TASLAKTAN EYALET ÇIKTI

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

TASLAKTAN EYALET ÇIKTI

İktidarın, AB dayatmasıyla hazırladığı sözde yargı reformunun amacı Bölge İstinaf Mahkemeleri çıktı…

 Kalkınma Ajansları ile eyaletleşmeye ekonomik zemin hazırlayan iktidar, hukuki alt yapıyı da oluşturuyor. Adalet Bakanlığı’nın ’Yargı Strateji Reformu Taslağı’na göre İstinaf Mahkemeleri’nin gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bölgeye göre karar

CHP’li Orhan Eraslan, bölge adliye mahkemelerinin kurulmasının ülkenin üniter yapısını bozmaya yönelik adım olduğunu söyledi. Eraslan, “Benzer olayda Diyarbakır bölge adliye mahkemesi başka, İzmir başka bir karar verecek” dedi.

Yeniçağ, Avrupa Birliği’nin parasını ödeyerek “en kısa sürede hayata geçirin” dediği istinaf mahkemeleriyle ilgili tartışmaları manşetten okuyucularına duyurmuştu.

Paketten eyalet çıktı

* ’Kürt açılımı’ tartışmaları sürerken AKP tarafından hazırlanan ’Yargı Reformu Taslağı’nda
İstinaf Mahkemeleri’nin kurulması planlanıyor

* CHP’nin hukukçu milletvekilleri, İstinaf Mahkemeleri’nin eyalet sisteminin işaret fişeği olacağını belirterek, iktidara sert eleştiriler yöneltti 

İl Özel İdareleri, Petrol, Kamu Yönetimi ve Kalkınma Ajansları yasalarıyla Türkiye’de eyaletleşmeye zemin hazırlayan AKP iktidarı, şimdi de İstinaf Mahkemeleri ile son darbeyi vurmaya hazırlanıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ’Yargı Strateji Reformu Taslağı’ndan eyalet sisteminin alt yapısını hazırlayacak olan İstinaf Mahkemeleri’nin hayata geçirilmesi planlanıyor. 2007 yılında dokuz ilde İstinaf Mahkemesi’nin temelinin atıldığına dikkat çekilen taslakta, bu mahkemelerin eksiklerinin giderilerek 2010 yılı içerisinde hayata geçirileceği belirtiliyor.

Danıştay ve Sayıştay’ın da ’yargı siyasallaşır’endişesiyle karşı çıktığı taslağa hukukçu milletvekilleri de ateş püskürdü.

Her yerden bir karar

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Eraslan, bölge adliye mahkemelerinin kurulmasının ülkenin üniter yapısını bozmaya yönelik bir adım olduğunu söyledi. Eraslan, “İstinaf mahkemesi adı altında getiriliyor ama kurulmak istenen gerçek istinaf mahkemesi değil.

İstinaf; yeniden yargılama demektir. Ama kurulan mahkemeler bir yeniden yargılama mahkemeleri değildir. İçtihat mahkemeleri biçimindedir. Böyle olunca da ülke bütünlüğünde içtihat bütünlüğü bozulacaktır” ifadesini kullandı.

Söz konusu taslağın uygulamaya girmesi durumunda hukuk bütünlüğünün bozulacağına dikkat çeken Eraslan, “Diyarbakır bölge adliye mahkemesi başka karar verecek, Van başka bir karar verecek, İstanbul, İzmir başka bir karar verecek” dedi. CHP’li Eraslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bölünmeyi arzuluyorlar
“Arzulanan, istenilen de budur. İstinaf ismi altına sığındılar ama yapılan bu değildir, küçük Yargıtaylar, bölgesel Yargıtaylardır. Yargı bütünlüğü bu şekilde bozulunca ülkenin yapısı federatif yapıya doğru gider. AKP federasyona çok özeniyor, arzuluyor.

Örnek gösterirken de Almanya’yı, Amerika’yı nazara alıyor buradaki federatif yapıyla Türkiye’de kurulmak istenen, planlanan federasyonun benzeşen yanı yoktur. ABD bir federal devlettir ama ırk esasına göre federasyonlar yoktur.

Türkiye’de ırk esasına göre federasyonlar kurduğunuz zaman Yugoslavya benzeri bir yapıyı örgütlemiş olursunuz kısa zamanda Türkiye birbirini boğazlar hale gelir.”  AKP’nin gerekçelerinin hiçbirinin doğru olmadığını kaydeden Eraslan, “Asıl amaç Türkiye’yi ırk temelinde bir federasyona sürüklemektir. Avrupa Birliği, bölge adliye mahkemelerinin finansmanını karşılıyor.

Bu da çok düşündürücü. Bütün bunlar bir planın parçasıdır. AKP’nin şimdiye kadar yaptığı bir bütünü puzzle gibi parçalıyor, önce birtakım parçaları yerleştiriyor, daha sonra eksik kalanları tamamlıyor. Türkiye’nin bütünlüğünü parçalama planının bir parçası da yargı ayağıdır” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise İstinaf Mahkemeleri’nin yargının hiçbir zaman yükünü azaltmayacağını bunun aksine son günlerde Türkiye’de eyalet sistemi ve özerk yapı söylemlerini sömürmek isteyenlere fırsat tanıyacağını kaydetti.

Sömürü aracı olacak

Ersin şunları söyledi: “İstinaf Mahkemelerinin kurulması yerel yargının yükünü azaltmayacaktır. Eğer böyle bir sistemi geçirmek isterseniz hakim ve savcı sayısını arttırmanız gerekir.

Geciken adalet adalet değildir mantığından hareket etmeniz gerekiyor. Yerel mahkemeleri çökerteceksiniz. Bölgelerde kurulacak olan bu mahkemeler eyalet sistemi isteyenlerin sömürü aracı olacak. Bu nedenle bu mahkemeleri kurduğunuzda eyalet ya da özerklik isteyenler için işaret fişeği atmış olacaksınız.”

Bakan Ergin taslağı savundu!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hazırlanan ’yargı reformu’, Ümraniye davası, savcılar hakkındaki şikayetler ve askere sivil yargı yolunu açan yasada yapılacak yeni düzenlemelere ilişkin NTV’nin sorularını cevapladı. ’Yargı Strateji Reformu Taslağı’nı savunan Bakan Ergin, şunları dile getirdi: “Yapılmış olan çalışma günlük ihtiyaçları çözmeye dönük bir çalışma değil.

Avrupa Birliği müzakereleri çerçevesinde Türk hukuk sisteminin tarama süreci 2006 yılında tamamlandı. Tarama sonu raporu Adalet Bakanlığına gönderildi ve uyum için gerekli olan değişiklikler başlıklar itibari ile çıkartıldı.

 Ondan sonra bu yargı reformu taslağını oluşturmak üzere bakanlığımız bünyesinde geniş bir komisyon oluşturuldu ve bu komisyon bir ön taslak hazırladı. 4 yıllık bir hazırlığı içeren bir çalışma bu.”

AKP’nin yargıya müdahalesi

CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ’yargıda revizyon’adı altındaki taslağı incelediğini belirterek, taslakta yargının bağımsızlığını göremediğini söyledi. CHP’li Güner, “Bu taslak tarafsız gibi görüntü verilmek suretiyle bir kerede hazırlanmış bir taslak. Bu tasarı AB’nin Türkiye’ye sunmuş olduğu önerilerle hiç bağdaşmamakta” dedi.

AB’nin kesinlikle yargı üyelerinin atama ve tayin işlerini bir üst kurul tarafından yapılmasını önermediğini dile getiren Güner, “Bu tasarıda Adalet Bakanlığı’nın yargıya müdahalesi önlenemediği gibi muhafaza ediliyor” ifadesini kullandı. CHP’li Güner, AKP’nin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan rahatsız olduğunu ve bu sebeple taslak üzerinde oynama yaptıklarını kaydetti.

Sistemde büyük sorun yaratır

CHP Afyon Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Halil Ünlütepe, Fransa başta olmak üzere AB ülkelerinde İstinaf Mahkemeleri’nden geri dönüş olduğunu dile getirerek, AKP’nin bu konuda ısrarcı olunmasının bir anlam taşımadığını ifade etti.

AKP iktidarının alt yapısı hazır olduğunu söylemesine rağmen İstinaf  Mahkemeleri’nin altı yapı sorunu yaşadığına dikkat çeken Ünlütepe, “Bu mahkemelerin Türk hukuk sistemi içerisinde sorunlar yaratacağını her zaman söyledik.

Yargı da yapısal değişiklikler asla aceleye gelmez. Şu an zaten iş yükü çok fazla bu mahkemeler hayata geçtiğinde adalet sisteminin işleyişi hızlanmaz daha da ağırlaşır. AKP’nin attığı adım çok tehlikeli” diye konuştu.

YENİÇAĞ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari