YEREL BASININ DURUMU İL GENEL MECLİSİ RAPORUNDA

Kasım 7, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

YEREL BASININ DURUMU İL GENEL MECLİSİ RAPORUNDA

İl genel Meclis üyelerinin Gazetecilerin sorunlarına eğilmesi ve bunu bir rapor olarak Meclis Kuruluna sunması  basın camiasında  takdirle karşılandı.

İl Genel Meclisi Basın Komisyonu yapmış olduğu çalışmaların raporunu 06 Kasım 2009 tarihli oturumda il genel meclisine sundu. Meclis oy birliği ile komisyonun hazırlamış olduğu raporu onayladı. Daha önce alışık olmadığımız bir şekilde yerel basının sorunlarını yerinde dinleyen İl Genel Meclisi Basın Komisyonu Zeki TUNÇ başkanlığında Ayhan ABAY ,Muammer  SAYGILI ,Alim UYSAL ve Yusuf MAYISLAR ın ortak imzaları ile Meclis üyelerine anlatıldı.

Yapılan açıklamada :Kamuoyunun sağlıklı bilgi alması konusunda özverili çalışma ortaya koyan yazılı ve görsel basınımızın sorunlarının tespiti ile ilgili olarak İl Genel Meclisinin Ekim ayında Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonuna havale ettiği  ve meclisin 98.maddesinde yer alan gündem maddesi ile ilgili rapor , Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki TUNÇ tarafından meclis üyelerine  görüntülü olarak  sunuldu.

İl Genel meclisi toplantısında meclis üyelerine sunulan rapor;

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

ANTALYA

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER KOMİSYONU RAPORU

İl Genel Meclisimizin 09.10.2009 tarih ve 474 nolu kararı ile komisyonumuza havale edilen

Kamuoyunun sağlıklı bilgi alması konusunda özverili çalışma ortaya koyan yazılı ve görsel basınımızın sorunlarının tespiti konusunda başta Antalya Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere TV ler, İnternet gazeteleri ve yazılı basın kuruluşları ile görüşerek, İl Genel Meclisi olarak nasıl katkıda bulunacağının değerlendirilmesi ile ilgili komisyonumuza verilen öneri  12-16 Ekim 2009 tarihlerinde  komisyonumuzca incelenmiştir.

Basınımız  üç ana grupta değerlendirilerek ziyaretler önce, basın mesleğinin örgütlü hali olan Antalya gazeteciler cemiyetinden başlanmıştır. Daha sonra TV ler, İnternet gazeteleri ve yazılı basın olarak ziyaretler sürdürülmüştür.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde, AGC çalışmalarını yıllardır kamu yararına sürdürmesine rağmen maalesef  hala kamu yararına çalışan dernek statüsüne  kavuşamadığını,. AGC nin bir statüye kavuşması için iyi niyetli çabaların mevcut olduğu ancak, il genel meclisinin de bu çalışmaya katkı koyması gerektiğin komisyonumuz tarafından tespit edilmiştir. AGC nin hizmet verdiği binasının geçmiş dönemdeki arkadaşlarımızın katkıları ile modern ve Antalya’ya yakışır hale geldiğini görmek komisyonumuzu memnun etmiştir.

İNTERNET GAZETECİLİĞİ ;

Yeni yeni gelişen ve okuma sayısı hızla artan bir basın sektörü olan  internet gazeteciliğinin sorunlarının en başında akreditasyon sorunu gelmektedir. Tüm basının yararlandığı ilan kurumundan yararlanmadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, internet gazeteciliğinin yasal düzenleme eksikliği de görülmüştür. Özverili ve hızlı yayın akışını kamuoyuna yansıtmaya çalışan basın mensuplarının gayretli çalışmaları   bizleri son derece mutlu etmiştir.

TV KANALLARI ;

Antalya’mızda yayın yapan iki TV kanalı mevcuttur. Her ikisini de basın komisyonu olarak ziyaret ettik., Her iki TV de Antalya’mızın dünyaya açılan penceresidir.

Antalya’mızın böyle güçlü ve heyecanlı kadroların çalıştığı TV kanallarına sahip olması ilimiz için büyük avantajdır. Komisyon olarak bir kez daha bu zor mesaiyi harcayan bu sektöre yatırım yapmaya çalışanları ve sahiplerini kutluyoruz. Ziyaret ettiğimiz ve uydu yayınında olan Akdeniz TV yetkilileri kendilerinin İstanbul TV leri ile bir tutularak haksız rekabete maruz kaldıklarını belirttiler. TV yetkililerinden, İstanbul’da yayın yapan TV lerin uyduya ödedikleri ücretlerle yerel ölçekli yayın yapan  TV lerin aynı ücreti ödediklerini öğrendik. TV yayıncılığının son derece maliyetli bir yayın işletmeleri olduğunu söyleyen TV yetkilileri reklam sektöründen yeterince yararlanamadıklarını var olan ekonomik sıkıntının reklam sektörünü olumsuz etkilendiğini bunun da kendilerine yansıdığını söylediler.

Ayrıca komisyonumuz tarafından da başta Yetişmiş İnsan gücü sıkıntısı ve Türkiye’nin medya politikası eksikliği tespit edilmiştir.

YAZILI BASIN ;

Antalya’da yerel ölçekli günlük yayın yapan  20 den fazla gazete bulunmaktadır. Gazetelerimizin büyük çoğunluğunu  ziyaret ederek gazete çalışanlarını çalışma ortamlarını gördük ve problemlerini dinledik.

Yapmış olduğumuz görüşmelerde birkaç istisna dışında aynı sıkıntıları  paylaştıklarını gözlemledik.

Yerel gazetelerimizin başta finans kaynağı olmak üzere Yasadan ( Basın İlan kurumu Genel Müdürlüğünden ) kaynaklanan tiraj abone, satış, yerel gazetelerin fazlalığı ve gazete başına düşen resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşüklüğü gibi konuların verdiği sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir.

Tüm bu ziyaretler sonucunda komisyonumuz tekrar toplanıp, yerel basınımızın sorunları ile ilgili  İl genel meclisinin  başta abonelikler olmak üzere katkı konması çözümün ilgili kurumlardan olan sorunlarla ilgili kurumlarla diyaloga geçilmesi, ileride oluşturulması düşünülen Gazeteciler Cemiyeti bünyesindeki komisyonla ortak projeler üretilmesi çalışmalarına basın komisyonu olarak il genel meclisimizin de katkı koymasına oy birliği ile karar verilmiştir.

BİZİM ANTALYA

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari