuoyundan yükselen tepkiler sonunda geriye adımlar atmak zorunda kalmıştı.

Benzeri geri adımları Talat ve Soyer hükümetleri de attı. Annan Planı’ndan geriye adım atmayacaklarını söylediler; sonra o planın gerisine gideceği açık olan yeni önerileri görüşmeye açık olduklarını ifade ettiler.

Yeşil Hat Tüzüğü’nün kuzeydeki uygulaması KKTC’nin egemenliğine zarar verirse kabul etmeyeceklerini açıkladılar. Şimdi kuzeydeki uygulamanın Ticaret Odası vasıtasıyla yapılmasına razı oldular.

Oysa devlet olma iddiasındaki hiç bir siyasi otorite kendi egemenliğinin sulandırılmasına izin vermez. AB doğrudan ticaret tüzüğü ile mali yardım konularını birlikte düzenlemezse, bunu kabul etmeyeceklerini söylemişlerdi. Sonra kuzu kuzu kabul ettiler.

Üstelik mali yardımın uygulamasının Rumlar eliyle yapılmasını da sineye çektiler. Maraş’ı gizlice Rumlara vermeyi teklif ettiler. Rumlara mülk iadesi ve tazminat ödenmesini bütünlüklü bir çözüme varılmadan yaptılar ki, bu, KKTC’nin yok edilmesinde önemli bir mihenk taşı olarak tarihe geçecektir.

Talat hala ‘ülkemizi birleştirme’ hülyasından dem vuruyor ve bunu da Rumlar’ın Türk tarafını eşit bir ortak olarak görmediklerini açık açık ortaya koydukları bir dönemde yapıyor.

Askersiz Lefkoşa hayali

LokmacI Barikatı meselesi de bu egemenlik sulandırılması konusunun bir parçasıdır. Genelkurmay’ın dün yaptığı açıklamaya göre Lokmacı Geçişi askeri yasak bölgedir ve TSK’nın kontrolündedir.

Önce 500 milyar liraya bir köprü yaptırıldı. Geçiş kontrol noktaları yapıldı. Ancak Papadopoulos’un itirazları üzerine şimdi köprü yıktırılıp, kontrol noktalarının ortadan kaldırılmasına çalışılıyor. Papadopoulos, kuzeyiyle güneyiyle bütün adayı kendi toprağı olarak gördüğü için öyle istiyor.

Diğer kapılardaki gibi bir devletten ötekine geçişi düzenleyen kuralların burada da olmasını istemiyor. Ayrıca Lefkoşa’nın askersizleştirilmesini de arzu ediyor.
Eder tabii. Çünkü bütün bunların KKTC tabelasını yere indireceğini biliyor. Adım adım ve kararlı bir şekilde mücadelesini sürdürüyor. Papadopoulos açısından yaptığı her şeyin bir anlamı var.

Ama bizimkiler (!) buna neden destek verirler? Anlaşılamayan budur. AKP bunlara neden destek verir? Talat neden?.. Haydi diyelim ki, Talat’ın eskiden beri mücadelesi Türkiye’yi adadan çıkartma üzerine kuruludur ve Talat o politikalardan vazgeçmemiştir. Vazgeçmeyecektir.

Ama AB sürecinin artık iyice sarpa sardığını görmesi gereken AKP neyin karşılığında KKTC’nin egemenliğinin ortadan kaldırılmasına yol açacak böyle bir sürece destek oluyor. Bu saatten sonra AB’ye üye olacaklarını düşünüyorlarsa, ona diyecek lafımız yok; çünkü Türkiye’nin AB’ye alınmayacağı gün gibi ortaya çıkmışken hala bunu düşündüğü iddiasında olmak samimi bir fikir ve politika olamaz.

Mesele sadece AB ve Batı desteğiyle iktidarda kalmaksa, o konuyu da iyi değerlendirmelerinin zamanıdır; çünkü, Kıbrıs’ı Türkiye’den koparacak olan bir AB, Türkiye’ye çok daha kolaylıkla ‘ananı da al git burdan’ diyebilir; çünkü AB’nin şu ana kadar yürüttüğü bu sürecin öncelikli amacı Kıbrıs’tan Türkiye’yi çıkarmaktır. Bizden söylemesi…

 
HALKA VE OLAYLARA TERCÜMAN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari