TÜTÜNCÜ’NÜN AŞKI

Mayıs 14, 2010 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

TÜTÜNCÜ'NÜN AŞKI

Artık bir Kepez sakiniyiz. İçinde bulunduğumuz çevreyi daha bi yakından izliyoruz. Bölgenin “var”ları ile “yok”ları bizi daha yakından ilgilendiriyor. Geçmişte tamı tamına 5 yıl emek verdiğimiz Kepez Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla ortaya çıkan değişimin fotoğrafını çekmiştik. Şimdi bunu bir “bölge sakini” olarak yapıyoruz.

Belediyenin yaptığı çalışmaları izliyoruz. 5 yıl sonra geri döndüğümüz kepez sokaklarının artık daha bi değiştiğini görüyoruz. Tabii bu değişim sadece belediyenin artı değerleri değil, kendiliğinden, her yerde yaşanan değişim de var.

2001 yılında ısrarla “yetişkin ağaç dikilmeli” dediğimiz Sakarya parkı gerçek kimliğine ancak kavuşabilmiş örneğin. Tektat’tan bir külah dondurma alıp akşam yürüyüşü için mükemmel bir güzergah. Yapılaşmadaki değişimiz temeli Mehmet Atay zamanında atılmıştı. Deyim yerindeyse; Atay’ın “kellesini ortaya koyup” yaptığı yıkımlarla açılan yollar, bugünkü Kepez’in gelişim ve değişim sürecini başlatmıştır.

Atay- Tütüncü arasındaki beş yıllık süreci fazla irdelemek istemiyorum. “Duygusal” olabilir. Ancak o dönemde belediyenin “Konyalı kadrolaşması” ve “Poplu- Semazenli” eğlenti geceleri kaldı hafızamda nedense. Konser için gelecek sanatçının adının, başkanın adından küçük olması talebi de bi başka anım.

Başbakan’ın Antalya üzerinde verdiği en doğru kararları irdelediğimde bugün aklıma “Erdal Öner’i Milletvekilliği listesinde ilk 5’e koymaması, Büyükşehir Belediye başkan Adayı yapmaması ve Kepez’e 2. Dönem aday göstermemesi” geliyor.

Yıllar çok yıllar önceydi. Belediye bünyesinde şirket kuran ve “taşeron sistemi” için ilk adımı atan zamanın Belediye Başkanı Hasan Subaşı, “gelişmiş, oturmuş sistemlerde belediyelerde işi taşeron firmaların yaptığını, az sayıdaki kadrolu çalışanların ise sistemi denetleyip düzenli yürümesini sağladığını anlatmıştı.

Alt yapısını tamamlayan belediyelerinde, daha çok sosyal yönde hizmet verdiğini öğrenmiştik bir de kendisinden.

Kepez Belediyesi’nin başında şimdi genç, eğitimli ve Antalyalı bir başkan var.

Seversiniz, kızarsınız, inkar edersiniz, desteklersiniz. Bunlar tamamen kişiseldir. Sonuçta bir seçim oldu, adaylar çıktı, seçmen oy kullandı.

Kepez Belediyesi Hakan Tütüncü ile bir idari değişim yaşadı. Mehmet Atay’ın almış olduğu akademik eğitimde “Basın” ve “Fotoğrafçılık” ta vardı.

Özellikle fotoğrafçılığa karşı hala bir tutkusu var.

Hakan Tütüncü’nün de fotoğraf konusundaki tutkusunu ve becerisini biliyorum.

Tütüncü’nün sadece fotoğraf değil, şiire olan merakını da musiki ilgisini de biliyorum.

Hafta içinde bir kaçamakla Kepez sırtlarındaki “Kent Ormanı’na gittim. Orada yapılan çalışmayı yakından izliyorum. Düzenleme içinde en çok hoşuma giden, orman içinde makilerin temizlenirken yaban çileklerinin korunması oldu. Ekim ayında buradan çilek toplayıp, marmelatını yapmak ve o ormanda kahvaltı yapmak hayalindeyim.

Başkan Tütüncü’nün  İstanbul aşkı çalışmalarına ve konuşmalarına yansıyor. (Ben gibi…)

Gerekliliğini hala kabullenemediğim şelalenin oradaki seyir terasını “Pier Loti’ye benzetti. Basına da böyle yansıdı. Geniş ufuklu düşünceleri severim. Başkan çıkıp, “Hızla kuzeye kayan Antalya’nın yeni Tophane’si burasıdır” diyebilirdi. Şimdi bekliyorum, Çankaya Mahallesi’nde bekleyen park tamamlanacak, şerbet cafeler açılacak ve adını “Çamlıca” koyacağız. Çok mu ütopik?

Kent Ormanı’nı son ziyaretimde kahvemi yudumlarken yıllar önce karaladığım şu mısralar vardı dilimde:

İstanbul’u ararken Antalya’da

al Pier Loti’yi

koy Tophane Çay Bahçesi’ne

Taksim’i Cumhuriyet Meydanı’na

Boğaz kadar olmasa da

yağmurlu bir kış akşamüstü

bira iç Konyaaltı’nda

hala duruyor mu İstinye “Şahin Tepesi”

yeni versiyonu bizim “Kır Kahvesi”

al sana Tünektepe

Antalya’nın Çamlıca’sı

biliyorum

bir türlü tutmadı

Antalya’da Çiçek Pasajı

üstelik Galata köprüsü de yok

peki ya dostlar…

Not: Kent Ormanı ile ilgili yazacaklarım bu kadar değil. Devamı var.

NİZAMETTİN ÖZMEN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari