ZAMANINDA ADALET

Haziran 23, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

ZAMANINDA ADALET

Tüketiciler Birliği Antalya Şube İnsan Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu Av. Mutlu Seyhan, yazdı

21. yüzyılın insan hayatı için en büyük vurgusu insan haklarıdır. 18 yüzyıldan sonra Avrupa kıtasında insanların yaşam, gıda, çevre ve benzeri hakları olduğuna dair birçok metin hazırlanmıştır.

Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi akla gelen ilk metinlerdir.

Hak kavramı denince ilk akla gelen yaşama hakkı, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, konut dokunulmazlığı hakkı, kötü muamele görmeme hakkı, adil yargılanma hakkı, özel hayatın gizliği hakkı ve benzeri birçok hak temel insan hakkı kavramı içerisine girmektedir.

Bu yazımda değineceğim konu “adil yargılanma” hakkında olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, “Adalet Mülkün Temelidir” sözü ile adaleti olmayan devletin temelsiz ve çürük bir yapıda olduğunu açıkça ifade etmiştir. Adalet teşkilatı kurulduğundan bu yana her ülkede tartışma konusudur. Bu tartışma Türkiye Cumhuriyetinde son dönemlerde biraz daha fazladır.

Adalet konulu tartışmaların başında hâkimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı ve dokunulmazlık zırhı en çok tartışılan konulardır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi mahkûm ettiği konuların başında adil yargılanma hakkı gelmektedir. Yargılamaların uzunluğu tüm vatandaşların yaşayarak gördüğü acı bir gerçektir. Türkiye tamamen bir suç ülkesi midir ki her geçen gün suç ve suçlu sayısı artmaktadır. Bunun sebebi nedir? Bir kişi hakkını aramak için adalet mekanizmasına başvurmaya korktuğu yada sonuç alamayacağı kanaatine kapıldığı an bu ülkenin çöküş aşamasına girdiği an demektir.

Örnek vermek gerekir ise bir işçi 4-5 aydır maaşını almamış olabilir. Bu işçi işten çıkarıldığında hakkını aramak için mahkemeye başvurmak ister. İlk sorusu paramı ne zaman alabilirimdir. Buna verilecek yanıt 2 yıldan önce olmaz. Neden en az iki yıl? Bir dava açılacak, davacı ve davalı şahitlerini gösterecek, sigorta kayıtları temin edilecek, dosya bilirkişiye sevk edilecek ve rapora göre karar verilecek, duruşmalar arasında 4 er aylık zaman dilimleri koyarsak gerisini siz düşünün. Dava kazanıldıktan sonraki icra yoluyla tahsil aşamasını da buna ekleyin.

Aynı olay ceza mahkemeleri içinde geçerlidir. Suça maruz kalan mağdur, sanığın cezalandırılmasını ister. Bu ceza hızlı ve adil olsun ki sanık işlediği suçtan pişman olsun ve bir daha işlemesin.  Fakat yargılama 3-4 yıl sürünce mağdur adliyeye duruşmaya çıkıyor ve “olaydan 3 yıl geçti olayı hatırlamıyorum, adliyeye artık gelmek istemiyorum, Saat: 09.00 deki duruşmaya saat:15.00 da girmek istemiyorum” diyerek şikayetten vazgeçiyor. Ve sanık ceza almadığı için bir daha suç işliyor. Şikâyete bağlı olmayan suçlarda ise sanık hangi suçtan ceza aldığını bilmiyor. O kadar çok suç işlemiş oluyor ki bu arada.

İnsanların haklarını kısa zamanda alamaması, “geciken adalet, adalet değildir” sözünü bir kez daha haklı çıkartıyor. Ve geciken adalet, adil yargılanma hakkının önündeki en büyük engel olarak halen güncelliğini korumaktadır.

Av. Mutlu Seyhan

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube

İnsan Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ZAMANINDA ADALET” adlı makaleye 5 yorum yapilmis
 1. Fatih EROL dedi ki:

  Geciken adelet yüzünden şu an hastalık sahibi olmuş, parası çalıştığı şirketce gasp edilmiş biriyim…Artık hukuka saygım, hukuka sabrım, hukuka harcayacak param, hukuka harcayak vaktim bitti…Ne zaman hakkımı hukuki yollardan arasam %100 haklı da olsam hep zararlı çıktım…Beklemekle çözüm olmuyor, beklemekle çözüm yolları tükeniyor, suçu işleyen ortadan yokoluyor, borcu takan yolunu alıyor, biz de mahkeme sonuçlansın diye avutuyoruz kendimizi, mahkememiz bitiyor aaa bir bakıyoruz hakkımızı alacağımız kimse kalmamış ortada…Şu an piyasadan 20 milyarın üstünde alacağım var ama hepsi bu…Mahkemeyi kazanıyorsun gene para harcaman lazım tahsil için, ne anladım ben bu rezillikten…Almak için harca ama şüpheli alacağın hala şüpheli bu arada…

 2. Dadaloglu dedi ki:

  sevgili fatih erol, ALLAH sabir versin insallah en kisa zamanda islerin sonuca baglanir.

  Turk yargisi ve adaletine gelince.
  diger bir cok kurumda oldugu gibi burdada Kral Ciplaktir !!!!

 3. Fatih EROL dedi ki:

  Temmenileriniz içi Teşekkür ederim…Saygılarımla…

 4. Musa Kahraman dedi ki:

  Sevgili avukat bey.
  Gecikmiş adalet adalet değildir.
  Zaman aşımı konusunda ve güncel konularda da yazılarınızı bekliyoruz.

 5. EMEK dedi ki:

  ADALET ZAMAN ZAMAN ŞAŞI GÖREBİLİR AMA ASLA KÖR DEĞİLDİR…
  OSMANLIDA KADILIK EN KUTSAL MERTEBE İDİ…
  GÜNÜMÜZDE ADİL HAKİM YOK DENECEK KADAR AZ.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari