VATANSIZ BİR MİLLET: AHISKALILAR

Ağustos 18, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

VATANSIZ BİR MİLLET: AHISKALILAR

İnsanların yeri yurdu olmayınca her zaman kendini sığıntı ve garip hisseder.   

Atasözlerimizden biri de “Önce Can, sonra Canan” olarak söylenmiş olmasına rağmen, bende “Önce Vatan, Sonra Can” diyorum, çünkü vatansız can hiçbir şey ifade etmiyor.

İşte Ahıskalılar da ne Türkiye’de ne de Ahıska’da vatan sahibi olabiliyorlar. Son zamanlarda Türkiye; bu çaresiz millete sahip çıkmış ve çıkmaktadır. Bu sahiplenme; hem tarih, hem kültür, din, dil, ırk, anane gibi unsurlarla bize kardeş olan bu millete güç ve güven kazandırmaktadır.

Ahıska; Gürcistan ile Ermenistan arasında kalan Kur ırmağına Iğdır ili ile komşu olan bir bölgedir. 1578 yılında Lala Mustafa Paşanın Çıldır Savaşını kazanması sonucu Türk yurdu olmuş, Osmanlı politikası gereği o dönemde Ahıska’ya yerleştirilen Türklerin torunlarının vatanı olmuştur.

 Ahıska 1878 yılında Rusların eline geçmiş, 1918 yılı Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’ya çok yardım etmişlerdir. 1937 yılı bilhassa Stalin’in başa geçmesi ile zulümler ve sürgünlerle yoğruldukları yıldır. 1944 yılı 14 Kasım günü 40 bin Ahıskalı asker Almanlara karşı savaşmış. Fakat geride kalan asker ailelerinin çoluk çocuğu çetin kış şartlarına karşı bir gecede 17 bin Ahıska’lı 1 ay boyunca sürülmüş ve öldürülmüşler. Kimisi Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan gibi bölgelerde sıkı denetim altında tutuldular, kanuna karşı gelenler Sibirya’ya sürülüyordu. Gürcü ve Oset Savaşından sonra Rusların müdahalesiyle topraklarına günümüzde Oset, Ermeni ve Gürciler yerleştirildi. Geri dönüş ümitleri tamamen bitti. Yıllar geçtikçe yurtlarına dönme umutları söndüğü gibi, bulundukları yerlerde hayvan muamelesi görüyorlardı. Sovyetler dağıldı ama yurtlarına dönemiyorlar. Halbuki Hıristiyan ve diğer dinlere mensup olan milletler her haktan faydalanıyorlar.

 1989-1990 yıllarında Fergane ve Taşkent’te meydana gelen olaylar sırasında Rus birliklerinin kışkırtması ile bir Rum dönme Ahıska Türklerinin evlerini yağmaladı, onlarca Ahıskalı öldü. Olaylar sonrası Özbekistanlıların tamamı bu ülkeden çıkarıldı. Bu Ahıskalıların, 6000 kişi kadarına Amerika vatandaşlık verdi.

Ahıska; 7 Cumhuriyet, 27 vilayette, 8 Özerk Cumhuriyette yaklaşık 4700 yerleşim biriminde yaşamlarına karşı direndiler. Şairin Ahıska’nın garipliğini şiirle dile getirmesi ne kadar anlamlıdır:

      “Ahıska kalesi yüksekten bakar,
       Kur nehri Ahıskam sinemden akar,
       Senin garipliğin içimi yakar
       Damarlarımda akan kanımsın benim
       Ahıskam, Ahıskam, Ahıskam…”
   

350- 400 bin Ahıskalı sadece Rusya’da var. Tek istekleri Anavatan Türkiye’den Gürcistan ‘a baskı yapıp memleketlerine dönmeleri. Azınlıklara verilen bütün haklar onlara da verilmeli.

 TBMM 1995 yılında bazı Ahıska Türklerinin Anavatan’a gelmesini kabul etmiştir. Gelen kişiler Kars-Iğdır’ a yerleştirildi. Gençlerin bir kısmı da eğitimlerini yapmıştır.

 Tüm bu hasrete rağmen 400 bin Ahıskalı Anavatanlarına dönmeleri için umutlarını yitirmediler.
Türkiye de; bilhassa turistik bölgelere çalışmaya gelen Ahıskalı vatandaşlar çok zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bunları özetlersek:
1- Oturum alabiliyorlar, çalışma izinleri olmuyor.
2- Vatandaşlık için 19 adet evrak gerekiyor. (Bu formalitelerin azaltılması)
3- Oturum alan kişi, fakir olduğu için çalışması gerekiyor. Çünkü nasıl geçinecek?
4- Çifte vatandaşlık alarak yazın turistik bölgelere gelip çalışıp para kazanmayı kışın Ahıskada ailelerinin yanında olmalarını istemektedirler.
5- Rusça bilen bu vatandaşlar, mağaza sahiplerine satışları ile hem para kazandırmakta hem de ülke turizmine döviz girdisi sağlamaktadırlar. Döviz girdisi olunca bunca işyeri açılmakta, onlarca kişi ailelerini geçindirmektedirler.

Bizim canımızdan, kanımızdan bir parça olan bu insanları altın kafese de koysanız illa da vatanım türküsünü seslendireceklerdir. Bu yüzden bu vatansız milletin güzel insanlarına her bakımdan sahip çıkılmalı, dertleri ile ilgilenilmeli, Türk milletinin büyüklüğü kendilerine gösterilmelidir.

Bir ferdi olmakla gurur duyduğum büyük milletime yakışan da budur!

Şamil HORULUOĞLU
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari