URFA PANELLERİMİZİN SONUÇ RAPORLARI

Ekim 6, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

URFA PANELLERİMİZİN SONUÇ RAPORLARI

(2 Ekim 2009) Urfa’da bu defaki çalışmamız her zamankinden biraz daha farklıydı. Faklılığı yoğunluğundan geliyordu. Sabah 09.00’da girdiğimiz konferans salonundan akşam 22.00’de çıkmıştık. Bir günde üç panel ve yoğun konuşma, tartışmalarla işlenen üç önemli konu. Sadece ikinci ve üçüncü paneller arasındaki boşluktan yararlanarak Vali, Rektör ziyaretleri yapabildik.

Sabah ve öğleden sonra tarım ve hayvancılık konularını, akşam da belediye seçimlerinde farklı bir görüntü sergileyen Urfa’da belediyecilik anlayışını işledik. Şimdi kısa notlarla bu panellerin özetlerini ayır ayrı vermeye çalışacağım.

Tarım ve Hayvancılık Panelleri

I. Mağara besicileri ile Karacadağ göçerleri (sabah oturumu):

Gap’ta hayvancılık sorunları ya da besiciler ya da Urfa’da hayvancılık sorunları gibi çeşitli başlıklarla bu konuyu daha önce birkaç kez işledik. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmalarla, özellikle mağaralardaki havasız ortamlarda yapılan besiciliğin daha sağlıklı ve açık alanlara taşınması; Karacadağ’da çok sayıdaki göçerlerin uygarlığa daha yakın bir yaşam sürmelerinin gerektiği vurgusunu yapmak istiyoruz.

Yaptığımız panel, toplantı ve inceleme çalışmalarının raporları dosya halinde Tarım Bakanlığı ile TBMM Tarım Komisyonuna sunuldu. Şu ana kadar besicilerin mağaradan açık alanlara taşınma projeleri ile göçerlerin dillendirdikleri iskan edilmek istiyoruz gibi sorunları henüz çözüm aşamasına gelmemiş olsa da, bu konuda önemli bir kamuoyu bilinçlenmesi oluşmuş bulunuyor. Yetkili makamlar konuya daha yakın ve çözümcü düşünceler içerisindeler.

Yaklaşık 250 besici ve göçerin bulunduğu panel salonunda fazlasıyla bir coşku ve ilgiyle karşılaştık. Karacadağ’dan çok sayıda göçer bu panel için gelmişti. Birkaç gün öncesinden Valilikten alınan bir randevu ile sorunlarını panel öncesi Valiliğe aktaran göçerler, panel ortamından da son derece memnun ayrıldılar.

Besiciler ise uzun zamandır Şanlıurfa Besi Organize Sanayi Bölgesi için umutlu bekleyiş içerisindeler. Seçim öncesi kendilerine gösterilen yarım ilgi ile bu sorunun çözüldüğü imajı verilmeye çalışılsa da aslında sorunlarının çözümü konusunda hala beklemedeler.

Çünkü bu proje için en önemli konu alt yapı finansmanıdır ve öncelikle onun sağlanması gereklidir. Türkiye’nin en büyük besi kapasitesine sahip olan bu proje bir an evvel hayata geçirilmek zorundadır. Çünkü toplum olarak hepimizin daha sağlıklı et üretimi yapılmasına ihtiyacımız vardır.

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in tebrik telgrafının okunmasıyla hoşnut olan çiftçiler paneli sonuna kadar ilgiyle izlediler. Salonda en büyük ilgi Vali’nin konuşması ve Belediye Başkanının sonuna kadar paneli izlemesi üzerine idi.

Vali Nuri Okutan, hayvancılığın şu an için en cazip sektör olduğunu, çiftçinin havyacılığa yatırım yapmasının en akılcı davranış olacağını belirterek, destek için yanlarında, sorunlarının çözümü için önlerinde olacağını vurguladı. Tarım ve hayvancılığa verdiği önemi anlatan Vali, salondaki üreticiler için motivasyon kaynağı oldu.

Sivil topluma uzak durduğu eleştirileri yapılan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise paneli sonuna kadar izledi. Çünkü çevre için, şehrin hijyeni için bu konu kendisini de doğrudan ilgilendiriyordu.

Mağaralarda yapılan besiciliğin atıkları hemen mağaralı bölgenin altında bulunan şehre doğru akmaktadır. Salondaki üretici ile şimdi artık daha yakın duruş içerisinde olduğu görüntüsünü sergileyen Fakıbaba, bu sektör için gerçekten bir şeyler yapabilme, onların sorunlarına eğilme istek ve arzusu içindeydi.

HÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut oturumu yönetirken aynı fakülteden Doç. Dr. Seyrani Koncagül, Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Rızvan Rızvanoğlu ile yardımcısı Abdullah Şıldır, göçer Kadri Yılmaz konuşmacı olarak sorunları aktardılar, bilgilendirme yaptılar, hayvancılık ve çevre konusunu işlediler. 

Doç. Dr. Seyrani Koncagül; ışık almayan, temiz olmayan, rahatsız, rutubetli, yetersiz havalandırmalı ortamlardan çıkılması gerektiğini vurguladı. Yem fabrikaları, kesimhaneler, et parçalama, kombina gibi sanayi tesisleri; mazot, gübre, teşvikler, destekler, geç ödemeler gibi girdiler; insan ve hayvan sağlığı, organize sanayi bölgesi üzerinde durdu.

Besicileri temsilen konuşan Abdullah Şıldır; şu an mağaralarda 70 bin hayvan olduğunu söyleyerek Tarım Kredi Kooperatifinden faydalanamadıklarını, 532 üyelerinden hiç birinin takas alamadığını, etin besiciye kiloda en fazla 1.5 lira bunun da yetersiz olduğunu belirtti. 2006’da projemizle örnek ve pilot bölge seçildik ama diğer bölgeleri bizden önce tercih ettiler dedi.

Erzurum yayalarından bu toplantı için gelip göçerleri temsilen konuşan Kadri Yılmaz ise artık yerleşik hayata geçmek istiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz, televizyon nedir bilmiyoruz, insanlık nedir bilmiyoruz, bize sahip çıkın, göçerlere sahip çıkın rica ediyorum dedi.

Oturum Başkanı tarafından verilen kısa bilgiler ise şöyleydi: Göçerlerin üretiminin tüketimi konusunda ciddi sıkıntılar var. Kışın Ceylanpınar civarına giden göçerler oralarda barındırılmayıp kovuluyorlar. Gelen destekler çiftçimize, hayvancımız ulaşmıyor. Ahırcılıktan ziyade yayla hayvancılığı desteklenmelidir.

Sonuç olarak Şanlıurfa besicileri ile Karacadağ göçerlerinin sorunlarını Vali ile Belediye Başkanının ortak çabası çözecektir. Kendilerinde bu ortak çabayı gözlemliyor olmaktan dolayı umutluyuz.

05.10.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari