TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI TARİHÇESİNE BAKIŞ

Kasım 28, 2009 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI TARİHÇESİNE BAKIŞ

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetimizi ilan etmesini müteakip, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı kurulması ile ilgili ilk resmi teşebbüs, zamanın Milli Eğitim Müdürü Ali Naili ERDEM’in 28.05.1975 tarihli yazısı ile yapılmıştır. Bu yazıyı müteakip, zamanın Kültür Bakanlığı Müsteşarı olan Prof. Dr. Emin BİLGİÇ, Avukat Ercümed BERKER’den 02.06.1975 tarihli yazısı ile “Türk Musikisi Konservatuarı Kanunu” hazırlaması talimatını vermiştir.

Yapılan çalışmalar neticesinde, “İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Yönetmeliği” 13.11.1975 tarih, 15382 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş, ilk Türk Müziği Konservatuarı kurularak 03 Mart 1976’da eğitime başlanılmıştır.

İlk Türk Müziği Konservatuarı’nın Yönetim Kurulu Ercüment BERKER başkanlığında, Prof. Dr. Muharrem ERGİN, Cahit ATASOY, Neriman TÜFEKÇİ, Yücel PAŞMAKÇI, Cüneyd ORHON, Yılmaz ÖZTUNA, İsmail Baha SÜRELSAN ve Alaeddin YAVAŞÇA’dan teşekkül ettirilmiştir.

17.08.1978’de Kültür Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında düzenlenen bir protokol ile Konservatuar Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

1982 Yılında Konservatuar YÖK kapsamına alınarak İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

İTÜ Türk Musikisi Konservatuarı, Türkiye’de kurulan ilk konservatuar olmasının bilinci ve sorumluluğu ile, sonrasında ki oluşumlara örnek teşkil etmiştir. Kültürel geçmişimizin bütün zenginliklerini içinde barındıran, müziği iyi bilen, Batı Müziği ile ilişkiye girerek dünyamızda mevcut olan müziklerden haberdar, müziği sanatsal değerlerinin yanında bilimsel bir inceleme alanı olarak da kabul eden, sanatına ve kültürüne hakim, uluslar arası platformlarda örnek teşkil edecek mezunlar vermek suretiyle, sesimizi tüm dünyaya duyurmuştur.

Özgünlüğünü ve değerlerini korumanın yanı sıra, Türk Müziği’ni dünyaya tanıtmak, sanatsal ve bilimsel bakış açıları geliştirerek, bilinçli öğrenciler yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam etmektedir.

CENAN AKPINAR

MÜZİSYEN/ARAŞTIRMACI

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari