TÜRK; HÜKÜMETE PKK’YI İŞARET ETTİ

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRK; HÜKÜMETE PKK'YI İŞARET ETTİ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt açılımı çerçevesinde, “Öcalan muhatap alınmalı, PKK muhatap alınmalı” söylemlerine açıklık getirdi. Türk, “Biz Başbakan gitsin Öcalan’la görüşsün demiyoruz ama elinde silah olan kesimi, PKK’yı ikna etmeden, müzakere etmeden nasıl silah bıraktırırsınız? ‘Siz şöyle yaparsanız PKK silah bırakır’a bizim gücümüz yetmez. Ben böyle bir şey söylesem, PKK ‘buyurun gidin siz çözün diyecek” diye konuştu.
 
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt açılımı süreciyle ilişkin ANKA’nın sorularını yanıtladı. Önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün de Başbakan Erdoğan’dan gelen ‘üniter yapı’vurgusuyla ilgili “Bir bütün olarak DTP, AKP, Öcalan bu sorunun üniter yapının içerisinde çözülebileceğini defalarca ifade ettik” diyen Türk, Kürtleri inkar eden bir mantığın her zaman karşısında olduklarını söyledi.
 
 
Toplumsal uzlaşı, diyalog, farklılıkları zenginlik sayan bir mantıkla ulaşılacak çözüme her zaman katkı sunmaya çalışacaklarını belirten Türk, “Günümüz dünyasında farklı kimliklerin, kültürlerin sorunlarının zaman zaman üniter yapı içinde de çözüm bulduğunu görüyoruz. İspanya 17 bölgeye ayrılmış, ayrılırken Katalan halkının özgürlükleri güvenceye alınmış.
 
Ama İspanya hala bir üniter devlet. Biz meseleye halkların ve kardeşliğin kucaklaşması olarak bakıyoruz. Federal bir çözümü gündeme getirmiyoruz. Bir halk varsa elbette farklılıkları içselleştiren bir mantıkla yaklaşılması gerekir. Şimdi polemikler yaratmaya gerek yok” diye konuştu.
 

“MÜZAKERE ETMEDEN, PKK’YA NASIL SİLAH BIRAKTIRIRSINIZ”

Türk sık sık dile getirdikleri ve kamuoyunda tepki gören ‘Öcalan ve PKK’nın muhatap alınması’söylemlerine de açıklık getirdi. Türk şöyle konuştu: “PKK silahı bıraksın diyorlar. Gidin ikna edin, müzakere edin silah bırakması için. Silah benim elimde değil ki. Toplumsal uzlaşıyı sağlamak için elinde silah olan kesimi ikna etmeden, müzakere etmeden nasıl silah bıraktırırsınız?
 
Yani hem silah bırak diyorsunuz PKK’ya hem ‘hayır sen yoksun’. Biz tabi ki hükümet gitsin, Başbakan gitsin Öcalan’la konuşsun demiyoruz. Ama ikna edilmeden projeler üzerinde düşünceler konuşulmadan nasıl olacak? Yok saymakla nasıl olacak? Biz siyasi partiyiz, elimizde silah yok.
 
Otuz yıllık bir hareket varsa, o hareket bu ülkede silahı elinde tutmuşsa, ikna edilmeden silahları nasıl bıraktıracaksınız? Ben bir gerçeği ortaya koyuyorum. Biz bildiğimizi yaparız diyorsanız yapın o zaman, kimsenin bir şey dediği yok. Bizim gücümüz yetmez. Ben PKK’nın sorumluluğunu alabilir miyim? ‘Siz şöyle yaparsanız PKK silah bırakır’diyebilir miyim. Benim ona gücüm yetmez. Ben böyle bir şey söylesem PKK buyurun gidin siz çözün diyecek.”

Türk AKP ile MHP arasındaki “Öcalan’ın idamı” na yönelik polemiği eleştirerek, “Bu işin ciddiyetiyle bağdaşmayan bir yaklaşım biçimidir. Sizi ihanetle suçlayanlarla idam polemiğine girilmesini seviyesiz bir tartışma olarak görüyoruz” diye konuştu.

Türk, Kürt açılımı sürecinin önünü tıkamaya yönelik ciddi bir çaba olduğunu savunarak, sorunun çözümüyle CHP ve MHP’nin misyonunun biteceğini savundu.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari