TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ, TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK Mİ?

Nisan 25, 2010 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ, TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK Mİ?

TDH Kurucu Üyesi ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet TÜM ile Binali EFE röportaj yaptı.

Önce Türk Solu’nun CHP de birleşmesini sağlamak adına CHP nin Genel Başkanlığı’na aday olan ancak parti içi demokrasinin olmadığı ve bu sebeple de “Ben yıllardır solun iktidara gelmesi için uğraş verdim, ancak bu partiyle ve bu Genel Başkanla olmaz, çaresizim” diyen seçmenin bu haklı tepkisine bir çözüm bulabilmek adına bir hareket başlatan Türkiye Değişim Hareketi’nin lideri Mustafa Sarıgül yurt içi kuruluş çalışmalarına devam ediyor.

Birkaç zaman önce kendisini Şişli Belediye Başkanlığı makamında ziyaret ettiğim TDH nin fikir babası, Mustafa Sarıgül siyasi deneyimlerinin ışığında ve karizmatik liderliğin verdiği kendine güven ile bana şöyle demişti.

“Ben şu anda Şişli’yi yani, 50 ilden daha büyük bir ilçeyi yönetiyorum. Makam hırsım yok ama vatanım için, halkım için mutlaka bir şeyler yapmam gerektiğine inanıyorum. Uzun yıllar oldu sosyal demokrat iktidarı görmedik. Sol iktidarı torunlarımdan önce çocuklarım görsün istiyorum. Türkiye’de iktidar yorgun, muhalefet heyecansız. Halkımız yeni bir siyaset anlayışı istiyor. Şu anda yurttaşlarımın istekleri doğrultusunda tüm partilere alternatif merkezi bir parti Türkiye de güneş gibi doğacak. Bu nedenle iki bin on yılında Ak Parti’den mührü alarak Türkiye’yi biz yöneteceğiz”

Siyasete CHP Gençlik Kolları’nda 18 yaşında adım atan ve 30 yıldır bu sahnede boy gösteren, milletvekilliği yapan, üç dönemdir de Şişli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Sarıgül, Türkiye’yi dolaşıp, Halkla kucaklaşmayı sürdürürken lideri olduğu yeni siyasi oluşumu anlatıyor.

Bugün Türkiye Değişim Hareketi’nin Genel Merkez ve yerel yöneticileri ziyaretime geldi. “Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik” mısrasını hatırlattılar bana. Hepsi heyecanlı, konularında bilgi ve deneyim sahibi. Sohbetin ilerleyen zamanlarında aldığım keyfinde etkisinde kalarak aklıma hazır bu birlikteliği yakalamışken sorular sormak ve onlardan aldığım bilgileri okuyucularımla paylaşmak geldi. Açtım teybimi ve bir röportaj gerçekleştirdim. Çay kahve faslı sürerken bir yandan da sorularımı soruyor ve ilk röportajımı gerçekleştiriyordum. Soru sorma şeklimde hatalarım olmuş olabilir, zaten ben gazetecilik iddiasında değilim ki. Duyduğumu ve gördüğümü yazıyorum. Doğruları aktarıyorum.

Önce Mehmet TÜM beye bir soru yönelttim. Kendisi TDH Kurucu Üyesi ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak misafirimdi. Hem bana hem de burada bulunan kişilere bu hareketin gerekçelerini, ülkenin bu oluşuma olan ihtiyacını anlatıyordu.

Binali EFE;                 Sayın Başkanım; TDH nin partileşme sürecini devamlı uzattığı ile ilgili söylemler var. Bir çoğu da bunu ümit bağladıkları bir oluşumun gecikmesi ile ilgili üzüntülerini belirterek anlatıyorlar ve biran önce partilerine kavuşmayı bekliyorlar. Bu gecikmenin sebebi nedir?

Mehmet TÜM; Sevgili Efe, bu aslında bir gecikme olarak adlandırılsa bile aslında işin özü şöyle. Sayın Antalya İl Başkanınızın da bir vesileyle söylemiş olduğu gibi bizler yıllardır olageldiği gibi önce binalarımızı değil, bu binalarımızı dolduracak insanlarımızı tamamlamalı ve bunu da bölge bölge gezerek birebir anlatarak yapmalıydık. İşte bunun için hem ilgili takvimleri gözlüyor hem de bölgelerde bizi, misyonumuzu en iyi şekilde temsil edecek kişileri araştırıyorduk. Bunun adı da gecikme değil olsa olsa “Zarfın içini dolduracak mazrufun kıymetlisini bulabilmek” olarak adlandırıla bilinir. Takdir edersiniz ki partiler değil o partileri dolduracak kitlelerdir önemli olan.

Antalya İl Genel Sekreteri Ayhan YİĞİTBAŞI kendilerine bu konuda çok sitem geldiğini ama Sayın Mehmet Tüm Bey’in Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak en yetkili ağızdan anlattıklarını bu konuda açıklama bekleyenlere aktardıklarını anlattı.

Sohbetimiz tam kıvamındaydı ve herkes beklentilerini büyük bir heyecan ile anlatıyor, soruyor veya cevap arıyordu. Antalya İl Yönetim Kurulu Üyesi Ercan GÖKÇEK İl bazındaki örgütlenme çalışmaları ve Gençlik ve Kadın Kolları birimlerinin kurulduğunu ve birebir çalışmalara başladığını, her gün değişik bir heyecan yaşadıklarını anlatıyordu.

Antalya İl Yönetim Kurulu Üyesi Gürsel BELGİN ise tüm ilçe bazındaki çalışmalar ve onların alt birimleri hakkında bilgiler aktardı. İlçelerinde kuruluş aşamalarını tamamladıklarını anlatırken dersini çalışmış ve tamamlamış bir öğrencinin heyecanı ve kendine güveni vardı gözlerinde.

Yine bir İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali ÇANAKÇI da sivil toplum kuruluşları ile ilgili görüşlerini ve tüm bu kuruluşların kendilerine bakış açılarını ve bunlardan duydukları memnuniyeti anlattı, olası bir erken seçim durumundaki hazırlıklarından bahsetti.

Konuklarımın içerisinde bulunan tek bayan olan Antalya İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi GÖRGÜLÜ Hanımefendiye takılmadan edemedim.

Binali EFE; Sevgili Hanımefendi; Genel Başkanın talimatı kadınlara parti içerisinde daha fazla temsil edilme hakkı sağlamak yönünde oysa bu kıymetli konuklarımın içerisinde hanım olarak tek siz varsınız. Bunun sebebi nedir ve kadınlar kolu olarak çalışmalarınız nelerdir?

Sevgi GÖRGÜLÜ; Öncelikle bunun sebebi hakkında bilgi aktarayım. Sayın Genel Başkan Yardımcımızın gelmesi ve bu ziyaretin gerçekleştirmesi          aniden planlanan bir gelişme oldu bizim için. Genel Başkanımızın da dediği gibi partimizde kadınlara gösterilen temsil hakkı diğer partilere göre daha yüksek bir durumda. Partimiz adına kadınlar kolunu meydana getiren bizler de yaptığımız ev ziyaretlerinde “Mutfaktaki yangını” bire bir yaşayan hanımlarımızla görüşüyor, partimizi ve programlarımızı anlatıyoruz. Genellikle değil kesinlikle partimize olan sevgi ve teveccühlerin yükseldiğini gözlemliyoruz. Bu konuda kadınlar olarak bizlere kendimizi ifade etme imkanı sağlayan TDH ne teşekkür ve övgüler geliyor ve bir çığ gibi büyüyoruz.

Binali EFE; Sevgili Mehmet Tüm Bey, yine teşkilatlarla ilgili bir soru sormak istiyorum. Hatta bu, biraz da eşimin bir sorusudur bana sorduğu. Partiler kuruluş zamanlarında kadın ve gençliğin önünü açacağınla ilgili sözler verir ama bunu programlarına ve seçim zamanı listelerine yansıtmazlar yani bu iki gücü kullanır ancak onlara söz hakkı vermezler. TDH nin bu konuda öngörü ve duruşu nedir?

Mehmet TÜM; Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak şunu söyleyebilirim. Bu defa bu böyle olmayacak. Sayın Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak bizler, bizlere oy verecek kadınlarımızın ve gençliğimizin varlıkları nispetinde temsillerinden yanayız. Bunların seçme kadar seçilme haklarının da olduğunda birleşiyor ve buna göre hedef belirliyoruz. Yani seçenlerin seçildiği bir parti ve listelerle çıkacağız halkımızın huzuruna.

Binali EFE; Peki hedef seçmeniniz kimlerdir, partinizi hangi eksene oturtuyorsunuz. Kimlerin oyuna talip olacaksınız?

Mehmet TÜM; Öncelikle partimizin Türk Siyasi hareketi içerisindeki yerinden bahsedeyim. Partimiz seçimlere ilgili Siyasi Partiler Kanunu’na göre kurulmuş olarak ve tam merkezde bulunarak girecektir. Hedef seçmenimiz bugünün iktidarından bunalmış tüm kişilerdir. Eski söylemlerden sıkılmış tüm seçmenlerdir. Muhalefette ayrı, iktidarda ayrı konuşanlardan bıkmış herkestir. TDH olarak bizler Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmayı ilke edinmiş, laiklik, çağdaşlık ve eşitlikten ödün vermeyen, ülkesini Avrupa Ülkelerinden daha iyi yerlerde görmeyi hedefleyen Atatürk ilke ve inkılaplarının rehberliğini kabullenen herkestir.

Diğer konuklarımdan biri olan, çeşitli illerde parti yöneticiliği yapmış ve siyasi tecrübelerini TDH ye aktaran bir kişi, Muratpaşa İlçe Başkanı Eray Ethem GÖRGÜN partisinin ilçesindeki çalışmaları hakkında şunları söyledi.

“Partimizin oluşumunda elinde torbası sırtında kamburu olmayan herkese yer veriyor ve her öneriyi paylaşıyoruz. İnsanlarla bire bir ilişki kuran herkese kapımız açıktır. Sayın Genel Başkan Yardımcımızın da dediği gibi “Bu iktidarın mağduru her kesim bizim seçen ve seçilenimizdir. Antalya İl Başkanımızın da destekleriyle Muratpaşa İlçe’sinde kuruluşumuzu tamamladık. Ekibimiz halkın içinden gelmiş, halkın dertlerini kendine dert edinmiş, halkın ta kendisidir. Görev paylaşımımızı tamamladık ve sahaya indik. Tecrübe ve dinamiklerimizle bir adım öndeyiz ve iktidar partisinin tek alternatifiyiz. Halkın oyunu haram etmeyeceği kadroları iktidara getirirken hedefimiz gerçek adaletin ve kalkınmanın halk adına yakalanması ve ülkemizin insanlarının dünya içerisindeki hak ettiği yeri almasıdır”

TDH örgüt çalışmalarını yaparken yöneticilerinin liyakatli ve tabanın sesi olmasına çok dikkat etmiş. Bu açıkça görülüyor. Muratpaşa İlçe Başkanı Sayın Eray Ethem GÖRGÜN kadar yönetim kurulu üyeleri de başarılı. Daha önceki dernek çalışmalarım sırasında tanıdığım iki kişi yine bu teşkilatın içindeler ve parti içinde aldıkları sorumluluklar içinde ayrıca da Sivil Toplum Örgütleri ile ilgili sorunların çözümlerinde en öndeler. Bu kişiler TDH Muratpaşa İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Ali KARADEDE ve Hasan KİRAZ.

Ali KARADEDE Türkiye mozaiğini meydana getiren katmanların bir birinin ayrılmaz parçaları olduğunu birinin diğerine üstünlük sağlamasının söz konusu olmadığından bahsederek partilerinin Sivil Toplum Örgütlerine bakış açısında tek kriterlerinin eşitlik olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Hasan KİRAZ ise iktidarların Sivil Toplum Örgütleri’ni dinleyerek vatandaşların geleceği ile ilgili kararları alması gerektiğini bunun da hak ve eşitliğin topluma yayılmasında etkili olacağını anlattı.

Ulusal birlikten yana olan Sarıgül; bir kesimin veya birilerin başbakanı olmayacağını, inançlar üzerinde ucuz siyaset yapmayacağını,. Türkiye’nin AB Ülkelerini geçmesini sağlayacağını. Atatürk’ü siyaset malzemesi olarak kullanmamayı ilke haline getirdiğini, İnönü’nün devlet adamlığı, Ecevit’in dürüstlüğü ve Özal’ın ekonomik açılımlarını örnek olarak aldığını her fırsatta dile getiriyor ve kamuoyunda heyecan yaratmaya devam ediyordu ama diğer yandan onunla bu söylemlerde birleşen halkın beklentisi olan yeni partisinin kuruluş tarihi ne zamandı acaba. Bu soruyu TDH Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Tüm Bey’e sordum.

Binali EFE; Sayın Başkanım bu hareket gittikçe yükselen bir değerle uzun zamandır gündemi oluşturuyor. Ancak ezilen, bıkan, arayış içinde olan vatandaş ta ne zaman partimizle bütünleşeceğiz diyor. Bu konuda belirlenmiş bir tarih var mı acaba?

Mehmet TÜM; Bu konuda yetkili kurullarımızın uzun zaman önce aldığı karar  bir var tabii. Bunun için belirlenen tarih 10 Haziran 2010 dur. Halkımızın sabırsızlığını anlayışla karşılıyor ve saygılarımızı sunuyoruz. Ancak dediğimiz gibi, elbise ne kadar güzel olursa olsun içindeki adam adam olmadıktan sonra yapılanlar kocaman bir sıfırdan ibarettir. Onun için teşkilatlarımızın içini adamlarla doldurmaya gayret ettik ve bunu da başardık. İnanıyorum ki bu önümüzdeki seçimlerde listelere de yansıyacak ve bu seçimle halkımız kendisini seçecektir. Onun için bu bekleyişin meyvelerinin tatlı olacağını ve herkesin aradığını bulacağını söyleyebiliyorum.

Binali EFE; Bugünlerde Meclis’te Anayasa tartışmaları ve oylaması yapılıyor. Bu konuda partinizin görüşleri nelerdir.

Mehmet TÜM; Bu konuda partimizin görüşü Anayasa gibi önemli bir olgunun bir oldu bittiye getirilmemesidir. Parlamentodaki partiler anayasa paketini geri çekmeli. Senin anayasan, benim anayasam kavgası bitmelidir. Anayasa toplumsal bir mutabakatla yapılır ve Anayasa gibi ulusal bir konu oldu bittiye getirilemez. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki her vatandaşı kucaklamalıdır. Anayasa’yı genel seçimlerden hemen sonra bütün siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının da mutabakatıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin kabul edebileceği şekliyle yapmamız lazımdır. Bu konu iç politika malzemesi yapılmamalıdır.

Binali EFE; Başbakan bazı muhalefet liderlerine “Sen doğuya gitmedin, sen buraların yolunu bilmezsin, oralardan nasıl oy isteyeceksin” gibi sözler söyledi. TDH Doğu ve Güneydoğuya gidip oralarda da çalışmalar yapıyor mu?

Mehmet TÜM; Aslında bu soru bile Başbakan’ın yönetiminde bir zaaf olduğunu göstermektedir. Kendisi asayişten de sorumlu olduğu halde oralarda asayişle ilgili bir zaafın söz konusu olduğunu itiraf etmektedir. Bakın Sayın Genel Başkanımız en son Bingöl Mitingi’ne katılmış bu miting için önce Muş’a gelmiştir. Gittiğimiz her yerde görkemli karşılanmalar, sevgiyle sarılmalar ve umutla uğurlanmalar vardır. Ülkesinin doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyinde bulunan tüm vatan toprağı bizim seçen ve seçilen insanlarımızın olduğu yerlerdir ve bizim vazgeçilmezimizdir. Muş’ta bizi “traktörüme yakıt koyacak gücümüz yok” diye karşılayan çiftçinin de, Ankara’da hakkı için çabalayan Tekel İşçisi’nin de, devlet dairelerinde çalışan memurun da, yılların emeğinin ardından emekli olmuş insanımızın da, Karadeniz de ki balıkçının da, Akdeniz de ki turizmcinin de tek kurtuluşu partimizin iktidara gelmesi ve değerlerimizin hakça insanca dağılmasıdır.

Ülkemizin iç ve dış sorunlarından başlayarak çözümlerinin de konuşulduğu saatler yaşadım bu ziyaret sırasında. En üst kademesinden en alt kademesine kadar dersine çalışmış ve konularına hakim bir parti yöneticileri görüntüsü algıladım bu konuklarımdan. Başka görüşmeler için ayrılığın saati yaklaştığında Sayın Genel Başkan Yardımcısı’na geleneksel soruyu sordum. Büyük gazeteci edasıyla.

Binali EFE; Sayın Başkanım, son söz olarak okurlarımıza iletmemizi istediğiniz nelerdir?

Mehmet TÜM; Sayın Binali EFE, öncelikle konukseverliğiniz ve bizleri dinlediğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Hele de bunu okurlarınızla paylaşacağınızı bilmek bizleri çok mutlu etmiştir. İlk veya son sözümüz vatandaşlarımızın mutluluğu üzerinedir. İki defa tek başına iktidara gelmiş olan bu iktidar sadece yandaşlarını zengin etmişlerdir. Yolsuzluk ve yoksulluğun çözümünü bulacağı iddiasıyla iktidara geldikleri halde, yolsuzluk ve yoksulluğun odağı olmuş bir iktidar var karşımızda. Muhalefet ise bıkkın, halk tutunacak dal arıyor, mücadele edecek siyasi platform arıyor, bu kötü gidiş için çare arıyor. Bu tutunacak dal biziz, bu çare biziz. Halkıyla bütünleşebilecek tek parti olan TDH dir, tek çare.

Bu vesileyle şahsınızda tüm okurlarınıza sevgi ve saygılarımızı sunarken bizleri izlemelerini ve ülke çıkarları, ortak çıkarlarımız adına bizleri desteklemelerini ve çoğalmamıza yardım etmelerini dilerim.

RÖPORTAJ: Binali EFE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari