ZELEK STAR I TALEP GELİRSE KURTARIRIZ

Aralık 6, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ZELEK STAR I TALEP GELİRSE KURTARIRIZ

Antalya’da şiddetli rüzgar ve yüksekliği 4-5 metreyi bulan dalgalar nedeniyle yükü kayan ve su alan kosterin 6 mürettebatı, Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri tarafından kurtarıldı. Can, mal ve seyir emniyeti güvenliğinin sağlanması için Antalya Limanı’na gemi giriş çıkışı geçici olarak durduruldu

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan,  sabah saatlerinde Kemer ilçesinde Güney Antalya Turizm Altyapı Hizmetleri Birliğinin (GATAB) deniz deşarj çalışmalarında faaliyette bulunan 296 grostonluk “Eyüpoğulları-3” isimli kosterin yükünün, Tekirova açıklarında yan yattığını bildirdi.

Geminin su almaya başladığını belirten Kaplan, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botun saatteki hızı 70-80 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgar ve 4-5 metreyi aşan dalgalar nedeniyle kostere yanaşamadığını söyledi. Kaplan, Antalya Liman başkanlığı koordinasyonunda Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir helikopter tarafından kosterdeki 6 mürettebatın kurtarıldığını kaydetti.

ANTALYA LİMANI’NA GİRİŞ ÇIKIŞ DURDURULDU

Öte yandan, şiddetli fırtına nedeniyle Antalya Limanı’na gemi giriş-çıkışlarının, can, mal ve seyir emniyetinin sağlanması için geçici olarak durdurulduğu öğrenildi. Antalya Limanı açığında 6 yük gemisinin demirlediği, 2-3 geminin de daha emniyetli olduğu gerekçesiyle Kemer kıyılarına gittiği bildirildi.

FIRTINA VURDU

Antalya’da fırtına nedeniyle denizde oluşan dev dalgaların etkisiyle Moldova bayraklı 2833 grostonluk ‘Zelek Star’ gemisi karaya oturdu, ‘Eyüpoğulları- 3’ kosteri yan yattı. Karaya oturan geminin kaptanı kurtarılma talebinde bulunmayıp beklemeyi sürdürürken, yan yatan kosterdeki 6 mürettebat helikopterle tahliye edildi.

Turizm kenti Antalya’da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkisini sürdüren fırtına nedeniyle deniz ulaşımı aksadı. Hızı zaman zaman 70 kilometreyi aşan fırtınada, Büyük Liman girişinde Moldova bayraklı 2833 grostonluk ‘Zelek Star’ adlı gemi sürüklenerek karaya oturdu.

Tekirova açıklarında Güney Antalya Turizm Altyapı Hizmetleri Birliği’nin (GATAB) deniz deşarj çalışmalarında görev alan 296 grostonluk 40 metre boyundaki ‘Eyüpoğulları- 3’ adlı koster de yükünün kayması sonucu yan yattı. Su almaya başlayan gemiye yardıma giden Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı bot fırtına nedeniyle yaklaşamayınca, 6 mürettebat saat 07.30’da helikopterle gemiden alınarak kurtarıldı. Kaptanı Adem Oflu ile gemiciler Mustafa Uzun, Bayram Alemdar, Adnan Yazıcıoğlu, Barış Aslan ve Mehmet Şükrü Altıntaş’ın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

‘TALEP GELİRSE KURTARIRIZ’

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, araya oturan ‘Zelek Star’ gemisinin sahibinin Fudan Denizcilik adlı Türk şirketi olduğunu söyledi. Kaplan, “Antalya Limanı’ndan çimento almaya gelen geminin 13 personeli bulunuyor ve can güvenlikleri sağlandı. Kurtarma talepleri olursa römorkörlerle çekip kurtarabiliriz” dedi.

Ramazan Kaplan, fırtına nedeniyle Antalya Limanı’na gemi giriş- çıkışlarının, can, mal ve seyir emniyetinin sağlanması için geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Bu arada Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, gece yarısı başlayan fırtınanın hızının saatte 72 kilometreye ulaştığını söyledi. Arandı, son 24 saatte kent merkezinde metrekareye 34 kilogram yağış düştüğünü, yağışın bugün de süreceğini kaydetti.

SEKİZ SAYFA HABER

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari