TUI TÜRKİYE TEMSİLCİSİ HÜSEYİN BARANER “KEMER BİR MARKA ONA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Temmuz 12, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

TUI TÜRKİYE TEMSİLCİSİ HÜSEYİN BARANER “KEMER BİR MARKA ONA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Tui Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner, Kemer i çok güzel genç bir kıza benzeterek, Ama maalesef bu güzel kızımızı istemeye gelenlerin  karşısına güzel kıyafetlerle, güzel bir makyajla  çıkaramıyoruz dedi.

Kemer Otelciler Birliği A.Ş Düzenlediği: Turizm Sorunları toplantısı Kristal Otel de yapıldı. Toplantıya Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Mustafa Gül, GATAB Birlik Müdür Yardımcısı Birol Büyükkaplan, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Turan Anatürk, AKP İlçe Başkanı Zafer Yaman ve az sayıda turizmci katıldı. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Baraner, konuşmasına Türk turizmdeki sıkıntıları anlatarak başladı. Özellikle Kemer bölgesinde turizm çizgisinin yeniden belirlenmesi gerektiğini söyleyen Baraner, Kısa vadeli çözümler bizleri bir yere getirmeyecektir. 2009 nasıl kurtarırız hesaplarını değil, 2014 te ne yaparız, 2020 de ne yapabiliriz planlarını yapmalıyız dedi.

Kemer in diğer turizm bölgelerine göre ayrıcalıklı olduğunu söyleyen Hüseyin Baraner, Ama önce buradaki insanlar bunu bilmeli, bu farkı görmeli. Bunu kendimiz bildiğimizde zaten işin yarısı aşmış olacağız dedi.

Kemer in turizmde rakiplerinin belli olduğunu söyleyen Baraner, Kemer in rakiplerinden biri Monako dur. Öyleyse biz önce Monako da ne yapılıyor bunu öğrenmeliyiz. Bir takım sahaya çıkmadan önce rakibi hakkında kasetleri izliyor. Hangi oyuncunun ne yaptığını görüyor. Turizmde böyledir. Önce rakiplerimizi tanımalıyız, neler yapıyorlar bilgi sahibi olmalıyız. Sonra müsabakaya başlamalıyız dedi.

FUARLARA PROFESYONELLER GİTMELİ

Fuarların turizm sektörü için çok önemli olduğunu kaydeden Baraner, Ama fuara gidiyoruz adı altında yılın 365 günü birlikte olduğumuz insanlarla değil bu işi profesyonelce yapan insanlarla bunu gerçekleştirmeliyiz dedi..

TEZGÂHTARLAR ÇOK ÖNEMLİ

Turizmcilerin TUİ nin en üst düzeydeki isimle, ÖGER de Vural Öger le temas halinde olduğunu kaydeden Baraner, Bunlar çok önemli. Böyle isimlerle mutlaka diyalog içerisinde olunmalı ama bundan daha önemlisi, acentelerin bürolarında satış noktalarında görev yapan tezgahtarlar, satış elemanları var. Avrupa nın birçok bölgesinde küçüklü büyüklü bu şekilde yerler mevcut. Tatile çıkacak insanlarımız ilk olarak bu kişilerle görüşüyorlar ve onlardan aldıkları ilk tepkiye göre hareket ediyorlar ve işte biz bunu göz ardı etmemeliyiz. Bu insanlarla iyi diyaloglar kurduğumuz takdirde Kemer bölgesine Avrupa piyasasından çok sayıda turistin geleceği görülecektir dedi

Baraner, yaşanan ekonomik krizin etkisiyle turizmdeki dinamiklerde de değişim yaşadığını söyledi.
Ülkelerin “müşteri bulmakta” yaşadığı güçlüğün bu noktada başı çektiğini ifade eden Baraner, “Artık Avrupa da turist pazarlama devri bitti, kapma devri başladı” saptamasında bulundu.

“Avrupa yı bugün olduğu gibi hiç bir zaman zayıf bulamayız” diyen Baraner, bu durumun “fırsata dönüştürülmesi gerektiğini” belirterek, şunları kaydetti:
“O nedenle çok çalışıp, hizmet üreten ve cazibesini artıran ülke olmalıyız. Şu an yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2011 yılında küresel yeni yapılanma sona erecek ve turizmde yeni bir başlangıçla karşı karşıya kalacağız. Türk turizmi de bu süreçte başarısını artırıp, bugün olduğu gibi uluslararası saygın kurum ve kuruluşlar tarafından ödüllendirilmeye devam edecek.”

Türk turizminde umut verici bir tablo oluşturduğuna işaret eden Baraner, “Turizm, yakında Türk ekonomisinin bir numaralı sektörü ve en büyük istihdam motoru olacaktır. En geç 2020 yılında 40 milyon turist üzerine çıkılacaktır. Öte yandan, Türkiye yabancılar için yeni yaşam merkezi ve yaşam tarzı pazarlayan Avrupa nın hem en genç hem de tarihi ve kültürel özelliklere sahip yeni bir dizaynı olacak” diye konuştu.

Türkiye turizminin, “içten baltalamalara ve dış zorluklara rağmen” dünya sıralamalarında üstlerde yer aldığını vurgulayan Baraner, “Artık tek yapılması gereken, zayıf düşen dünya piyasalarında da şirketleri ve otelleri ele geçirip, küresel, güçlü Türk turizmi oluşturulmasıdır. Şimdi piyasalara saldırma zamanı, yeni vizyon ve proje üretme zamanıdır” dedi.

“FİYAT VE HİZMET CAZİBESİ”

Birçok ülkenin bu yıl turizmden istediği payı alamadığına dikkati çeken Baraner, özellikle lüks otellerdeki doluluk oranlarında düşüş gözlendiğini bildirdi. Türkiye nin turizmdeki rakamlarında çok fazla gerileme olmadığını belirten Baraner, şöyle konuştu:

“Mesela İspanya, İkinci Dünya Savaşı ndan sonra en ciddi turizm krizini yaşıyor. Bu ülkedeki hemen her gazete deniz var, güneş var, turist yok söylemini içeren başlıklar atıyor. Bunun yanında tüm satışlarda Antalya seyahat acentelerinde en çok satılan turlar arasında yer alıyor. Bu kesinlikle Antalya nın ucuz olduğu anlamına değil, ödenebilir bir fiyatla iyi hizmet sunduğunun göstergesidir. Ama plansız, projesiz, kimseye danışmadan, pazar araştırması yapmadan bin yataklı otelleri yapıp, pazarlayamayanlar, son günlerde Avrupalı işsiz, Türkiye de tatil yapabiliyor şeklinde demeçler veriyorlar. Son günlerde Türk turizminde olumsuzluk sinyali anlamını taşıyan bu durum esef vericidir. Sadece kişisel sorunları yansıtan durumların Türk turizmine zarar vermesine izin vermemeliyiz.” dedi

AYIŞIĞI

www.kemerhaber.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari