YOL HARİTAMIZ

Şubat 2, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

YOL HARİTAMIZ

Konu malum, başlık tanıdık.

Herkes elinde bir yol haritası dere, tepe, şehir, köy demeden dümdüz gidiyor ve istiyor da istiyor.

Ama söz konusu olan Aleviler olduğunda, toplumumuzu meydana getiren mozaiğin taşı olsak gerek, gelen basıyor, giden eziyor. Sadece dini vecibelerimizi yerine getirmek amacıyla talep ettiklerimiz ise nedense hep göz ardı ediliyor.

Kan, gözyaşı, kışkırtma, isyan, kanlı müdahale, ayaklanma, çözümsüzlük, vaatler, darağacı tarih boyunca hep olmuş hikayelerimizde. Ama bizler bir Hüseynî Duruş ile bıkmadan usanmadan tasavvuf yolunda ilerlemeyi kendimize düstur edinmişiz.

Kendimizi anlatma çabalarımız yüzyıllardır bir arpa boyu bile yol almamış durumda. Bizim oyumuza talip olanlar, vergimizi alanlar nedense konu bizim isteklerimiz olduğunda duvar kesiliyor ve tek bir ses bile vermiyor. Hümanist görünüşümüz rahatsızlık veriyor, dik duruşumuz kahrettiriyor olsa gerek. Göz boyama çalıştaylar hep renksiz ve resimsiz görüntülere sahne oluyor ve devirler hep aleyhimize kapanıyor.

İşte bu defa da bir erken seçim senaryoları veya istekleri gündemde, erken olmasa da yeni bir seçime doğru ağır ağır yol almaktayız. Geldiğimiz noktada tek bir talebimiz vardır. İnsan yerine konmak ve eşit ilgi görmek. Zaten bu yaratanın da isteği değil midir?

Er veya geç olacak olan bu seçimler biz Aleviler için çok önemlidir. Tarih boyunca ibadetlerimizi korkarak ve gizlice yaptığımız için guruplara ayrılmış aynı kardeşleriz biz ve bu defa bölünmemeli parçalamalarına izin vermemeliyiz.

Yeni bir parti ise şu anda bize en son lazım olan şeydir. Eğer bu topluluktan birde “Aleviler Partisi” adıyla ayrılırsak gelmiş olduğumuz yeri ve edindiğimiz merhaleyi de kaybederiz. Zaten bizim ve çoğunluğumuzun sıcak bakmadığını gözlemlediğimiz bu partileşme durumu fiyasko ile bitmesi bir yana, kendimizi ifade etme zeminimizi kaybetmemiz bile söz konusu olur.

Ne kadar iyi niyetle olursa olsun veya kurulursa kurulsun, adı ve kuruluşu yeni bile olsa bir tahribat yapacağı muhakkaktır. Kendimizin bile desteklemesi muhtemel görülmeyen bu partiyi, bizim dışımızdan birilerinin desteklemesini beklemek aymazlık ve başka mihraklara hizmettir.

Yapmamız gereken “Bir olmak, iri olmak, diri olmaktır” Biz bu toplumun içinden gelmiş, bu topluluğu oluşturmuş öğeleriz, bir birimizden ayrı olmamız düşünülemez. Öyleyse yapmamız gereken hali hazırda Siyasi Partiler Kanunu ile kurulmuş, Ülke’nin bütünlüğüne kastı olmayan, Atatürk ilke ve inkılaplarını özümsemiş, demokrasiyi içine sindirmiş bir parti de mümkün olduğunca çok ve çeşitli kademelerde görev almak ve onlarla bütünleşmektir.

Elimize nereden yazıldığı belli olmayan, başlangıcı ve sonucu belli olmayan, sevgiyi ve saygıyı geri plana atmış ve ülkenin bütünlüğüne kast etmiş bir harita vermelerine engel olmalı ve aklı selimde birleşmeli ve hiç ayrılmamalıyız.

Evet, yüreği insan ve vatan sevgisi ile dolu olanların yol haritası böyle olur, böyle olmalı…

Saygılarımla…

Binali EFE

Hacı Bektaş Veli

Anadolu Kültür Vakfı

Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari