TÜKETİCİ VE ÜRETİCİLERE BÜYÜK DARBE – A.Cenan AKPINAR

Ocak 15, 2010 tarihinde tarafından  
OKUYUCU YAZARSA kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜKETİCİ VE ÜRETİCİLERE BÜYÜK DARBE - A.Cenan AKPINAR

Hükümetin son yaptığı zamlar, çalışan ve emeklilere reva gördüğü sadaka mahiyetinde ki ücret artışları (tabii bunlara artış denilebilirse) tüketici kesime en büyük darbeyi vurmuştur.

Bu komik ücret artışları ve astronomik sayılabilecek zamlar sadece tüketicilere değil, üreticilere de büyük bir darbe niteliği taşımaktadır. Zira alım güçleri artık yok sayılabilecek ve orta tabaka olarak kabul ettiğimiz tüketici kesimi, orta tabaka olmaktan sefiller tabakası olmuştur. Bunun sonucunda üreticinin ürettiği malı alacak kesim de yok olmuş sayılmaz mı?

Bugüne kadar asgari ücretle, insanlarımızı açlığa mahkum eden sanayiciler, iş adamlarının ürettiklerini kimlere satabileceğini doğrusu merak ediyorum.

İşçi emeklilerine sözde yüksek ücret artışı sağlayacağını iddia eden hükümet yetkilileri, yaptıkları artış açıklaması ile emeklilerle nasıl alay ettiklerini sergilemiş olmadılar mı? Peki memur emeklilerinin ne günahı var? Bunu anlamak pek de zor olmasa gerek zira onlar fikir işçisi olarak kabul edilirler, yani düşünenler ve tüm sosyal, ekonomik haksızlıkları gören kesim. Hükümet onlardan oy ve destek beklemediği için, onların ücretlerinde her ne kadar komik de olsa işçi emeklileri kadar dahi artış yapmayı düşünmedi.

Sanırım bu şartlarda Tüketici kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Öncelikle “Basın açıklamaları”, “TV Programları” ve sahip oldukları web sitelerinde çalışan ve tüm emeklilerin, esnafın, çiftçinin birer tüketici kitlesi olduğu gerçeğini kabul ederek, onların yanında yer almaları, yaşadıkları sıkıntıları dile getirmeleri… Bu yönde program yapmaları, basın duyuruları yayınlamaları, web sitelerinde yazılarla konuyu gündemde sürekli tutmaları.

Belki bir adım daha ileri giderek, sendikalar ve emekli dernekleri ile istişareye geçerek, ortak bir politika tespit ederek, demokratik tepkilere öncü olmaları.

Ümit ederim tüm Tüketici kuruluşları ve ilgili sosyal toplum kuruluşları bu konuda duyarlı davranırlar ve biran önce ülkede halkın altından kalkamayacağı zamlara, komik ücret artışlarına en kısa sürede tepkilerini ortaya koyarlar.

Cenan AKPINAR
Müzisyen/Araştırmacı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari