TOSKAY: BAŞBAKAN ÇARESİZLİK SENDROMU YAŞIYOR

Aralık 20, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

TOSKAY: BAŞBAKAN ÇARESİZLİK SENDROMU YAŞIYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay MKYK Üyesi Feridun Bahşi ile birlikte basın toplantısı düzenledi.AKP Hükümetinden İktidara geldiklerinde hesap soracağız dedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, ”Başbakan, (demokratik açılım konusunda) millet ile talimat aldığı odaklar arasında sıkıştı. Çaresizlik sendromu yaşıyor” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Toskay, partisinin Antalya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ”demokratik açılım”, Türkiye’nin 2010 bütçesi ve ekonomik sorunlarla ilgili görüşlerini aktardı.
”Demokratik açılımın” geldiği noktanın tüm millet tarafından görüldüğünü ve halkın bu açılıma büyük ölçüde direndiğini savunan Toskay, ”Bu bir devlet projesi değil. ‘Hazmettireceklerini’ söylüyorlar. Bu yöntemde, psikolojik savaş uygulayarak milleti bıkkınlık noktasına getirecekler” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın proje konusunda ”sıkıştığını” iddia eden Toskay, şunları söyledi:
”Başbakan, millet ile talimat aldığı odaklar arasında sıkıştı. Çaresizlik sendromu yaşıyor. Bunu TBMM’deki bütçe görüşmelerinde gördük. Başbakan kızıyor, yardımcısı bir yerlere gidip ağlıyor. Bu iş çadır tiyatrosu mu, anlayamadık. Türkiye’de müthiş bir gerginlik var. Millet, kaygı, endişe ve tedirginlik içinde. AKP iktidarı başından bu yana ayrıştırma siyaseti yürütüyor. Etnik ve mezhep ayrımını körüklüyor. Türkiye’deki bu gerginliği başta iktidar olmak üzere herkesin düşürmesi lazım.”

Başbakan Erdoğan’ın, partilerine yönelik, ‘kan siyaseti’ yürüttükleri suçlamasında bulunduğunu da savunan Toskay, ”Sayın Başbakan dönüp AKP’ye baksın. AKP, bütün kutsallarımızı istismar etmiştir. Başbakan, aynada kendine bakarsa istismarcının kim olduğunu görecektir” diye konuştu.

İKTİDARA GELECEĞİZ VE HESAP SORACAĞIZ

AK Parti iktidarının 2010 bütçe hedeflerine değinen Toskay, 2008 yılında, 2009 bütçesi için yaptıkları uyarıları, gelecek yılın bütçesi için de yinelediklerini belirterek, uyarılarını dikkate almayan Hükümetin bu yıla ilişkin bütün öngörülerinin farklı rakamlarla ortaya çıktığını savundu.

Hükümetin 2009 için ortaya koyduğu yüzde 4 büyüme hedefinin, eksi 6-6,5 seviyesine geldiğini, 10.4 milyar dolarlık iç ve dış borç hedefinin de 62.8 milyar dolara ulaştığını belirten Toskay, işsizliğin de ‘göstermelik yüzde 14’lük rakamın’ aksine, yüzde 20’lere çıktığını öne sürdü.

Türkiye’nin 2002 yılında 224.8 milyar dolar olan iç ve dış borcunun, 462 milyar dolara ulaştığını savunan Toskay, şunları söyledi:
”Yani arada yaklaşık 300 milyar dolarlık bir borç artışı var Türkiye’de. 2002 ve 2009 arasında iç ve dış borç 300 milyar dolar artmış. Ekonomiye giren borç, özelleştirmelerden gelen yaklaşık 55 milyar dolarla birlikte 300 milyar dolar. Açık açık söylüyoruz, MHP iktidarında, AK Parti’nin iktidarda olduğu 7 yıllık dönemde oluşan 300 milyar doların nereye gittiğinin hesabını soracağız. Hesapları didik didik edeceğiz. Yüce Divan’a otobüs kaldırmamız gerekecek.”

Toskay, bir gazetecinin kapatılan DTP’nin milletvekillerinin Barış ve Demokrasi Partisi çatısında altında toplanması konusundaki soruya ise, ”Ne istiyorlarsa yapsınlar. Bizi ilgilendirmiyor. Bizim dışımızda cereyan eden bir olay” dedi.

“KATSAYIYI ÇÖZMEK İÇİN KATKI VERMEYE HAZIRIZ”

Meslek liselerinin yaşadığı katsayı problemlerine destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Toskay, hükümetin 338 milletvekili olduğunu hatırlatarak, vekilleri edebiyat yapmayıp iş yapmaya davet etti. Kendilerine ihtiyaç duyulması halinde katkıda bulunacaklarını belirten Toskay, “Bu iktidar devamlı problem yaratıyor, ondan sonra da alakasız kişilerin üstüne atmakla meşgul oluyor. Şunu çözemedim bunu çözemedim. Başörtüsü dediler, hadi buyurun çözelim dedik, ne oldu? Otursunlar katsayıyı da çözsünler. Türkiye’de ciddi rahatsızlık yaratan bir problemdir. Biz katkı vermeye hazırız.” sözlerini kaydetti.

TEKEL İŞÇİLERİNİN FERYADINA SU SIKMAK İNSAFSIZLIKTIR

Ankara’da tekelcilerin eylemine polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmesini de eleştiren Toskay, eylemcilerin çok ciddi problem olduğunu söyledi. “Karda kışta bu kadar insanın Ankara’da ne işi var?” diyen Toskay sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç kimse bu kadar büyük feryat figan eylem yapmaz bu hava şartlarında. Birilerinin bunları dinleyip sorunlarını çözmesi gerekir. Yıllarca Türk askerine, polisine, korucusuna, memuruna ve çoluk çocuğuna kurşun sıkmış olan teröristleri, çadır mahkemeleri kurup davul zurna ile Habur Kapısı’nda karşılayacaksınız. Hakkını arayan bu karda kışta, ailesinin nafakasıyla endişesi olan Türk işçisine de Ankara’nın göbeğinde biber gazı tazyikli su sıkacaksınız. Demokratik açılımı yaptığını söyleyen bir iktidarın demokratik yüzü budur. Bunu kabul etmek mümkün değil.”

“YEREL YÖNETİMİ ELEŞTİRMEK ŞİMDİ ERKEN”
29 Mart seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’nin kazandığının hatırlatılması ve CHPli belediyenin çalışmalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Tunca Toskay, şu anda bir şeyler söylemek ve eleştirmek için erken olduğunu ifade etti. MHP’nin kısır bir siyasi çekişme içinde olmadığını ifade eden Toskay, Antalya Büyükşehir Belediye Mustafa Akaydın için şunları söyledi: “Bir yılını bir tamamlasın görelim bakalım.

TUNCA TOPLANTIŞu anda çok ciddi bazı hatalar varsa il genel meclisinde, Büyükşehir belediye meclisinde gerekeni yapıyorlar. İşlerin doğru gitmesi için herkes üzerine düşeni yapıyor. Ama çok acele etmekte de ben fayda bulmuyorum. Bir görelim bakalım yerine yerleşsin, bütçesini falan da yapsın, kendi bütçesi ile neler yapıp neler yapamayacağını birlikte göreceğiz. Kendimize ait birtakım intibalarımız var. İşlerin ilerde nasıl olacağı hakkında bazı izlenim ve intibalarımız var, ama acele etmememiz gerekir diye düşünüyorum. Biraz bekleyelim.”

BİZİM ANTALYA

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari