UÇUŞA HAZIR OLUN

Mart 27, 2010 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

UÇUŞA HAZIR OLUN

IMF İle yollarını ayıran ülkemiz global krizi de hafif sıyrıklarla atlatarak yoluna devam ediyor. Son olarak körfez sermayesinin ülkemizde ciddi yatırımlar yapacağı söylentileri bile IMKB’yi 57.000 seviyelerine kadar çıkardı. Hükümetin IMF ile yolları ayırması sonucunda piyasaların olumsuz hiçbir tepki göstermemesi kayda değer bir gelişmeydi.

Ancak Piyasaların IMF  ile yolların ayrılmasına  olumlu tepkiler vermesi  hükümetin bu konuyla ilgili olarak yaklaşık bir yıldır IMF yi oyalaması ve piyasaların direncini kırması neticesinde gerçekleşen olumlu bir politikaydı. IMKB bankacılık hisselerinin önderliğinde ciddi bir yükseliş gösterdiğini ve Nisan ayı ile birlikte açıklanacak 2009 yılı bilanço karları ile daha da yükselişe geçeceğini tahmin ediyorum. IMKB nin Nisan ayı içerisinde 60.000 seviyesine çıkacağını düşünüyorum. Alım yapmak için hala fırsat kaçmadığı kanaatindeyim.

ABD Doları Uzun bir süre sonra 1,55 seviyelerine dayandı. Asıl olması gereken  seviyede olmamasına rağmen ABD Dolarının yükselişini olumlu bir gelişme olarak telakki ediyorum. EURO’ya gelince Krizle pençeleşen AB ülkesi Yunanistan’ın AB-IMF anlaşması neticesinde 20 milyar dolarlık kredi anlaşması imzalaması EURO’nun düşüşünü şimdilik frenlemiş gibi görünüyor. Ancak Dolar/Euro Paritesi son 9 ayın en düşük seviyesinde. Kısa vadede zannediyorum Dolar 1.55 seviyelerinin üzerine çıkmayacaktır. Euro da dip denilen noktaya ulaştı diye düşünüyorum.

Yaklaşık 1 trilyon dolar civarında Körfez sermayesi adeta kendisine  sığınacak güvenli liman arıyor. Bunu fırsat bilen hükümet ve iş adamları hemen harekete geçerek bu sermayenin ülkemize gelmesi için çalışma başlattı. Şu bir gerçek ki körfezden gelecek yatırım ve sermaye IMF’den alınacak krediden çok daha verimli ve faydalı olacaktır. Çünkü direkt olarak yatırıma dönüşecek ve istihdama yönelik olacaktır.

Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde Körfez sermayesinin İslami ve Faizsiz kazanç yöntemine sıcak baktığını bunun için bu körfez sermayesinde en önemli yatırım bölgesinin Türkiye  olduğunu söylemek yadsınamaz bir gerçektir. Bütün bunların yanında son yıllarda körfez ülkeleri ile iyi ilişkiler kurulması ve bu ülkelerin bir çoğu ile vizelerin kaldırılması bu ülke sermayesini ülkemize çekebilmek için olumlu bir politikadır.

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

Kilikli_bilal@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari