VE PARÇALANIYORUZ! SİNAN KOÇAL

Ağustos 18, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

VE PARÇALANIYORUZ! SİNAN KOÇAL

Hükümetin önce “Kürt Açılımı” sonra da bizzat başbakanın ağız değiştirerek “Milli Birlik Projesi” dediği her ucu açık söylem “kontrolsüz güç güç değildir” sözünü doğrularcasına önüne kattığı her şeyi, bilhassa cumhuriyetin kazanılmış haklarını tehdit ederek gitmektedir.

Daha mecliste gurubu bulunan ve halkı temsil eden partilerle, bu konunun içinde yer alması gereken sivil toplum kuruluşları ve bilhassa canı yanan kesim olan “Şehit Aileleri” ile bu konuda bir mutabakata varamamış olan Başbakan “ben yaptım oldu” mantığı ile hareket etmektedir.

Oysa en azından kendi içerisinde bir komisyon kurarak bu işi düzenlemesi gerekirken, kendi partisinin içerisindeki muhalefeti de devre dışı bırakabilmek için, bu görevi yüklediği İçişleri Bakanı ile perde arkasından kendi şahsi fikrini ve zikrini ortaya koymaktadır.

Hükümetle muhalefetin asgari müşterekte birleşip birlikte hareket edememeleri de karşı tarafın elini güçlendirmede ve sanki yıllardır acı çeken, şehit veren bu ülke insanları değilmiş gibi, karşımızda her gün bir yeni muhatap çıkmasına sebep olmaktadır.

Bu birlikteliği sağlayamamanın sorumlusu bizzat, bu birlikteliği istemeyen ve kendi başına buyruk davranmayı seven Başbakan’dan başkası değildir.

Karşımıza her gün bir muhatap çıkması konusu bu basiretsizliğin bir numaralı sebebidir. Konu ülkenin iç meselesi olduğu halde şimdiden (unuttuklarım olabilir) Irak, ABD, AB, PKK, DTP, söylemleriyle direk taraf veya müdahil durumundadırlar.

Buna birde İmralı’dan terörist başının müdahil olduğunu kendi açıklamalarından okuyoruz. Avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamalarını haber kuşağımızda okuduğunuzu düşündüğüm Abdullah Öcalan sanki bir suç örgütünün başı değil de, sürgündeki bir devlet başkanı edasıyla demeçler vermekte ve yolumuzun haritasını çizmektedir.

Bu utanılası durumun da bizzat sahibi, şehidine kelle, terörist başına sayın diyen Başbakan’dan başkası değildir.

Bakın İmralı’dan avukatları aracılığı ile Öcalan ne buyurmaktadır.

Sorumluluğu sadece benim üzerime atarak bu işler yürümez. Bu işi beraber götüreceğiz, yürüteceğiz. Hükümetin ‘Kürt açılımı’ paketiyle birlikte yeni bir süreç başladı. Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti kurması kadar önemli bir süreç.

Demokratik bir toplum inşa edilecek. Türkiye toplumu demokrasiyi, demokrasi kültürünü öğrenecek.

Bunun Cumhuriyetin kurulması kadar derin sonuçları olacaktır. Ben Cumhuriyetin kazanımlarını göz ardı etmiyorum ama Cumhuriyet şimdi demokratikleşecek, Cumhuriyetin tüm olumlu yanları, kazanımları yeni döneme taşınacak. Geç oldu ama iyi olacak. 1920’lerde yapılması gereken şimdi yapılacak. 1920’lerde başlanan işi şimdi tamamlayacağız. O zaman Cumhuriyet kuruldu şimdi demokratikleştirilecek.

Bunların söylendiğinin bilinmesi bile hepimiz için utanç kaynağı değil midir?

“Ben Cumhuriyetin kazanımlarını göz ardı etmiyorum ama Cumhuriyet şimdi demokratikleşecek”

Sadece bu cümle bile hepimizin yüzüne söylenmiş bir küfürdür. Bu Kurtuluş Savaşımızı kazananlara, Cumhuriyetimizi kuranlara yapılmış en büyük saygısızlıktır.

Ve o adam bu günümüze yol haritası çizerken de bakın rehberi kimdir.

“Diyarbakır’daki akademi bir başlangıçtır, sadece bir tane olmaz, diğer kentlerde de açılmalıdır, Dersim, Van, Urfa’da açılabilir. Akademi’de yaşam öğrenilecek. Ben Fethullah Hoca’yı takip ediyorum, okuyorum. Olumsuz değerlendirmiyorum. Kürdistan’da okulları cemaatleri var, örgütlüler. Demokratik temelde, karşılıklı yaklaşımlar olabilir”

Karşılıklı yaklaşımlar beklediği kişi ve takip edilen kişi ülkemizi ABD den yöneten “Fethullah Hoca”dır.

Ne yazık ki evet, Hükümet görmemizi engellese de evet, dış güçlerin yağdanlığı basın kamufle etse de evet, bu yol “ayrı bir devlete giden yolun başı” gibidir.

CHP Sözcüsü Sn. Mustafa Özyürek, Abdullah Öcalanın açıklamalarından sonra içinde bulunduğumuz durumu şöyle özetlemektedir.

“BUNLARI TANA TANE OKUYUN”

“Kürtlerin demokratik bir ulus olarak, yani ayrı bir ulus olarak tanımlandığı bir anayasa istiyor.

Öz savunma gücü olan, eğitimin Kürtçe olduğu, dini örgütlenmelerinin bulunduğu, meclisini kendisinin kurduğu, belediyelerini istediği gibi örgütlediği bir demokratik Kürt ulusu.

Bu bir bölünmedir, bir ayrışmadır. Bu devlet kurmanın bir ifadesidir. Bunun üniter devlet kavramıyla bağdaşması mümkün değil.

Üzerinde durulacak noktalardan biri artık Öcalan’ın Türkiye’de muhatap alındığı, görüşlerinin merakla beklendiği, değerlendirildiği bir konuma gelmesi.

Gelinen nokta çok vahim. Türkiye 25 yıldır dağdaki teröristle niye mücadele etti?

Şimdi bu mücadeleyi sanki PKK kazanmış gibi Türkiye Cumhuriyeti devletiyle müzakere yürütüyor”

BİZ NEREDEYİZ ONLAR NEREDE;

Biz Tv’de Kurtlar Vadisi, Kemer’de Kurtlar Vadisi kendimize meşgale ararken,

Vadilerimizin içinde bir devlet kuruluyor, sessiz sedasız seyrediyoruz VE PARÇALANIYORUZ

Biz Lazca da şöyle deriz;

çkin ar voret  vakoirtaput

Biz bir bütünüz, bölünemeyiz

 • Netinial Internet

Yorumlar

“VE PARÇALANIYORUZ! SİNAN KOÇAL” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. Dadaloglu dedi ki:

  yaziyi yazan arkadasin kalemine yuregine saglik, bende birseyler eklemek istiyorum,,,,Dikkatlarimizi gundeme bilincli olarak getirilen olaylarla dagitmayalim, Turkiyede ki tum oyunlar tum olaylar bir butunun parcasidir, asgari ucretten tutun PKK ya kadar ne var ne yok hepsi tek bir oyunun degisik perdeleridir.bu olaylari tek tek incelemeye calisirsak konunun ozunden sapmis detaylar arasinda bogulmus oluruz( simdi icinde oldugumuz durum gibi )
  bu oyunun ismi BOP tur. israilin siyonistlerin 2000 senelik projelerinin son asamalaridir. nasil ki PKK bu alcakca projenin sadece bir usagi,piyonu ise siyasetcilerinde hemen hemen hepsi ayni projenin amelesi, usagi hizmetkaridirlar. APO nun imralidan emirler vermesini hazmedemeyenler nedense turkiye millet meclisinde oturan farkli partilerden milletvekili olmus APO zihniyetli usaklari bizzat kendi oylariyla o meclise soktugunu bir turlu goremiyor fark edemiyor yada etmek istemiyor. bugun Barzani alcaginin kalkipta Turkiye buyuk millet meclisinde 76 tane milletvekilim var demesini biraz dusunmek lazim, besiktas galatasaray fenerbahce maclarinda yanlis calinan bir hakem dudugune gosterdigi tepkiyi Yillardir demokrasiyi bir Truva ati gibi kullananlara gostermeyen bir halk BOP usaklarinin usagini olmayi hak ediyor. PKK ve yandaslarina kizmiyorum, cunki onlar zaten kendi elleriyle kendi sonunu hazirliyorlar,,fransizi ingilizi tarihte ermenileri bize karsi kiskirtmisti, ermenileri kullandilar isleri bitince pacavra gibi kaldirip attilar,,aynisi PKK ve yandaslarininda basina gelecek. Nasil ki saddami da zamaninda irana karsi kullanip sonra isi bitince ipe cektilerse APO kopegi zamani geldigi zaman simdi canagindan yal yedigi siyonist israil tarafindan ipe cekilecek. Kurt olupta buyuk kurdistan hayaliyle sarhos olan ama yahudi olmayanlarin vay haline derim,,,o zaman demokratik acilimi anyayi konyayi gorurler. iraktaki kurt yahudiler simdiden israile yerlestiriliyor ama musluman kurtleri adam yerine koyan bile yok..onlar onumuzdeki yillarda patlayacak olan kiyametin ortasinda birakilacaklar,,ve zaten simdiden saddam zamanini ozlemeye basladilar bile. bunu nicin anlatiyorum? oyun ayni,cografyalar farkli, yeterki dunyaya biraz bakip ibret almasini bilelim.
  herkese sunu soyluyorum,,benim kurt acilimim budur,,,Siyonizme esseklik yapip sirtinizda tasimayin, oyunlara gelmeyin, Turkiye yeterince buyuk herkese yeter , muhim olan adam gibi yasamasini bilmek, kurt turk laz su bu olmak onemli degil muhim olan vatandas olmaktir,,vatandaslik ise YONETILEN DEGIL YONETEN OLMAKTIR,,,ilk once kendi ellerimizle oy verdigimiz siyonizm usaklarinin gemlerini cekelim dizginlemesini yonetmesini bilelim. gerisi kendiliginden gelecektir, YONETILEN DEGIL YONETEN OL,

 2. Nevzat Dağlı dedi ki:

  Liboşların açılımcılığı

  Türk olmak ayıptır liboş faşistçe,
  Irkçılığa ister düzde açılım.
  Birliğe saldırır, hem de sadistçe,
  Bölmeye geldi mi, gözde açılım.

  ABD, AB’nin borazanıdır,
  Saf tuttuğu taraf hain yanıdır.
  En kıymetli malı kendi canıdır,
  Şehide gelince sözde açılım.

  Ortaçağ kültürü devlet katına,
  Çıksa da biniyor onun atına.
  Berdel, başlık, kuma hasır altına,
  Liboş için zevktir kızda açılım.

  Hak isteyene der: “Başka kapıya”,
  Hiç söz etmez bu feodal yapıya.
  Ağalar el koymuş köyde tapuya,
  Marabaya ister yazda açılım.

  Kültürel bağlamda hedefi kayıp,
  Değerler çökertir altını oyup.
  Bağlama yerine gitarı koyup,
  Türkü için yapar sazda açılım.

  Açılım yaparak neler soyuyor,
  Yoksulun emeği ile doyuyor.
  Gerçeği gizliyor, gözü boyuyor,
  Kıvrak dönüşteki hızda açılım.

  Nevzat açılmadı, kapalı kaldı,
  Emekten çalmadı, sazını çaldı.
  Atatürk’ü sevdi, Kemalist oldu,
  Vatanı sevmektir bizde açılım.

  Halk Ozanı Karamanlı Nevzat

 3. sercihan çakal dedi ki:

  alenen söylenmese bile ülkemzi bölünüyor..zaten onların hakları var bu hakkı biz veriyoruz onlara..nasıl mı?onlar bizim illerimizde.geziyorlar içiyorlar ve kız alıp veriyorlar.ülkede bence kürt sorunu yok türk sorunu var.NEDEN Mİ?onlar buraya geliyorlar ve bagımsızlar..kimse onlara itici davranmıyor.market açıyorlar ev ve arazi satın alıyorlar ellerini kollarını sallıya sallıya hemde.ama biz güney doguya gitttğimizde neden nezam mermi gelir diye bekliyoruz…yani kısıtlı olan bizleriz.onun için üzülerek söylüyorum ama batıdaki arazilerimizzi satın aldılar orası gitmişken en büyük tehlike batıda kaybedilen topraklarımız.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari