TÜKETİCİLER TÜKETİLİYOR!

Kasım 14, 2009 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜKETİCİLER TÜKETİLİYOR!

Türkiye’mizde tüketiciler denilince hepimizin bildiği üzere akla ilk gelen kesim; esnaf, çiftçi, memur, işçi, Bağ- Kurlular ve emekliler gelmektedir.

Bu kesim genel nüfus içinde önemli bir potansiyeldir. Ancak gelir dağılımında ki eşitsizlik, enflasyon hesaplamalarında kasten esas alınan birçok kalem nedeniyle, açıklanan resmi enflasyon rakamlarının gerçekle hiçbir ilgisinin olmadığını, açıklanan rakamlar baz alınarak bu kesimin ücretlerinde artış yapılması, diğer bir tanımlaması da dar gelirli kesim olan bu yurttaşların alım kapasitelerini neredeyse sıfır noktasına yaklaştırmakta direkt olarak da tüketim eylemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Bu gerçekler karşısında asıl çoğunluğu teşkil eden dar gelirli tüketiciler, tüketici olma vasıflarını kaybetmekte ve hatta kaybetmiş, ümitlerini yitirmiş ve tüketicilik özelliklerinden, dilenci konumuna getirilmişlerdir.

Ülkemizde başlayan ve hızla yayılan domuz gribi karşısında bu kesimin sağlıklı beslenmeleri, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri de mümkün olamamaktadır. TV kanallarında ve yetkili mercilerce açıklanan gıda rejimlerinin bu kesimce uygulanması hayal bile edilemez. Zira bu kesim artık evine ekmek götürmekten bile aciz hale düşürülmüşlerdir. Ne kadar sağlığa zararlı olursa olsun bu kesim GDO’lu ürünleri bile satın alabilecek güçte değiller. Burada Tüketici haklarını savunan Sivil Toplum Kuruluşlarına belki de yeni bir görev düşmektedir. Bu kesimin alım güçlerinde maruz bırakıldıkları haksızlık ve adaletsizlik için mücadele ve konuyu en kapsamlı bir şekilde gündeme taşımaları. Zira aksi halde tüketici bir toplumun önemli kesiminden söz etmek mümkün olmayacaktır. Tüketici değil dilenci konumuna düşen bu kesim için belki de “Dilenci Hakları Birliği” adında yeni bir sivil toplum kuruluşunun ortaya çıkması hayırlı olacaktır.

Bu konuda çaba ve eylem veren her kuruluş ve her kesin sadece kendi diyalog ettiği kesimlerle değil, daha alt tabakalar ile ve değişik toplum kesimleri ile de irtibat kurması, sıkıntının, problemlerin boyutunu araştırması, bu sessizliğe bürünen artık soluğu dahi çıkmayan insanlarımızın hakları için mücadele başlatmaları gerekmektedir.

Bugün maalesef kendi çevremde birçok emekçinin, emeklerinin karşılığını bile alamadıklarını, çalıştıktan sonra ücretlerini alamadıkları için iş yerlerine bile parasızlıktan gidemediklerini, çalıştıran sorumsuzların ise mal varlıklarına mal kattıklarını müşahade etmekteyim. Ki, bu sorumsuz ve vicdansızlar “işlerimizi nasıl bedel ödemeden yaptırabiliriz” gibi insanlık dışı arayışlar içerisindedirler.

Ne demokratik açılım, ne seçim, ne Türkiye’de gündeme getirilen sorunlar bu kesimlerce takip edilmemekte, yapılan tüm yanlışlıklar ve affedilemez milli ve politik hatalara karşı sesleri çıkmamaktadır. Zira kendi hayatlarını günü birlik idame ettirme mücadelesi onların toplu olaylara ve uygulamalara karşı seslerini yükseltmelerini engellemektedir. Belki de bir takım güçlerce istenilen de budur. Daha az tepki almak…! Bunu tesis için de orta tabaka çökertilmiş ve açlığa mahkum edilmişler, tüketicilik vasıfları dahi ortadan kaldırılmıştır. Bu dar gelirli kesim artık sadece ekmek ve sofralarına koyabilecekleri kuru soğanı bulma derdine düşmüşler, sağlıkları, sosyal yaşantıları, yukarıda bahsettiğim iki kalem gıda temininden başka birçok zaruri ihtiyaçlarından imtina eder hale getirilmiş, tüketici niteliklerini kaybetmişlerdir.

Sonuç olarak şu gerçeği artık kabul etmeli ve politikalarımızı bu gerçeğe göre tesbit ederek uygulamaya koymalıyız; “TÜKETİCİLER TÜKETİLİYOR..!

CENAN AKPINAR – MÜZiSYEN/ARAŞTIRMACI YAZAR

  • Netinial Internet

Yorumlar

“TÜKETİCİLER TÜKETİLİYOR!” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. AYHAN KABA dedi ki:

    Hislerimize tercüman olduğunuz için sağolunuz.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari