TÜKETİCİYİ KİM DÖVÜYOR?

Aralık 26, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜKETİCİYİ KİM DÖVÜYOR?

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik günü; Antalya’da Tarım İl Müdürlüğünün Organize ettiği bir panelle, panelistler tarafından Antalya ve çevre illerden gelen davetlilere detaylı olarak anlatılıp, Türk Tarımının geçmişten bugüne nereden nereye geldiği sine vizyon gösterileri ile de detaylandırıldı.

Organizasyon çok güzel olup Panele konuşmacı olarak katılanların da hepsi konularına hakim uzman kişilerdi. Akıcı ve güncel konuşmaları ile dinleyicileri adeta koltuklarına bağlayıp tabiri caizse pür dikkat dinlettiler.

Kooperatifin anlamını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk kısaca şöyle tarif etmiştir. ‘’Kooperatif maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir’’ bir başka deyişle; tek başına yapılamayan işlerin birlikteyapılmasıdır.

Panelist olarak Akdeniz Üniversitesinden katılımcı hocalarımız; Tarım politikalarımız ve yetişmiş insan gücümüze değinip, tarım konusunda istatistiki bilgiler ve somut rakamları, Ankara’dan gelen Tarım Bakanlığı bürokratları; Çiftçilere verilen onlarca çeşit hibe ve düşük faizli teşvik kredilerini, Kooperatif yöneticileri de verilen bu kredileri nasıl değerlendirip üretim olarak tarıma kazandırdıklarını, Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin bu projeleri uygulama gayretlerini ve son olarak ta bu kredilerin kullanımlarını denetleyen uzmanların çalışmalarını zevkle dinledik.

Hepsinin ağızlarından deyim yerinde ise bal damlıyordu.

Dünyada tarım ürünleri üretiminde; Çin, Hindistan ve ABD den sonra dördüncü olduğumuz da istatistiki rakamlarla anlatıldı. Tabi ki önce tüketici olarak, sonra uzun yıllar tarım teşkilatında teknik eleman olarak çalışıp emekli olan bir kişi olarak gururlandım.

Ancak soru, cevap bölümüne çok kısa zaman ayrıldığından panelistçi ve Bakanlık yetkililerine aklıma takılanları sorma fırsatım olmadı ve bunu da okuyucularla paylaşmak durumunda kaldım.

Eğer anlatıldığı gibi Dünyada tarım ürünlerini en çok yetiştiren dört ülkeden biri isek neden nerede ise ithal etmediğimiz tarım ürünü kalmadı? Yetiştirilen bu ürünler ihraç edilip, bize de ithal ettiğimiz tarım ürünleri mi yediriliyor?

Üreticilere, bilhassa hayvancılıkta onlarca kalem hibe ve sembolik faizlerle verilen krediler nerelerde kullanılıyor da biz hala tarımda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde et ve süt ürünleri üretiyor ve tüketiyoruz. Tarımda gelişmiş ülkelerdeki et ve süt fiyatlarının gerilemesine rağmen neden bizde bu ürünlerin fiyatları her geçen gün artıyor.

Nüfusumuz dikkate anıldığında bu olumsuzluğun bizi önemli bir Pazar olarak gören ülkelerin iştahlarını kabarttığının farkında mıyız?  Görünen o ki yakın bir zamanda et ve süt ürünleri ithal etmek durumunda kalacağız. Bunun sorumluluğuna kim katlanacak.

Denetimler çok iyi yapılıp verilen kredilerin de usulüne uygun olarak harcandığı takip ediliyorsa neden geçmişte verilen hayvancılık kredileri ile yapılan ahırlar konuta dönüştürülüp sığırlar da elden çıkartılmak zorunda kalındı?
Eğer her şey yolunda ise, anlatıldığı gibi tarımda çok ileri seviyelere doğru hızla ilerliyor ve yanlış ta yapılmıyor ise yukarıda anlattığım olumsuzluklar dikkate alındığında aklıma şu soru geliyor.

O zaman biz tüketicileri kim dövüyor?

Biz Tüketiciler Birliği olarak bilhassa tarım ürünlerinin üretim ve pazarlanmasında kooperatifleşmenin önemine inanıyor ve üreticiden tüketiciye ulaşan her satış zinciri halkasının, tüketici fiyatlarındaki katlanmalara çözüm olarak, üreticilerin kooperatifler aracılığı ile tüketicilerle buluşmasının sağlanmasını istiyoruz.

Sebahattin EMÜL
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari