TÜKETİCİ (ENGİN YÖNEL) ŞİKAYETİNDE

Ekim 21, 2009 tarihinde tarafından  
TÜKETİCİNİN PERİHAN ABLASI-PERİHAN GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜKETİCİ (ENGİN YÖNEL) ŞİKAYETİNDE

Engin YÖNEL, Kemer’de müzisyenlik yaparak hayatını sürdüren bir vatandaşımız. Geçtiğimiz günlerde talihsiz bir kaza yaşadı. Allah’ın sevdiği bir kul yada çok şanslı biriydi ki olay sırasında evde değildi.

İşleri nedeniyle Antalya’da kaldığı bir gün cep telefonunu da kapatmıştı, Sabah telefonunu açtığında 40 aşkın seni arayan mesajı vardı. Büyük bir şaşkınlık içinde arayan arkadaşlarına geri dönünce almıştı üzücü haberi!! Evinde yangın çıkmıştı. Apar topar geri döndüğünde karşılaştığı manzaranın tarifi mümkün değil. Tek teselli kendisinin evde olmayışı.

İtfaiyenin raporuna göre sabah 00.04 sularında başlayan yangının çıkış nedeni mutfaktaki buzdolabının motorundan kaynaklandığı, birden alevlenen yangın olmadığı için evde uyuyan kimsenin olmayışı büyük şans, zira duman zehirlenmesinden hayatını kaybedebilirdi.

Engin bey kendini toparladığında buzdolabının garantisinin bitmediğini, tüketici olarak hakları olduğunu düşünerek, firmayı arayıp yetkililere olayı bildirip, konuyla ilgilenmelerini ister. Firma en kısa zamanda gelip inceleme yapacağız bekleyiniz diyerek 10 gün kadar oyalarlar.

Bu arada biz “TÜKETİCİLER BİRLİĞİ’ni”  arayarak  haklarını arayıp, korumak için detaylı bilgi ister. Kendisini bilgilendiren şubemiz, firmaya da ihtarnamesini yazıp gönderir.

Olayın yakından da takipçisi olduk. Bilinçli bir tüketici olan Engin bey bilirkişi isteyip aldığı raporu, itfaiyenin de raporu ile birlikte TÜKETİCİ MAHKEMESİ’ne müracaat edeceğini tekrar firmaya bildirir.

Bence;
paçaları tutuşan firma yetkilileri ertesi gün gelip incelemesini yapar. Bir eksperde onlar ister ve çıkacak raporuna göre buzdolabını bir üst modelle değiştirip evindeki hasarında rapora göre telafisini sağlayacaklarını beyan ederek, firmanın adını korumak adına dava açmamasını talep ederler. Engin bey, firma yetkililerinin hazırladığı ibraname ile mağduriyetinin giderilmesi karşılığında dava açmaktan vazgeçer.

Engin beyi bu zorlu mücadeleyi sürdürdüğü ve haklarından vazgeçmediği için kutluyor, tüm mağdur tüketicilere de örnek olmasını diliyoruz.

Firma yetkililerini de gösterdiği duyarlılıktan ve tüketici haklarını ön planda tutarak tüketicinin mağduriyetini giderdikleri için teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Perihan GÜLLÜ
Tüketiciler Birliği
Antalya Şube
Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari