VEKÂLETLE KURBAN KESİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kasım 15, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

VEKÂLETLE KURBAN KESİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli olan Diyanet İşleri Başkanlığımızın son zamanlarda “Vekâletle Kurban” adı altında yapılan bazı uygulamalar ve açıklamalar karşısında toplumumuzun dini yönden doğru bir şekilde aydınlanması, Kurban İbadeti konusunda bilgilendirmek ve toplumsal bilincin oluşması amacıyla Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Vekâletle Kurban konusunda yaptığı mütalaayı paylaşmak isterim.

1.    İslam dininde kurban ibadeti maddi imkânı bulunan Müslümanlara gerekmektedir. Her bir ibadet ve hayır ayrı ayrı önem ve anlam taşımaktadır, diğer hayır ve ibadetler kurban ibadetinin yerine geçmez.

2.    Kurban bayramı münasebetiyle kestiğimiz kurbanlarımızın et veya kanı değil, bizim dindarlık bilinç ve duyarlılığımız Allah’a ulaşacaktır. Kurban ibadetinin toplumda paylaşma, dayanışma, kaynaşma ve beraberliği sağlayan sosyal boyutu büyük önem arz eder.

3.    Kurban etlerinin yakın ve uzak çevremizdeki, hatta gerektiğinde dünyanın öbür ucundaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak ve bu yolla Müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik bağını güçlendirmekle kurban ibadetinin hikmeti gerçekleşecektir.

4.    Vatandaşlarımız kurbanlarını ya kendilerinin kesmesi ya da ehil kimselere kestirmeleri, kurban kesiminde kurbanlıklara eziyet edilmemesi, temizlik ve çevre sağlığı kurallarına uyulması, bunun için gerekli mekânların ve imkânların kullanılması, bu hususta çeşitli kamu kuruluşları, belediyeler ve özel şahısların oluşturdukları mekânlardan istifade edilmesi tavsiye edilebilir.

5.    Vekâletle kurban kesimi bir yardım kampanyası değildir. Yardım amacıyla bağış yapmak kurban ibadeti yerine geçmez. Buna göre;

a.    Kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlarımızın, dini sorumluluktan kurtulabilmeleri için kurbanlarının usulüne uygun olarak kesilip kesilmediğini takip etmeleri gerekir.

b.    İbadet dışında farklı amaçla kesilen hayvanlar kurban yerine geçmez.

c.    Kurban kesme ile herhangi bir kimseye veya kuruluşa maddi yardım yapma arasında fark vardır. Bu nedenle Kurban kesmeyip parasını ihtiyaç sahibine veren, dinen kurban kesmiş sayılmaz.

d.    “Kesmemek üzere” Vekâletle Kurban parası vermek veya almak dinen uygun değildir.

e.    Bu dini kurallara riayet etmeyen mükellef kurban kesme sorumluluğundan kurtulmaz.

6.    Kurbanın mali bir ibadet olması cihetiyle, kurbanın tümünün ibadet amacına uygun olarak değerlendirilmesi gerekir. Buna göre;

a.    Kurban ibadetinde esas olan, kesilen kurbanın etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır.

b.    Kesilen kurbanın eti veya ticari değer taşıyan herhangi bir organı kazanç sağlamak için satılamaz.

c.    Kurbanın ücretle kestirilmesi durumunda kurbanın etinin veya herhangi bir parçasının kesim ücreti olarak verilmesi doğru değildir.

“Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kemer İlçemizden vekaletle kurban kestirmek isteyenlerin kurban@diyanetvakfi.org.tr adresinden veya Müftülüğümüzün 814 44 92 numaralı telefonundan geniş bilgiyi alabilecekleri, bunun yanında 26 Kasım 2009 tarihi akşamına kadar vekaletle kurban kesimi kampanyasının devam edeceğini duyurmak isterim.”
Kurban tanıtım filmini şu linkten izleyebilirsiniz. http://www.diyanetvakfi.org.tr/kurbanvideo/index.html

Mehmet MUSLU

Kemer Müftüsü

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari