UYAN VATANDAŞ !

Şubat 8, 2010 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

UYAN VATANDAŞ !

Son zamanlarda pazarlamacılar kapıdan satış olarak nitelendirdiğimiz satış tekniği ile vatandaşlarımızın özellikle kırsal kesim insanımızı avucunun içine almış durumdalar.

Biz toplum olarak bu kadar mı bilgisiz, bu kadar mı her kapımıza gelip “çekilişimiz var, katılın, ödülü kapın” sözlerine aldanıyoruz. Düşünün, maalesef insanların birbirinin kuyusunu kazdığı, iyiliklerin azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir zamanda kalkıp bir gün bir kişi zilinize basıyor ve size çekilişte size şu ödül çıktı. Ancak bendeki şu ürünü satın alırsanız, bu hediyeyi size veriyoruz diyor. Ve sizde bu işin hile tarafını düşünmeden, size oynanan oyunun farkında olmadan “ahhhh ne güzel bana hediye çıktı” düşüncesiyle seviniyorsunuz.

O anda bir bakmışsınız hiç ihtiyacınız olmadığı halde bir zayıflama kemeri veya bir masaj aleti için borç sözleşmesine imzayı atıvermişsiniz. Ertesi günü bu ürünün gerekli olmadığını görüp geri iade etmek istiyorsunuz. Arıyorsunuz şirketi, anlatıyorsunuz derdinizi ve size şehir dışında olduğunu ancak 1 hafta sonra gelebileceğini, ürünü geri alıp ve sözleşmeyi iptal edeceğini söylüyor.

Fakat aradan bir hafta, on gün geçiyor gelen giden yok. Siz tekrar arıyorsunuz bu sefer telefonlarınıza çıkan yok. Bu şekilde de bir ay geçiyor ve elinize bir ödeme planı gönderilmiş. Planda “Sayın … aldığınız ürünün birinci taksitini şu tarihte ödeyiniz, ödemediğiniz takdirde yasal işlemlere başvuracağız” yazıyor.

Yazıya istinaden kimi vatandaşlarımız uyanıyor hakkını aramaya çalışıyor. Kimi ise aldatılmışlık hissini sineye çekerek, ödemek zorunda olma düşüncesiyle tıkır tıkır fiyatı piyasa fiyatının en az 3 katı üzerindeki bu ürün için ödeme yapıyor…

Ben demiyorum ki bütün satıcılar hep hile yoluyla satışını gerçekleştiriyor. Tabi ki değil. Çevremizde helal yoldan geçimini sağlayan, vatandaşımızın saflığını kullanmadan ürününü satıp evine helal ekmek götüren çalışanlarımız da var. Bizim serzenişimiz saf vatandaşımızı kandırıp hilelerle para kazanma yoluna giden satıcılarımızadır.

Bu şekildeki satış politikası nereye kadar gidecek. Bizler kapımıza her gelen satıcıya inanırsak, haklarımızı bilmez ve öğrenmez isek maalesef bu durum hiç değişmez ve aldatılmaya mahkûm bir toplum olarak yaşamaya devam ederiz.

Siz siz olun emin olmadığınız bir alışverişi gerçekleştirmeyin, okumadığınız hiç bir yere imza atmayınız. Ve aldatıldığınızda da lütfen vakit geçirmeden hakkınızı arayınız ancak bu şekilde bu oyunlara karşı durabilir ve yapılmasına engel olabilirsiniz.

Sevim MURAT
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Genel Koordinatörü

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari