ÜMİT; MEVLÂNA İLE MARX ARASINDA FARK YOK

Aralık 18, 2009 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

ÜMİT; MEVLÂNA İLE MARX ARASINDA FARK YOK

Mevlana ve Şems’i konu alan ‘‘Bab-i Esrar’ isimli kitabin yazari Ahmet Ümit, Mevlana ile Karl Marx arasinda çok büyük fark olduğunu düşünmediğini söyledi.

Ahmet Ümit, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştirma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) tarafindan 736. Vuslat Yil dönümü etkinlikleri kapsaminda, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katildi.

”Bab-i Esrar” isimli kitabini yazmadan önce Almanya’da düzenlenen üç günlük bir sempozyuma katildiğini ifade eden Ahmet Ümit, kitabi yazma hikayesini şöyle anlatti:

BATILILARIN HAKKIMZDA HIÇBIR FIKIRLERI YOK

”Yurt dişinda Batililarin bize karşi küçümseyen bir bakiş açisi vardir. Bizim de onlara karşi bir ön yargimiz var. Ben Alman edebiyatinin bütün büyük yazarlarini biliyorum ve bilmem gerekir. Çünkü, kültür evrenseldir. Kültür çok büyük bir okyanustur. Batililarin bizim hakkimizda hiçbir fikirleri yok. Mevlana’yi anlatmaya başladim. Ama baktim Mevlana’yi bilmiyorum. Turistik laflarla durumu kurtarmaya çaliştim.

Döndükten sonra bunu mutlaka öğrenmem gerektiğini düşündüm. Konya’ya geldim, okudum, öğrenmeye başladim. (Bu konu tam da benim yazmam gereken bir konu) diye düşündüm. Çünkü çok büyük bir sirri barindiriyor. Aslinda en önemlisi edebiyatin konusu olan sirri barindiriyor. Edebiyatin sirri insan ruhunu anlatmaktir.”
Şems-i Tebrizi’nin ölümüyle ilgili farkli teoriler olduğunu belirten Ümit, kendisine yakin bir teoriyi seçip kitabina aktirdiğini dile getirdi.

Marx VE MEVLANA

Kitapta kendi doğrularini anlatmadiğini ifade eden Ahmet Ümit, ”Benim doğrum yok. Mevlana ile Marx arasinda çok büyük fark olduğunu düşünmüyorum. Biri mistik düşüncenin doruğudur, zirvesidir. Biri de dünyayi bambaşka bir şekilde algilamiş ve anlatmiştir. Büyük kültürü parçalara ayiramayiz. O ancak bizim kafamizdaki ayrimdir. Eğer bu insanlar olmasaydi bugün o büyük insanliği oluşturamazdik” dedi.

POSTA

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari