TOPLUM DAĞI-Şükrü İLHAN

Ekim 18, 2009 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

TOPLUM DAĞI-Şükrü İLHAN

İktisat biliminde iktisat kelimesinin tanımı için “sonsuz olan insan ihtiyaçlarıyla, kıt olan kaynakların en iyi şekilde karşılanmasıdır” denilmektedir. İnsan ihtiyaçları yani insan tüketimi sonsuzlukla ifade edilmektedir.  İnsan tüketmek için yaratılmış bir varlık olmasına karşın aynı zamanda da tüketimi sağlamak için kaynak yaratmak zorundadır.

Bu da otomatik olarak üretimi doğurmaktadır. Yani Yüce Rabbimin bizlere ayetlerinde bildirdiği gibi “Ben her şeyi zıttıyla yaratırım” sözleriyle de tüketim üretimi, üretim de tüketimi doğurmuş olmaktadır.

Peki biz insanlar bu zıt kutuplar arasında gelgitler yaşarken neler kazanıyor ve neler kaybediyoruz? İşte burada biz tüketiciler birliği olarak tüketicilerimizden ne kadar sorumluysak üreticilerimizden de o kadar sorumlu olduğumuz fikri gün ışığına çıkmış oluyor. Yani sadece bir kutbu düzeltmek, onun aydınlanması, bilgilendirilmesi, hak ve sorumluluklarının hatırlatılması bizler için yeterli bir faaliyet çalışması değildir.

Bizler her iki kutbun ucundaki üreticiyi de tüketiciyi de aynı şekilde bilgilendirmeli, onlara hak ve sorumluluklarını öğretmeli ve hepimiz için daha aydın Türkiye yaratmanın azminde olmalıyız.

Hayat alış verişle akıp geçerken, biz alışlarımız için neler veriyoruz? Aynı nefes alabilmemiz için içimizdeki nefesi vermemiz gerektiği gibi bir alış için mutlaka veriş gerekmektedir. Bu kısır döngü hayatımızın her alanında bizi etkilemektedir.  Lütfen burada her şeyi somutlaştırmayalım. Çünkü hayat somut olaylardan ya da materyallerden ibaret değildir.

İnsanoğlu olarak bizler sevgi, dostluk, arkadaşlık, komşuluk, müşterilik, mükellefiyetlik, hak, sorumluluk en sonunda belki de en başında AŞK alış verişinde bulunmaktayız. Şems Tebrizi’nin de ifade ettiği gibi “Hayat bir dağ gibidir seslendiğini geri verdiği” gibi hayat da bize yaptığımızı geri verir. İyilik yaparsak iyilik verir, kötülük yaparsak kötülük verir. İşte tüm bu alış verişlerde biz ne veriyoruz ve karşılığında ne alıyoruz, hiç düşündünüz mü desem cevabınızı kulağımda hissedebiliyorum.

Kocaman bir EVETT dersiniz ama yine bir soru ile tekrar bunun için yani düşünmek için bir alış veriş yaptınız mı yani düşünmek için ne verdiniz zaman mı, zamansa ne kadar süre, bedeli ne kadar bir süre diye soracağım. İşte burada düşünmenin kalitesi ortaya çıkmakta. Tahmin edebiliyorum ki hepimiz bu soru için az bir zaman dilimini verdik beynimize, çünkü hepimizin çok basit bir sığınacağı sorunu var.

Vakit yoktu, işler çoktu, psikolojik sorunlarım vardı, yok eşime kafam takıldı, yok bir müşteriye canım sıkıldı. Ama şu söylemek istiyorum özetle bizler her alış verişimizde hayatın kalitesini bitirdik. Alış verişlerimiz ucuzladı. Bedellerimiz ağır olmaktan çıkıp basitleşti.  Sonuçta her şeyi somutlaştıran, her şeyi elle tutulur gözle görülür kapsamında kavrayan toplumlar yarattık.

Özün özündeki, mananın manasındaki konularla uğraşmaya ve toplumun çekirdeği aileden başlayarak toplumu düzeltmeye gayret göstermeliyiz. Toplum hayatının kalitesi yükseltmek için, almadan önce vermeyi düşünen bireyler yetiştirmeliyiz. Çünkü topluma ne verirseniz ondan onu geri alırsınız…

Şükrü İLHAN (Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir)

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Mali İşler ve Vergi Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari