YABANCI DİLİMİZ: TÜRKÇE

Nisan 5, 2010 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

YABANCI DİLİMİZ: TÜRKÇE

İnsanların duygu ve düşüncelerini aktarmalarına yardımcı olan işaretler sistemi, canlı bir varlıktır dil. İnsanlar bu canlı varlık sayesinde duygularını dile getirerek ölümsüzleştirmekte; ırkları, dinleri, renkleri ayrı ayrı olan insanlar, dil denen bu varlık sayesinde kaynaşmaktadırlar.

Evet… Dünya üzerinde yüzlerce, belki binlerce ulus olduğu gibi, yüzlerce de dil var. Bizler de Türkçe gibi güzel ve köklü bir dile sahip bir ulusuz.

Ancak millet olarak dilimizin kıymetini tam olarak idrak edebilmiş değiliz. Nedense hep başka dilleri gözümüzde büyütüp, kendi öz dilimizi hor görmekteyiz. Sanki yetersizmiş, sanki dilimiz duyguları anlatmaktan acizmiş gibi bir his var çoğumuzda. Ya da bize böyle empoze edilmekte.

Dilimizi yetersiz görme duygusuna (ya da duygusuzluğuna mı diyelim) kendimizi öylesine kaptırmışız ki, iş hanlarımız Plaza, Galeria, Center, lokantalarımız Fast Food, berberlerimiz Kuaför hatta Hair Dresser, büyüğümüz Mega, küçüğümüz Mikro, büyük şehirlerimiz Megakent olmuş.

Sevimli yerine Sempatik, sevimsiz yerine Antipatik, tanıtım yerine Demo, sunucu yerine Spiker, Showmen (daha sayısız örneğini verebilirim) demeyi maharet sayar hale gelmişiz. Türkçe kelimeler yerine yabancı kelimeleri kullanarak konuşan aydınımız, politikacımız Aydın, Çağdaş, duygularını Türkçe kelimeler ile ifade edenimiz ise Cahil ve Banal’mış gibi bir hisse kaptırmışız kendimizi.

Hal böyle olunca aklıma bundan asırlar önce Büyük Selçuklu Sultanı Karamanoğlu Mehmet Beyin yayınladığı bir ferman geliyor; şöyle söyler Büyük Sultan Karamanoğlu Mehmet Bey fermanında; Bundan böyle dîvanda, dergâhta, bargâhta, mecliste, meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmayacak. Bugün ille de yabancı dille eğitimi savunan ve bu şekilde bir eğitimin bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ile alakalı olduğunu dile getiren sözde aydınlarımız ve eğitimcilerimiz bu fermanı hatırlıyorlar mı acaba? Merak ediyorum doğrusu.

Evet dilimiz talan edilmiş, şu son yıllarda daha da talan edilmekte maalesef. Yabancı dille eğitimde ısrar edersek, korkarım ki sadece dilimizi kaybetmeyecek, kendi öz benliğimizi, kültürümüzü de yitireceğiz.

Unutmayalım ki, kendi nesillerine dilini, örfünü, inancını tanıtamamış milletler, tarih sahnesinden yok olup gitmeye, silinmeye mahkûmdurlar. Gönüllü kültür elçimiz Rahmetli Barış Manço’nun şu güzel ve düşündürücü hatırası ile noktalayayım sözlerimi. Japonya gezimde Türkçe şarkılarımı dinleyen ve eşlik eden Japonlar, bana şunu söylediler diyor Barış Manço; “Bu kadar güzel ve köklü bir dile sahipken millet olarak, neden Eurovision şarkı yarışmalarına İngilizce şarkılarla katılma gibi bir saplantıya düşmüşsünüz?…Bunu anlayamıyoruz.”

Japonlar bile bizim değerlerimizi, benliğimizi bizden daha iyi biliyorlar. Doğru söze ne söylenir ki?

Samet BEYAZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Üyesi

Sametbeyaz24@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari