URFA PANELLERİMİZİN SONUÇ RAPORLARI “III. Belediye (Fakıbaba) Paneli”

Ekim 9, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

URFA PANELLERİMİZİN SONUÇ RAPORLARI

Toplum ya da halk nezdinde belediyecilik anlayışı dedik bu panelin açılımına. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde, Urfa halkı inançları, feodal yapısı, aşiret düzeni, kırsal kültürü ile ön planda olmasına rağmen, tüm bu olguları destekleyen bir siyasi otoriteyi bir kenara bırakarak, Urfa’daki iktidar partisi egemenliğini görmezden gelerek, iktidar partisine meydan okuyan A. Eşref Fakıbaba’yı seçti.

Tarım ve hayvancılık panellerini HRÜ Ziraat Fakültesi ile birlikte organize etmiştik, bu paneli sadece biz organize ettik. Amacımız hiçbir siyasi görüşü desteklemek veya hiçbir siyasi görüşü ön plana çıkarmak değildi.

Urfa’da, görünen manzaraya tezat bir durum vardı ve bu tezat durum Urfa’da bir değişimin başlangıcı mı idi? Sorgulamak ve irdelemek istediğimiz buydu. Tabi ki bu panelde en önemli konuşmacılar sosyologlar olmalıydı. Ancak şimdilik sosyologsuz bir panel yapmak zorunda kaldık.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gazeteci Ömer Kapaklı ve Şanlıurfa Barosu Başkanı Yahya Demirkol’un konuşmacı olduğu panel son derece ilgiyle izlendi.

Ağırlıklı olarak soru cevap şeklinde geçen panelde bizim üzerinde durduğumuz ve sorgulamaya çalıştığımız nokta “Urfa’da feodalite çatırdıyor mu?” idi.

Fakıbaba’nın bu noktadaki cevabı “Feodalite çatırdamaya başladı” şeklindeydi.

Feodal yapının Türkiye’de en ağırlıklı hissedildiği iki şehir Mardin ve Şanlıurfa’dır. Bu nedenledir ki, Urfa’daki farklı, seçmenin kendi inisiyatifini kullandığı ve Fakıbaba’yı bağımsız olarak Başkan seçtiği seçimler üzerinde durmak istedik.

Ne terör baskısı ne iktidar paketleri, ne de ağa buyruğu bu şehrin oylarını toplamak için geçerli olamadı bu defa. Urfa uyanıyor mu başlığıyla da düşünmüştüm bu konuyu ama tam öyle de değil. Urfa halkı, baş tacı yaptığı bir insanı başının üzerinden indirmedi. Bu anlayış Güneydoğu insanının doğasında vardır.

Fakıbaba’nın kazanmasıyla birlikte kimileri feodalite kazandı dedi kimileri de feodalite çürüyor dedi. Biz de burada doğru cevabı aramaya çalıştık. Tabi ki doğru cevabı devam eden süreçte ve gelecek başka seçimlerde bulabilmek mümkün olacaktır.

Ömer Kapaklı, Fakıbaba’nın seçilmesindeki gerçeğin, onun yaptığı başarılı çalışmalar, izlediği dürüst siyaset ve feodal yapıya bir tepki olduğu şeklinde yorumladı.

Yahya Demirkol, Şanlıurfa BAROSU’nun seçimlerdeki tarafsız duruşuna devamlı vurgu yaparak bu şehirdeki basın özgürlüğünün gazete basmalarla çiğnendiğini, kurum olarak buna müsaade etmemeleri gerektiği için açıklamalar yaptıklarını belirtti.

Fakıbaba’nın seçilmesini kendi başarısı ve halkın bir yanlışa karşı direnişi olarak anlatmaya çalıştı.

Başkan Fakıbaba ise, önceki döneminden beri gecekondularla savaşını, bu konudaki projelerini ve başka çalışmalarıyla ilgili başarılarını anlattı. “Benim tekrar seçilmemdeki en önemli unsur, aday gösterilmeme karşı olan milletvekilleridir” dedi, onlara teşekkür borcu olduğunu anlatmaya çalıştı. Halkın gerçekleri çok iyi gördüğünü ve yanlışa müsaade etmediğini söyledi.

6 ay geride kalmış bir seçimi ve o seçimin Şanlıurfa’da doğurduğu sonucu irdelemeye çalıştık bu panelde. Anlamak istediğimiz şey, Fakıbaba gerçekten toplum nezdinde kabul gören çok başarılı bir belediyecilik mi yapmıştı yoksa Urfa’da bir halk direnişi miydi bu sıra dışı seçim? Burada net bir sonuca varamasak da bu konuyu devam eden süreçte, benzer kriterlerle irdelemeye devam edeceğiz.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde, tüm Türkiye’nin gündemine oturan, benim de yazılarıma konu olan bir seçim manzarasına sebep olan, Urfa’da sancılı bir seçim süreci yaratan, Urfa halkının tek kutuplu seçmen profilinden iki kutuplu seçmen profiline geçmesinde rolü olan Ahmet Eşref Fakıbaba, o dönemde birçok seçim değerlendirmesinin içinde vardı. Ve şimdi ikinci kez Başkan.

Kendisine başarılar dilemekten başka söyleyecek sözümüz yoktur.

07.10.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari