TURİZM BU YIL SIKINTILI OLUR MU?

Şubat 13, 2010 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

TURİZM BU YIL SIKINTILI OLUR MU?

Antalya; turizm gelirleri ve tarım ürünleri bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olması nedeniyle, bu yıl eğer yeterli bir önlem alınmaz ise; sıkıntılı bir turizm sezonu geçireceğimize şimdiden hazırlıklı olalım. Çünkü şehir içi altyapı bir nebze de olsa belki yeterli olabilir, ama şehir çevresi ve ilçeleri gerekli altyapıya sahip değil.

Yağmurun bu yıl çok yağması, vatandaşlarımızın suya kapılıp ölmeleri, tatil köyü yolları ve yerleşim yerlerini su basması, seraların, tarım alanlarının su altında kalması, milli servetimizi heba ediyor.

Turizmde; altyapı çok önemli bir etkendir. Bunun yanında turizm ile tarım at başı gitmektedir Antalya’da. Tarım ürünleri olmaz ise; otel, motel, tatil köyleri ve diğer yerleşim yerlerinde müşteriye ne arz edeceksin? Doğal olarak şehir dışından talep karşılanacak ve bu da pahalıya mal olacak. Otel geceleme fiyatlarını ve maliyetleri attıracak, müşteri talebini azaltacak, turizm girdisi de haliyle azalacaktır.

Hatta iptaller dahi olabilir. Gerçi büyük oteller ve tatil köyleri bağlantılarını çok önceden yapıyorlar, fiyatları anlaşmaya göre değişmiyor. Ama maliyeti artan bu kuruluşların turizm hizmeti dolaylı yönden bazı sıkıntıları da getiriyor. Şöyle ki: turizm şirketleri ve tur operatörleri ile bağlantılı oldukları alış-veriş merkezlerinden yüzdelerini alarak ve tesisleri içerisinde her şey dahil ile içkiden kazanacakları zamlı tarifeden kârdan zararlarını telafiye gitmeye çalışacaklardır.

Bu nedenle tesis dışındaki küçük esnaf yine mağdur olacak, silinecek. Ayrıca turist tesis dışındaki karşılaştırdığı içki ve diğer sunum ücretlerini tesise göre pahalı bularak kötü propaganda yapacaktır. Bu durum yine Türkiye turizmine etki edecektir, yumurtlayan tavuk kesilip heba olacaktır.

Antalya’da her şey turizmle bağlantılı olduğu için; gerek yerel yönetimler, gerek sivil toplum kuruluşları, gerek ise vatandaşlarımız bunu bilmeli..!

Artık bu şehir kimsenin laf ebeliğini dinlemek istemiyor, zaman icraat zamanıdır.

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari