TEPKİ GÖSTERMEK

Ekim 11, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

TEPKİ GÖSTERMEK

Ülkemizin her IMF ile görüşmelerinde tüm dünyada olduğu gibi irili ufaklı gösteriler olur. IMF’ye karşı görüşler belirtilir. Ülke ekonomisinin IMF’ye emanet edildiği söylenir. IMF’nin ülke ekonomisi hakkında önerileri ve aldığı kararlar sivil toplum örgütleri, sendikalar ve muhalefet partileri tarafından eleştirilir. Elbette tepki göstermek, gösteri yapmak, demokratik bir haktır.

Ama bu sefer İstanbul’da yapılan gösteriler biraz gösteri olmaktan çıktı. Çünkü gösterilerin zararını halk çekmeye başladı. Tepki IMF’ye mi veriliyor, yoksa esnafa, yoldan geçen veya evinde oturan halka mı veriliyor? belli değildi. Cadde ve sokaklar savaş alanına dönmüş, polisle çatışan göstericiler, geçtikleri cadde ve sokakta ne varsa kırıp döküyordu.

Buda yetmiyormuş gibi evlere, iş yerlerine, caddelere burada bulunan arabalara Molotof kokteyliyle saldırıyor. Poliste gaz bombası atıyor. Tüm bu kavganın arasında kalan halk ise perişan oluyor. Çünkü göstericiler hazırlıklı polisler hazırlıklı ancak bu durma hazırlıklı olmayan sokaktaki vatandaş şaşkın.

Bir bayan göstericilere şöyle tepki veriyordu: “Sizler ne yaptığınızı sanıyorsunuz sizleri anneleriniz babalarınız bunun için mi büyüttü. Niye kavga ediyorsunuz elin dükkanını neden yakıyorsunuz.” Bu tepkiden şu anlaşıyor ki artık halk adına sokağa çıkıp yakıp, yıkmak, insanlara zarar vermek, bizim halkımızın hoşlanmadığı bir tepki şekli. Çünkü ülke menfaati ve halkı adına yapılan eylemleri, tepkileri halk desteklemeli, alkışlamalı.

Bu ülkede her yıl yanan binlerce hektar ormanlara, çevre katliamlarına, denizlerimizin ve akarsularımızın kirlenmesine, sağlık harcamalarındaki kısıtlamalara, hastanelerdeki katkı paylarına yapılan zamlarına, üniversite harçlarına yapılan zamlara, dünyanın en pahalı benzinini yakan bizler neden tepkisiz kalmaktayız.

Bunun için yapılan eylemler cılız kalmakta elektriğe, suya, doğal gaza yapılan zamlara, insan hayatını hiçe sayıp bozuk gıda üreten üreticilere, yaptıkları reklam ve sözleşme kurallarına uymayan cep telefonu operatörlerine…vs.

Buna benzer daha nice yapılan yanlış uygulamalara tepki vermezken IMF’yi bahane edip, gösteri adına geçtiğimiz cadde ve sokakları savaş alanına çeviririz. Yolumuzun üstünde gördüğümüz, görevini yapmakta olan her polise, savaşta düşman askerine bile reva görülmeyen şekilde saldırırız.

Ülkemizin yollarındaki kaldırımı söken, babasının gönderdiği öğrenci harçlığını çektiği bankamatiği kıran, insanların borçla dertle aldığı park halindeki arabaları, esnafın geçimini sağladığı lokantasını, büfesini, dükkanını yakan yıkan zihniyetin vatanseverlik adına yaptığı bu gösteriyi halk hiçbir zaman geçmişte de, şimdide benimsemedi benimsemezde.

Çünkü ülkesini ve vatanını seven hiçbir kişi ülkesinin ve halkının malına zarar vermez. Bu yakılan yıkılan her şey bu ülkenin bir parçasıdır. Bu tür eylemleri düzenleyen sivil toplum örgütleri tek amaçları içindeki kin ve öfkeyi kusmak olan, yakıp yıkmaktan zevk alan kişileri aralarına katmamalıdır. Bunları halka teşhir etmelidir.

Bu kişilerin verdiği zarar ülke ekonomisine ve mali kriz içerisinde bulunan esnafa gereğinden fazla zarar vermektedir. Bu ülkede zarar verilen her bir kaldırım taşı bile ulusal servetimizdir. Yapılan eylem suçu olmayan bir vatandaşımızın canına mal oldu.

Geride akşam evine bir lokma ekmek götürecek esnafa ve çalışanına da milyarlarca liralık borç bıraktı. IMF’ye gelince onlarda söylemlerini söyleyip, kararlarını alıp hükümetle anlaşmalarını yapıp, 5 yıldızlı otellerde ülkemizin yemeklerini tadıp ülkelerine keyifle döndüler.

Bu yazıyı sokaklarda kırıp dökerek, sözde halkını sevdiğini söyleyen ve halk için eylem yaptığını düşünen, halka zarar veren piyonlara ithaf ediyoruz…

İlhan DENİZ
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Eğitim Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari