TAYLAN KÜMELİ, GDO NUN ZARARLARINI ANLATTI

Aralık 15, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

TAYLAN KÜMELİ, GDO NUN ZARARLARINI ANLATTI

23Marmara Belediyeler Birliği Sağlık Platformu tarafından düzenlenen eğitim seminerlerine, son günlerin popüler konularından GDO konusunun işlenmesiyle devam edildi. Beslenme ve Gıda Uzmanı Doç. Dr. Taylan Kümeli, “GDO ve İnsan Sağlığına Etkileri” başlığıyla verdiği seminerle, belediyelerin sağlık işleri, zabıta ve çevre müdürlüklerinde görevli doktor, veteriner, gıda mühendisi ve zabıta personelini aydınlattı. Kümeli’nin ardından seminer veren İl Tarım Müdürlüğü’nden Gıda Mühendisi M. Ali Çeven’se, GDO konusunda mevzuat eğitimi verdi.

Marmara Belediyeler Birliği’nde gerçekleştirilen seminerde konuşan Doç. Dr. Taylan Kümeli, ilk olarak GDO’ların (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) tanımını yaparak, “Üretim süresini kısaltmak ya da üretim miktarını artırmak amacıyla bazı bitkilerin bünyelerine, başka bitki veya hayvan geninin enjekte edilmesiyle elde edilen gıdalara GDO denir” dedi.

Dünyadaki hızlı nüfus artışına paralel olarak, gıda üretiminde de artış sağlamak amacıyla başlatıldığı ‘söylenen’ bu yöntemin, asıl amacının sermaye sahiplerinin karlılığının artırmak olduğunu belirten Kümeli, “Gerçek sorun, gıda miktarındaki yetersizlikten değil, gıda dağıtımındaki çarpıklıktandır. GDO tekniğiyle üretime devam edilmesi durumunda, 1-2 nesil sonraki insan sağlığı çok düşündürücü olacaktır. DNA’sı bozuk gıdalar, insan sağlığını da bu ürünlerle beslenen hayvanları da bozacaktır” diye konuştu.

Kümeli, GDO’nun zararlı olduğuna yönelik bilimsel raporların var olduğunu; zararlı olmadığına dair bilimsel bir çalışmanın ise olmadığını hatırlatırken, “Bu gıdalarla ilgili yasa çıkarırken hayati risk oranının yüzde kaç olacağını kim belirleyecektir? Buna kim karar verecektir?  Bu konuda milletimizin tepkisi yerinde olmuş ve bu yasayı milletimizin iradesi onaylamamıştır” dedi.

Kümeli konuşmasının sonunda bütün vatandaşlara seslenerek, “Siz sağlıksız gıdaları almazsanız, satılmadığı için üretimi de olmayacak ve doğru davrandığınız sürece çevrenizdekiler de sizi örnek alacaktır” dedi

Etkinliğin ikinci konuşmacısı İstanbul İl Tarım Müdürlüğü Gıda Mühendisi M. Ali Çeven, GDO konusunda yürürlükten çekilmiş olan mevzuatın, yürürlükte olsaydı nasıl uygulanacağını anlattı. Çeven ayrıca, gıda denetimcilerinin, denetleme esnasında nelere dikkat etmesi gerektiği ve ithalat – ihracat süreçlerinde işlemlerin süreçleri hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Marmara Belediyeler Birliği

www.marmara.gov.tr

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari