TAM PANSİYON SİSTEMİ

Haziran 21, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

TAM PANSİYON SİSTEMİ

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Turizm Komisyonu Sorumlusu Şamil Horuluoğlu yazdı…

           

Tam Pansiyon Sistemi; Antalya ve çevresindeki çoğu tatil köyü ve otellerde birkaç yıldır uygulanmakta. Fakat bu sistemi uygulamayıp güzel iş yapan, marka olmuş tesislerde var.

Sistem; işletmecinin tesisini doldurmaya yönelik bir çare olmasına rağmen ilerisi için iyi görünmüyor. Çünkü! Tesis sahipleri verdikleri ucuz fiyatlar ile yatak satmalarına rağmen, kaliteyi düşürdükleri gibi, çalışan eleman kalitesini de düşük tutarak az ücretle çok iş gördürme esasını prensip ediniyorlar. Haliyle memnuniyetsizlikler artıyor, şikâyetler çoğalıyor, tesisin kötü propagandası yapılıyor. Bu memnuniyetsizlikler şöyle sıralanabilir;

 

  1. Kalitesiz yiyecekler kullanılıyor.
  2. Kalifiye olmayan ve eğitimsiz işçi kullanılarak, az ücretle çok iş yaptırmaya gidiliyor.
  3. Yemeklerden ve yatak ücretlerinden kaybedilen kar, içecek ve içkilerden çıkartılmaya çalışılıyor. İçecek ve içkiler üç katı fiyatlarla satılmaya başlanıyor.
  4. İçki ve içeceklerin pahalı olmasından dolayı, müşteri otele dışarıdan içki ve içecek getirmeye çalışıyor. Otel çalışanları ile sürtüşmeler oluyor.
  5. Yetersiz eleman işi eline gözüne bulaştırarak israfı arttırıyor, kaş yaparken göz çıkarılıyor.
  6. İşletmeci; maaşlı tuttuğu personel ile kendi alışveriş merkezini işleterek, müşteriden bir şeyler kazanırım ümidiyle masraflara giriyor.
  7. Otellerin tadilatları parasızlıktan yapılamıyor, gelen müşteri sonraki sene gelmiyor, kapatılan işletmeler oluyor.
  8. Bazen de Tur operatörleri ile anlaşarak, büyük alışveriş merkezlerine müşteriyi yönlendirip, yüzde alıp, zararı kapatmaya çalışıyor.
  9. Bu arada tesis dışındaki esnaf, umutla beklediği turisti göremiyor. Tur şirketlerinin insafına terk ediliyorlar. Tur operatörlerinin turistlere; “bizim gösterdiğimiz yerler dışındaki aldığınız mallara kefil değiliz” sözleri ile esnaf fişlenmiş oluyor. Buna karşı esnaf da Tur şirketlerini suçluyor, “fahiş fiyatla satış yaparak komisyon aldıklarını” belirtiyor. Nihayetinde bir kör dövüşüdür gidiyor

 

İnsanoğlu hep kendini uyanık ve akıllı zannedip, karşı tarafı anlamaz kabul eder. Hâlbuki her şey açık-seçik ortada… Turist; her şeyin farkında… Evdeki hesap çarşıya uymuyor. Hanutlu satılan malların fiyatını karşılaştıran müşteri gerçeğin farkına varıyor. Kötü propaganda ve şikâyetler artıyor.

 

Sonuç olarak: Yine memleketimizin turizmi karalanıyor, zengin turist kaçıyor. İspanya gelirini yüzde kırk oranında turizmden sağlıyordu, fakat geliri düştü. Tam Pansiyon Sistemi onu da etkiledi.

 

1986-1995 yılları Antalya’nın turizm gelirleri bakımından Altın Çağı idi. Ne oldu? Turistleri yolunacak kaz görüp hareket ederek bir yerlere varılamaz.

 

 Tesise kazandıran, kaliteli, müşteriyi memnun eden, esnafı da koruyan bir sistem geliştirerek turizmin hakkını vermeliyiz. Artık kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan vazgeçelim…

 

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari