TÜRKİYE BU YIL DA AİHM İ MEŞGUL EDECEK

Ocak 2, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRKİYE BU YIL DA AİHM İ MEŞGUL EDECEK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) 2008 yılında aleyhinde en çok ihlal kararı verilen ülke olan ve geçen yılda da sürekli gündemde bulunan Türkiye’nin 2010 yılında da Mahkemeyi çok meşgul etmesi bekleniyor.

Bu çerçevede özellikle DTP’nin kapatılması kararının AİHM’ye götürülüp götürülmeyeceği merak ediliyor.

Türkiye’nin 2009 yılında da aleyhinde en çok başvuru yapılan ülkelerden biri olma niteliğini koruduğu sanılıyor. 2009 yılına ilişkin verilerin, Mahkeme tarafından Ocak ayında açıklanması bekleniyor.

2008 yılında hakkında en çok ihlal kararı alınan ülke konumundaki Türkiye aleyhinde sonuçlandırılan 257 davada en az bir maddede ihlal bulunmuştu. Bu rakam, 2007 yılında 319 olarak açıklanmıştı.

Fransa’nın Strazburg kentinde faaliyet gösteren AİHM konusunda bu yıla ilişkin Türkiye’de en çok merak edilen konuyu, Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılmasına ilişkin bir başvuru yapılıp yapılmayacağıdır.

Yasaklı Bask örgütü ETA ile bağlarının bulunduğu, işbirliği yaptığı gerekçesiyle Batasuna partisinin İspanyol yargısı tarafından kapatılmasına yapılan itirazın AİHM tarafından reddedilmesi, Anayasa Mahkemesi’nin DTP’ye ilişkin kararında dikkate alınmış ve bu karara karşı AİHM’ye yapılabileceği bir başvuru konusunda da göz önünde tutulacağı belirtiliyor.

YILIN İLK KARARLARININ ÜÇTE BİRİ TÜRKİYE’YE İLİŞKİN
Bu arada, AİHM’nin bu yılda açıklayacağı ilk kararlarının üçte birinden fazlası, Türkiye aleyhinde açılan davalardan oluşuyor.

Mahkeme, 5 Ocak’ta 20 dava konusundaki kararlarını açıklayacak. Bu davalardan 7’si de, Türkiye aleyhinde yapılan başvurular üzerine açılmıştı.

Salı günü açıklanacak kararlar arasında Hizbullah, PKK ve TKPE-L gibi örgütlerin üyeliği gerekçesiyle gözaltına alınan ve mahkum olan kişilerce işkence ve adil yargılanmama savları ile yapılan başvurulara ilişkin olduğu bildiriliyor.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari