TÜRK YATIRIMCILAR VERGİ AVANTAJI İÇİN HOLLANDA’YA KAÇIYOR.

Ağustos 13, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRK YATIRIMCILAR VERGİ AVANTAJI İÇİN HOLLANDA’YA KAÇIYOR.

TÜRK şirketlerin, yatırım yapmak için yoğun şekilde Hollanda’ya kaçtığı ortaya çıkarken, bu durum Hazine’nin de gözünden kaçmadı.

Hazine tarafından hazırlanan raporda, bu konuya dikkat çekilerek, Hollanda’daki vergi avantajı nedeniyle Türklerin bu ülkedeki yatırımlarının patlama yaptığı belirtildi. Buna göre, Hollanda’da kurulan Türk şirketi sayısı 131 olurken, yatırım miktarı da 4 milyar doları aştı. Hazine’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2008 yılı faaliyet raporunda, yurtdışında yapılan doğrudan Türk yatırımları için de bir bölüm ayrıldı. Rapora göre, Türkler tarafından yurtdışına yapılan doğrudan yatırımların değeri 2008 itibarıyla 14 milyar  doları aştı. Yurtdışında kurulan Türk iştirakli toplam firma sayısı da 2 bin 753’ü buldu. Raporda, özellikle Hollanda’ya yapılan yatırımlara dikkat çekilerek, bu ülkede özel amaçlı holding şirketlerine vergi avantajı tanındığına işaret edildi. Raporda, bu vergi avantajı nedeniyle çok sayıda şirketin bu ülkede faaliyet gösterdiği vurgulandı. Raporda, birçok firmanın, yatırımlarını burada kurdukları şirketler üzerinden yönlendirdikleri aktarıldı.

En çok yatırım enerji ve finansa
RAPORA  göre, Türkiye’den giden sermaye yurtdışında en çok enerji yatırımı gerçekleştiriyor. Bunun yanında, bankacılık ve diğer mali hizmetlerin payı önemli miktarda. Yurtdışında Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde yapılan finans yatırımları da bu payı artırıyor. Rapora göre, Türkler, son dönemde özellikle, Hollanda, Lüksemburg ile Malta gibi ülkelerde banka veya finans kuruluşları kuruyor ve bu tür kuruluşlara iştirak ediyor. İmalat ve ticaret sektörleri de yine Türklerin yoğun olarak ilgi gösterdiği alanlar arasında yer alıyor.

Azerbaycan 2. Sırada
Ülke          Şirket sayısı Yatırım tutarı ($)
Hollanda 131 4 milyar 51 milyon
Azerbaycan 132 3 milyar 276 milyon
Malta 24 1 milyar 307  milyon.

SERMAYE ihraçlarına göre Türk işadamlarının dünyada en fazla yatırım yaptığı ülkeler sıralamasında ilk üçte bulunan Hollanda, Azerbaycan ve Malta’yı, Amerika, Almanya, Kazakistan ve İngiltere izledi. ABD’de 673 milyon dolarlık, Almanya’da 639, Kazakistan’da 592 milyon dolarlık ve İngiltere’de 533 milyon dolarlık Türk yatırımı gerçekleştirildi.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari