TİCARİ KEFİLMİ TİCARİ SEFİLMİ? Nergiz TÜRKMENOĞLU

Haziran 17, 2009 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

TİCARİ KEFİLMİ TİCARİ SEFİLMİ? Nergiz TÜRKMENOĞLU

Ticari kredilerdeki uygulamaları değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Ticari Hayat Komisyonu Sorumlusu Nergiz Türkmenoğlu, “ticari kefil oluyorum derken ticari sefil olmayın ” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Ticari Hayat Komisyonu Sorumlusu Nergiz Türkmenoğlu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Yeni kurulmuş veya küçük ölçekli işletmeler mal alımlarımı peşin ödemeden temin etmek amacıyla kısa vadeli kredilerinden yararlanırlar. Bankalar da bu anlamda halktan topladıkları mevduatları firmalara kredi olarak vermektedir.

Bankalar krediyi verirken firmanın geri ödeme riskini aldığı için kredi kullanımında kredi borçlusunun bireysel taahhütlerinin yanında kredinin geri dönüşümünü sağlamlaştırmak amacıyla kredi türüne göre ek teminatlar alır.

Teminat olarak, gerçek ticari ilişkilerden kaynaklanan senet, çek, hisse senedi, gayrimenkul ipoteği vb. gibi teminatlar talep edilebileceği gibi kredibilitesi yüksek olan gerçek veya tüzel kişilerin kefaletleri de teminat olarak istenir.

Bankaların küçük işletmelere açtığı kredilerde, açılan kredi ile ilgili olarak, kredi alan tarafın hak ve yükümlülüklerini ve sorumluluklarını bilmeden,  bilinçsiz  kredi kullanması hem müşteriye hem de kefile zor anlar yaşatmaktadır. Bu anlamda kefil, hayatımızın her noktasında olduğu gibi sorgulayıcı ve bilinçli olmak durumundadır.

Bir banka kredi borcunda kefil olan kişinin sorumluluğu bir kredi sözleşmesinin yapılması ve borçluya kefalet edilen miktarın sözleşmede açıkça belirtilmesi ile başlar. Diğer bir deyişle, kefil olan taraf yapılan sözleşmede belirtilen meblağın sonuçlarından sorumludur.

Örnek verilecek olursa, kefil olunan 25.000 TL’lik bir miktar var ve asıl borçlu bu borcunu ödememiş. Banka hem borçluya hem kefile borcun ödenmesi için ihtarname çekiyor ve ihtarnamedeki asıl borç miktarı 40.000 TL. Sonradan anlaşılıyor ki asıl borçlu kefil olunan 25.000 TL’lik miktarın dışında daha sonradan da kredi kullanılmış ve toplam borç, kefil olan kişiye de yansıtılmıştır. İşin gerçeğinde ise, kefil olan taraf sadece 25.000 TL’lik limitten ve bu limite noterden keşide edilen ihtarname tarihinden itibaren işleyecek  taraflarca kararlaştırılmış faiz oranından sorumlu olduğunu zannetmektedir.

Ticari banka kredilerinde kefalet adi kefalet, müşterek borçlu ve müteselsil kefalet olarak sözleşme düzenlenebilir. Adi kefil olma durumu kefil lehine farklılık arz eder. Banka alacağını önce asıl borçludan tahsil etmeye çalışmak durumundadır ve eğer geçerli vadede bunu alamaz ise kefil olan kişiden takip hakkı doğmaktadır. Diğer durumda yani müşterek borçlu ve müteselsil kefalet de ise banka alacak takibini ister asıl borçludan isterse kefilden takip edebilir.

Pratik hayatta Bankalar; banka kredi sözleşmelerindeki  kredi sözleşmesi miktarı, kefillerin sorumlu olacağı limit miktarı ve faiz bölümünü boş bırakmaktadırlar. Diğer bir deyişle tarafların açık imzasını almaktalar, sorumluluk miktarını bazen rakamla yazmaktalar,  yazı ile yazmamaktadırlar ve borcun tahsil edilememesi durumu gündeme geldiğinde bilinçli olarak amaç edinilmese de sözleşme üzerinde tek taraflı düzenlemeler yapılabilmektedir. Kullanılan kredi ticari kredi olması nedeniyle kefilin Tüketici Kanunundaki, tüketici lehine olan hükümlerden de yararlanamaması söz konusudur.

Sonuç olarak, banka ticari kredisi kullanımı durumunda özellikle kefil olan tarafların ticari kefil durumundan ticari sefil durumuna düşmemeleri için bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir:

 

 • Sözleşmeyi diğerlerinden ayırması amacıyla her sözleşmenin özel bir numarası olmalı ve bu sözleşmede açıkça belirtilmelidir.
 • Düzenlenen sözleşmede sorumlu olunan meblağ hem rakamla hem de yazı ile yazılmalı ve uygulanacak faiz oranı net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Taraflarca imzalanan sözleşmenin onaylı bir fotokopisi taraflara mutlaka verilmelidir.
 • Kararlaştırılan ödeme planı taraflara mutlaka verilmeli ve kredi borcu kapanması durumunda sözleşme numarası ve bankadan borcun bittiğine dair yazılı belge alınmalıdır.

 

Tüketicinin özellikle ticari kredi kullanırken çok daha dikkatli davranmasını öneriyoruz.

 

Nergiz Türkmenoğlu

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi

Ticari Hayat Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“TİCARİ KEFİLMİ TİCARİ SEFİLMİ? Nergiz TÜRKMENOĞLU” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. EMEK dedi ki:

  BİZİM ÜLKEMİZDEKİ BANKACILIK VE BORÇLAR KANUNU İLE BİRDEN FAZLA VATANDAŞINI
  SİLSİLE YOLU İE KEFİL EDREK MAĞDUR EDEN BAŞKA ÜLKE YOKTUR….ONUN İÇİN ÜLKE
  BATAR HALK BATAR…
  GALATA BANKERLERİ İLE RUM BANKERLERİ BATMAZ….

 2. EMEK dedi ki:

  BU GÜNE KADAR HANGİ AVUKAT GİRDİĞİ DOSYALAR İÇİN MALİ BELGE DÜZENLEMİŞTİR…

  HEPSİ MAŞALLAH YEMİŞ YEMİŞ BİRER İVEDİK..

 3. Bizim ulku baska bir ulke buyuk baslar herzaman uyuk hicbir sekilde batmazlar kucukler herzaman kucuktur hemen batar biter silinirler .keil yapar verirler krediyi sonra karsiligi olmayan birine kredi verirler sonrasi yine husran icra icra avukat bu ulke bitmis

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari