TÜRKİYE’DE BİR İLK; Tematik GAP-Teknopark

Kasım 25, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜRKİYE'DE BİR İLK; Tematik GAP-Teknopark

1996 yılında işyerimde yaptığım bir sunumda Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliğini anlatmıştım. Anlatacak fazla veri yoktu. Çünkü üniversite-sanayi işbirliği yoktu o yıllarda. Sadece ODTÜ’de kurulmuş olan ve adı yeni yeni duyulan bir teknopark vardı. Bugüne geldiğimizde ise Türkiye’deki yaklaşık 120 üniversitenin neredeyse üçte birinde teknopark oluşmuş. Bu önemli bir atılım, gelişim sayılır.

Üniversite-sanayi işbirliği önemli bir konudur. Tarım, sanayi gibi üretim dallarında, teknoloji alanında, hayata ve insana dair her türlü ihtiyacın bilimsel çerçevede düşünülmesi, yapılması, gerçekleştirilmesinin yaşamı daha kolay ve daha sağlıklı kılacağı muhakkaktır. Mesela tarımsal tohumların, GAP-Teknopark’ında bilimsel biçimde üretilmesi insan yaşamını mutlaka olumlu yönde etkileyecektir.

2 Ekim 2009 tarihinde Urfa’da yaptığımız bir çalışma esnasında Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ile tanışmıştık. Daha sonra makamında ziyaret ettiğimiz Rektörle, Üniversiteye ve Üniversite bünyesinde kurulmakta olan teknoparka dair sohbet etmiş, bilgiler edinmiştik. İyi niyetli ve üniversitenin gelişimi için didinen bir Rektörü var Harran Üniversitesinin.

GAP-Teknopark ilgimi çekmişti ve kendilerinden biraz daha bilgi isteyerek bu konuyu irdelemek ve okuyucu ile paylaşmak istedim. GAP Bölgesinde sadece Dicle Üniversitesi bünyesinde teknopark olduğunu söyleyen yetkililer, tematik yani tarıma dayalı ilk teknoparkın Harran Üniversitesinde kurulmakta olduğunu belirttiler. Yaklaşık bir yıl önce kuruluş başvurusu yapılan teknoparkın faaliyete geçmesinin çok yakın olduğu söylense de, GDO tartışmalarının ortasında olduğumuz bir dönemde böyle bir teknoparka acilen ihtiyaç vardır ve geciktirilmeden hayata geçirilmelidir.

GAP-Teknoparkı daha iyi anlatabilmek için, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Halil Kırnak’ın verdiği bilgileri özetli biçimde aynen vermek istedim.

25.11.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari