TRAFİK KAZASI MAĞDURLARININ DİKKATİNE

Mart 6, 2010 tarihinde tarafından  
OKUYUCU YAZARSA kategorisinde yayımlanmıştır.

TRAFİK KAZASI MAĞDURLARININ DİKKATİNE

Yazıcıdan bir kopya alıp arabanızda saklamanızı tavsiye ederim. Çağatay ÖZCAN

Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi gecen sigortaya veriyorsunuz. Sigorta size paranızı tamamını ödüyor. SSK ve Bağkur ‘un ödemelerini değil sadece kendi cebinizden ödediğiniz paraları ödüyor. Ölümlü ise kazaya yine para ödüyorlar. Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok.

Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Kongar :

‘Kaza geçiren Sigortasızları n masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse bilmediği için parasını alan yok. Fon’da 110 trilyon lira birikti.’ Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile olum giderlerini karşılamak için kurulan: Garanti Sigorta Fonu ‘ nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor.
Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu’nda tam 110 trilyon lira birikti; çünkü uygulamadan kimsenin haberi yok.

Sağlık Bakanlığı’nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşlarında kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor.

Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge Kongar ;

‘Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler’ dedi.

SADECE UYANIK AVUKATLAR KULLANIYOR !

Kaza geçiren parasız vatandaşların çok zor durumda kaldığını belirten Kongar, ‘Hem bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor.
Ancak ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20- dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor’ diyor. Kongar,450 milyar ve yeni primleri faizle değerlendirdikleri için 110 trilyon a ulaşıldığını belirterek şunları söyledi: ‘Devlet Ziraat Bankası’nda faizsiz tutuyordu. Biz ise faizde tutuyoruz. Para çoğalınca
bunu alıp oraya buraya vermek; peşkeş çekmek istiyorlar. Biz ise kazalarda mağdur olanlar gelip alsın diyoruz. 1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998’in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde kaldı. Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak.

Plâkası belirsiz araçların verdiği zarar da karşılanıyor.

Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2’si ve yüzde 1’i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor. Kara yolları Trafik Sigortası Kanunu
gereği eğer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor.


7 YILDA üç ODEME

Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon,1998 sonunda Hazine’den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde bir hesaba aktarıldı. Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dâhil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998  sonuna kadar 7 yılda Hazine’de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazinenin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1623 kişi başvurmuş,1042 dosya ise sırada bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen maddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarıldı.

İHTİYACI OLAN PARAYI NASIL ALACAK?

Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği’ne iletecek. Bunun içi n birliğe, 0-212-324-19- 50 no’ lu telefondan veya
http://www.tsrsb. org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Türkiye’nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgâh senedi, nüfus cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor.

LÜTFEN TANIDIĞINIZ YA DA TANIMADIĞINIZ HERKESE YOLLAYIN. BELKİ ŞU AN BUNA GERÇEKTEN İHTİYACI OLAN BİRİ OLABİLİR.

KAZASIZ BİR YAŞAM DİLEĞİ İLE

  • Netinial Internet

Yorumlar

“TRAFİK KAZASI MAĞDURLARININ DİKKATİNE” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. kenan kurt dedi ki:

    ben 2009 yılında kendi aracımla kaza geçirdim sol gözümü kaybettim ve çenem hala kırık tedavilerimi yaptıramıyorum kazada kusur benim ama hala izlerini taşıyorum kimse sahip çıkmadı ne yapmam gerektiğiyle ilgili bilgimde yok varmı tavsiyesi olan arkadaş gercekten zor durumdayım ben başbakanlığa meil attım ama cvp alamadım

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari