TURİZM’DE DENGELER İYİ KURULMALI !

Mayıs 15, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

TURİZM'DE DENGELER İYİ KURULMALI !

tuk-birl-samil-horoluoglu

   Bacasız endüstri olan turizm, insanlara birçok iş olanağı sağlamaktadır. Bu endüstriye bağlı birçok gelir alanları; inşaat, tarım, sanayi, işgücü, textil, gıda, emlak, insan kaynakları, güvenlik… gibi aklımıza gelen bazıları…

 

   Turizm gelirleri ile Türkiye genelinde baş köşeyi alan Antalya, çeşitli sorunlarla da uğraşmaktadır. Turizme paralel bazı meseleler at başı gitmekte, şehrin kültür yapısı, tarihi, sosyal yaşayışı, ahlaki değerleri yok olmaya yüz tutmakta, gençlerimizin yetişme tarzına sekte vurmaktadır.

 

   Her şey turizm olmaması gerekirken, bazı kişi ve kuruluşlar bunu düstur haline getirerek, ne bu dile getirdiğimiz değerleri göz önüne almakta nede ekolojik dengeyi hesaba katmaktadırlar. Ben kazanayım da “Benden sonrası tufan” düşüncesini sergilemektedirler.

 

   Halbuki bu memleket bizim, geride kalanlara bir şey bırakarak rahmetle anılmalıyız. Aksi yapıldığı taktirde silah geri tepecektir.

 

   Turizmde gelen ve oluşan sorunları aşağıda maddeler halinde sıralamaya çalışacağım;

 

 1-) Turizm alanları yapılmak için çoğu ormanlarımız yok olmakta, ekolojik denge bozulmaktadır. Bu oluşum dengeli ve kontrollü olmalı inşaatlar doğaya uygun inşa edilmelidir.

 

 2-) Türkiye’nin bazı bölgelerinden suç şebekelerince getirilen ve kiralanan çocuk yaştaki kişiler; bu organize çetelerce tabir caizse kendi suç okullarında staj görmekte kah uyuşturucu satıcılığı, kah kapkaç, kah ta cinayet makineleri olarak yetiştirilmektedirler.

 

 3-) Kültürel değerlerimiz ayaklar altına alınmış, her yerde Türkçe sözler yerine yabancı kelimeler geçerli olmuştur. Bilhassa iş yeri isimleri, karşılıklı konuşmalar dahi yabancı dilde olmaktadır.

 

 4-) Büyüğe saygı, küçüğe sevgi kalmadı.

 

 5-) Dini değerler, gelenek – göreneklerimiz bozuldu.

 

 6-) Misyonerlik faaliyetleri aldı başını gidiyor. Değerlerine sahip olmayan milletlerin boşlukları başka değerlerle doldurulur. Bazı fakir mahallelerde iskan eden yabancı misyonerler Hıristiyanlık faaliyeti göstermektedirler. Fakirleri para ile, gençleri kızlar ile kandırmaktadırlar.

 

 7-)Her şey turizme dayalı kuruldu. Ama turizm bittimi her şey bitebilir. Altenatif üretim ve iş olanakları araştırılıp, gençlerimize çeşitli kurslarla beceri kazandırılmasına acil ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 8-)Antalya’ya gelen gençler varoşlardaki fakir kitleleri çoğaltmakta, sokak çocukları arttırmakta, zengin – fakir kitle uçurumları derinleşmektedir.

 

 9-) Ahlak durumu devamlı kan kaybetmekte, genç kızlar iş vaadi amacıyla gazete ilanları yalanları ile tuzağa düşürülmektedir.

 

10-) Fuhuş, kumar ve tefecilik günden güne kent’te işlerlik kazanmakta.

 

11-) Tatil köyleri ve oteller halkın faydalanacağı kurumsalları işgal etmekte.

 

12-) Oteller ve büyük alış – veriş şirketlerinin bünyelerinde açtıkları dükkanlar ile küçük esnafın ticaretini engellenmekteler. Kurmuş oldukları komisyon ve hanutçuluk sistemi ile küçük esnafa hayat hakkı tanımamaktadırlar.

 

    Bu olumsuzlukları belirtmemizin nedeni; turizm yapılırken her şey göz önüne alınmalı ve tedbiri de düşünülmelidir. Avrupa ülkeleri biraz bozulmuş olmalarına karşılık hep dengeyi tutmaya çalışmışlardır. Ama İsrailliler gençlerini yetiştirirken saymış olduğumuz değerleri her zaman göz önünde bulundurmuşturlar/bulundurmaktadırlar.

 

   Sözü özü; değerlerimizden taviz vermeden, turizmi dengeli olarak yapmalı ve şahlandırmalıyız. Kaş yaparken göz çıkartmamalıyız. Tarihine, kültürüne, değerlerine sahip çıkmayan milletlerin sonu hüsrandır.

 

   Bu yazımız ilgili kurum ve kuruluşların dikkatine de sunulmak üzere kaleme alınmıştır.

 

 

 

Şamil HORULUOĞLU                   

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi

Turizm Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“TURİZM’DE DENGELER İYİ KURULMALI !” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Fevzi Taş dedi ki:

  “Benden sonrası tufan” düşüncesi hepimizin ortak düsturu oldu.
  Herkes kendi çıkarını düşünüyor, ortak düşünce bitti.
  Köşenizdeki yazınız çok değerli fikirleriniz bu sezonun ilkeleri olmalı.

 2. orhan karadağ dedi ki:

  Herkes kendi çıkarını düşünüyor, ortak düşünceler bitti ne yazıkki.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari